Cesare Damiano

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cesare Damiano
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 15 czerwca 1948
Cuneo
Minister pracy Włoch
Okres od 17 maja 2006
do 7 maja 2008
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
Poprzednik Roberto Maroni
Następca Maurizio Sacconi[1]

Giuseppe Fioroni (ur. 15 czerwca 1948 w Cuneo) – włoski polityk, działacz związkowy, były minister pracy, parlamentarzysta.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1968 ukończył szkołę średnią, po czym podjął pracę zawodową w Turynie metalurgicznej. W 1970 zaangażował się w działalność związkową w ramach Włoskiej Powszechnej Konfederacji Pracy (Confederazione Generale Italiana del Lavoro). Od 1976 zasiadał we władzach jednego ze związków zawodowych branży metalurgicznej, w latach 80. stał na czele jego struktur w Piemoncie.

W latach 90. sprawował funkcje kierownicze w centrali CGIL. Podjął także działalność polityczną w ramach partii Demokraci Lewicy. Od 2001 wchodził w skład sekretariatu krajowego tego ugrupowania.

W wyborach parlamentarnych w 2006 został z ramienia koalicyjnego Drzewa Oliwnego wybrany do Izby Deputowanych XV kadencji. 17 maja 2006 objął stanowisko ministra edukacji w rządzie Romano Prodiego. Urząd ten sprawował do 8 maja 2008[2]. W przedterminowych wyborach w tym samym roku uzyskał (z listy Partii Demokratycznej) mandat posła XVI kadencji. Utrzymał go w 2013 na XVII kadencję.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Maurizio Sacconi w rządzie Silvia Berlusconiego został ministrem pracy, zdrowia i polityki społecznej.
  2. Skład drugiego rządu Romano Prodiego na stronie Rządu Republiki Włoskiej (wł.)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]