Albertyna Berkenbrock

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Błogosławiona
Albertyna Berkenbrock

Albertina Berkenbrock
dziewica
męczennica
Data i miejsce urodzenia 11 kwietnia 1919
osada São Luís k. Imarui (Santa Catarina, Brazylia)
Data śmierci 15 czerwca 1931
Czczona przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 20 października 2007
Tubarão (Santa Catarina)
przez Benedykta XVI
Wspomnienie 15 czerwca

Albertyna Berkenbrock (ur. 11 kwietnia 1919 w osadzie São Luís koło Imaruí w Santa Catarina, zm. 15 czerwca 1931 tamże) – brazylijska męczennica i dziewica, błogosławiona Kościoła rzymskokatolickiego.

Urodziła się w wielodzietnej rodzinie Johanna Hermanna i Elisabeth Schmoller. Została ochrzczona w dniu 25 maja 1919 roku i otrzymała Bierzmowanie 9 marca 1925. Mając 9 lat przystąpiła do I Komunii Świętej (16 sierpnia 1928). Jej rodzice i najbliżsi krewni wychowali ją w głębokiej wierze i przekazali jej podstawowe elementy nauczania Kościoła. Szczególne nabożeństwo miała do Matki Bożej i św. Alojzego Gonzagi SJ, wzorem czystości i patrona São Luís.

15 czerwca 1931 roku, jeden z młodych pracowników zatrudnionych w prowadzonym przez jej ojca zakładzie, Maneco Palhoca próbował ją zgwałcić. Dziewczyna stanowczo broniła się uważając czystość za najważniejszą cnotę. Wtedy Maneco podciął jej gardło nożem. Został za to aresztowany i skazany na dożywocie.

Śmierć i świadectwo cnoty zaledwie 12-letniej dziewczyny zrobiły wielkie wrażenie na otoczeniu, które wcześnie zaczęło uważać ją za symbol czystości i wytrwałości w wierze. Jej reputacja, jako męczennicy została potwierdzona, gdy lokalna położna, która badała jej ciało stwierdziła, że gwałt nie został dokonany. Została pochowana na cmentarzu w São Luís, ale ze względu na sławę jej męczeństwa i łask otrzymanych za jej wstawiennictwem, jej ciało zostało później umieszczone w kościele São Luís.

Albertyna Berkenbrock została beatyfikowana przez papieża Benedykta XVI w dniu 20 października 2007 roku.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]