Audrey Totter

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Audrey Totter
Ilustracja
Audrey Totter (lata 40.)
Imię i nazwisko Audrey Mary Totter
Data i miejsce urodzenia 20 grudnia 1917
Joliet, stan Illinois, USA
Data i miejsce śmierci 12 grudnia 2013
Woodland Hills, stan Kalifornia, USA
Zawód aktorka
Współmałżonek Leo Fred (1953-95; jego śmierć); dziecko
Lata aktywności 1945-87

Audrey Mary Totter (ur. 20 grudnia 1917[a] w Joliet w stanie Illinois, zm. 12 grudnia 2013 w Woodland Hills w stanie Kalifornia) – amerykańska aktorka filmowa, telewizyjna i radiowa.

Zarys biografii[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się jako córka emigrantów z Europy. Ojciec urodzony w Jugosławii miał korzenie austriacko-słoweńskie; matka była z pochodzenia Szwedką. Debiutowała na scenach chicagowskich teatrów, a potem często występowała w radiu. Na początku lat 40. wypatrzyli ją łowcy talentów z wytwórni MGM, z którą podpisała niebawem siedmioletni kontrakt. Na ekranie zadebiutowała w 1945 rolą w filmie pt. Main Street After Dark. Pomimo świetnych warunków, Audrey nie udało się zrobić wielkiej kariery. Po tym jak w 1951 MGM nie przedłużyło z nią umowy, związała się na krótko z wytwórniami Columbia Pictures i 20th Century Fox. Jednak kolejne filmy nie przyniosły jej większego sukcesu. Od końca lat 50. pojawiała się na ekranie coraz rzadziej, ograniczając się głównie do udziału w produkcjach telewizyjnych. Po raz ostatni można ją było zobaczyć w jednym z odcinków serialu Napisała: Morderstwo w 1987.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

W 1953 poślubiła asystenta dziekana uniwersytetu medycznego Leo Freda. Byli małżeństwem do jego śmierci w 1995. Mieli jedno dziecko. Zmarła 12 grudnia 2013 roku; przyczyną śmierci był udar mózgu.

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

Audrey Totter na fotografii z sierpnia 1945

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Niektóre źródła jako rok urodzenia podają rok 1918

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]