Łukasz Jałoza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Łukasz Jałoza
Data urodzenia 29 kwietnia 1985
Data i miejsce śmierci 17 października 2004
między miejscowościami Pociecha i Bogucin (koło Lublina)
Pozycja środkowy
Kariera seniorska
Lata Klub Wyst.
MKS Hajnówka, MOS Wola Warszawa, Avia Świdnik
Dorobek medalowy
dwukrotne mistrzostwo Polski juniorów

Łukasz Jałoza (ur. 29 kwietnia 1985, zm. 17 października 2004) – polski siatkarz.

Grał na pozycji środkowego; był wychowankiem MKS Hajnówka, później grał w MOS Wola Warszawa, w 2004 przeszedł do Avii Świdnik. W 2004 rozpoczął studia na Akademii Medycznej w Lublinie. Zdobył dwukrotnie mistrzostwo Polski juniorów w barwach MOS Wola Warszawa i był w szerokiej kadrze narodowej Polski juniorów. W parze ze Zbigniewem Bartmanem z MOS Wola Warszawa zajął 2. miejsce w mistrzostwach Polski juniorów w siatkówce plażowej.

Łukasz Jałoza był jednym z trzech siatkarzy Avii Świdnik, którzy ponieśli śmierć w wypadku drogowym w nocy 17 października 2004. Zginęli także Wojciech Trawczyński i Jakub Zagaja oraz kierowca klubowego busa Stefan Sznajder. Zawodnicy wracali z meczu serii B I ligi z Orłem Międzyrzecz. Między miejscowościami Pociecha i Bogucin (koło Lublina) bus wiozący siatkarzy zjechał na lewy pas jezdni i zderzył się z nadjeżdżającym z naprzeciwka Tirem.

Trzem zmarłym siatkarzom nadano tytuł honorowego obywatela Świdnika[1], ogłoszono także w mieście żałobę. Na wypadek zareagował Polski Związek Piłki Siatkowej, wydając decyzję o pozostaniu Avii Świdnik w lidze bez względu na uzyskane w dalszej części sezonu wyniki (Avia zawiesiła swoje mecze do końca rundy jesiennej).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]