Brandon Teena

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Brandon Teena (ur. 12 grudnia 1972 jako Teena Renae Brandon w Lincoln w Nebrasce w USA, zm. 31 grudnia 1993) – transpłciowy mężczyzna, zamordowany w wieku 21 lat z powodu nietolerancji jego odmienności.

Brandon, będący osobą transpłciową, pomimo urodzenia się w żeńskim ciele żył jak mężczyzna. Przeniósł się z rodzinnego Lincoln do niewielkiego miasteczka Falls City w stanie Nebraska, gdzie poznał miejscową dziewczynę Lanę Tisdel, w której z wzajemnością się zakochał, oraz jej przyjaciół – recydywistów Johna Lottera i Toma Nissena. W Boże Narodzenie 1993 Lotter i Nissen odkryli, że Brandon jest osobą transpłciową i zgwałcili go na odludziu niedaleko miasta. Brandon zgłosił gwałt miejscowemu szeryfowi, Charlesowi B. Laux, który jednak odrzucił zgłoszenie i nie podjął żadnych działań. Gdy Lotter i Nissen odkryli, że Brandon poszedł na policję, 31 grudnia 1993 roku zamordowali go, kobietę, u której mieszkał oraz jej chłopaka.

Szeryf Laux po morderstwie został ostro skrytykowany za brak reakcji na zgłoszenie i za sposób traktowania Brandona – określał go jako „to”. Tom Nissen zdecydował się na współpracę z policją i zeznawał przeciwko Lotterowi, przez co uniknął kary śmierci. Obecnie odsiaduje wyrok dożywocia. John Lotter został skazany na wyrok śmierci. Obecnie czeka na jego wykonanie w celi śmierci w więzieniu w Nebrasce[1]. Lana Tisdel po śmierci Brandona wyjechała z miasta, do którego wróciła kilka lat później. Obecnie wraz z matką wciąż mieszka w Falls City. Przed śmiercią Brandon stosował terapię hormonalną, miał również zamiar poddać się operacji korekty płci. Zamykany był w szpitalach psychiatrycznych, gdyż jego matka uznała, że jest chory. Pochowany został w rodzinnym Lincoln jako „Teena R. Brandon – córka, siostra i przyjaciółka”[2].

Brytyjski duet Pet Shop Boys nagrał o Brandonie Teena piosenkę Girls Don't Cry wydaną w 2006 roku na stronie B singla "I'm with Stupid".

Biografia w filmach[edytuj | edytuj kod]

W 1998 nakręcony został film dokumentalny pt. The Teena Brandon Story[3], historii tej poświęcono też jeden z odcinków serialu American Justice zatytułowany The Life and Death of Teena Brandon[4]. Biografia Brandona Teeny stała się dwukrotnie tematem fabularnego filmu pt. Boys Don't Cry (Nie czas na łzy) opartego na faktach i na książce Historia Brandona Teeny – w 1995 i w 1999. Drugi z nich, Nie czas na łzy w reżyserii Kimberly Peirce z Hilary Swank w głównej roli, zdobył wiele nagród, m.in. na gali Oscarów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]