Adolf II Waldeck

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Adolf II Waldeck
ilustracja herbu
hrabia Waldeck
Okres od 1270
Dane biograficzne
Data urodzenia ok. 1258
Data i miejsce śmierci 12 grudnia 1302
Liège
Ojciec Henryk III Waldeck
Matka Mechtylda von Cuyk-Arnsberg-Arnsberg
Data urodzenia 1258
Data śmierci 12 grudnia 1302
biskup Liège
Okres sprawowania 1301-1302
Wyznanie katolicyzm
Kościół rzymskokatolicki
Sakra biskupia 1301

Adolf II Waldeck (ur. ok. 1258, zm. 12 grudnia 1302 w Liège) – hrabia Waldeck, później wybrany na biskupa Liège.

Życie[edytuj | edytuj kod]

Był najstarszym synem Henryka III Waldeck, a jego matką była Mechtylda von Cuyk-Arnsberg-Arnsberg, córka hrabiego Gotfryda III von Arnsberg.

Udało mu się zdobyć poparcie dziadka Adolfa I hrabiego Waldeck. Ustalił wraz z braćmi, że ten który jest prawowitym dziedzicem hrabstwa ożeni się z Zofią Heską. W czasie jego panowania spiskował przeciw niemu i jego matce arcybiskup Moguncji .

Ponieważ małżeństwo Adolfa nie doszło do skutku, zrzekł się roszczeń do władzy, a jego brat Otto I Waldeck-Schwalenberg został nowym hrabią Waldeck drugi brat Gotfryd był biskupem Minden.

Droga Adolfa do mitry biskupiej[edytuj | edytuj kod]

Był kanonikiem w Liège i rektorem Trewiru i Utrechtu. W 1301 r. został mianowany przez papieża biskupem Liège. Przeniósł się wraz z dużą świtą do Liège. W mieście nie było konfliktu między duchowieństwem i obywatelstwa. Adolf udało się ponownie przywrócić jedność. Kilka lat później oblegał i zdobył zamek Myrwar i zajął ziemie wokół niego. Licznym wrogom burzył domy i mordował rodziny. Były pogłoski, że został przez nich otruty. Został pochowany pod ołtarzem katedry w Liège.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Joh. Adolph Theodor Ludwig Varnhagen, Grundlage der Waldeckischen Landes- und Regentengeschichte. Göttingen, 1825 331f.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]