Andrzej Chrzanowski (polityk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Andrzej Chrzanowski
Data i miejsce urodzenia 29 kwietnia 1948
Bydgoszcz
Poseł III kadencji Sejmu
Okres od 20 października 1997
do 18 października 2001
Przynależność polityczna Akcja Wyborcza Solidarność

Andrzej Mieczysław Chrzanowski (ur. 29 kwietnia 1948 w Bydgoszczy) – polski polityk, nauczyciel akademicki, poseł na Sejm III kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył w 1972 studia na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Wrocławskiej, następnie uzyskał stopień doktora nauk technicznych. Posiada uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego i budowlanego. Pracował jako adiunkt na Politechnice Zielonogórskiej, następnie przeniósł się na Uniwersytet Zielonogórski. Przewodniczy komisji zakładowej NSZZ „Solidarność”.

Był posłem III kadencji z listy Akcji Wyborczej Solidarność. Bezskutecznie kandydował w wyborach parlamentarnych w 2001 (do Sejmu z listy AWSP) i 2005 (do Senatu z ramienia komitetu Zjednoczenie Prawicy). Przez kilkanaście lat należał do ZChN, kierował wojewódzkimi strukturami tej partii. Przystąpił potem do Chrześcijańskiego Ruchu Samorządowego, zasiadł w radzie naczelnej stowarzyszenia. Od 2006 związany z Prawem i Sprawiedliwością, z ramienia którego bez powodzenia ubiegał się o mandat radnego sejmiku lubuskiego, a rok później bezskutecznie kandydował do Sejmu w przedterminowych wyborach parlamentarnych. W 2015 został liderem nowo powołanego Stowarzyszenia Chrześcijańsko-Narodowego w województwie lubuskim.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]