Czesław Niemen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Czesław Niemen
Ilustracja
Czesław Niemen w Opolu, 1975
Imię i nazwisko Czesław Juliusz Niemen-Wydrzycki
Data i miejsce urodzenia 16 lutego 1939[1]
Stare Wasiliszki
Data i miejsce śmierci 17 stycznia 2004[1]
Warszawa
Instrumenty instrumenty klawiszowe, gitara, instrumenty perkusyjne, flet
Typ głosu tenor
Gatunki big bit[2], electronica, rock psychodeliczny, rock progresywny, rock eksperymentalny, muzyka filmowa, muzyka teatralna[2], pop, rock, blues rock, contemporary pop / rock[1], rock and roll, jazz-rock[3]
Zawód kompozytor, muzyk, piosenkarz, poeta, malarz
Aktywność 1962–2003
Wydawnictwo Pronit, Polskie Nagrania „Muza”, Disc AZ, Compagnia Generale del Disco, CBS Records International, Veriton, Polton, Pomaton, Warner Music Poland
Zespoły
Niebiesko-Czarni, Akwarele, Grupa Niemen, Niemen Aerolit
Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi
Strona internetowa
Gwiazda Czesława Niemena w Opolu
Płyta nagrobna Czesława Niemena. Katakumby Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie
Na Wzgórzu Uniwersyteckim Uniwersytetu Opolskiego, Opole

Czesław Niemen, właściwie Czesław Juliusz Niemen-Wydrzycki[4] (ur. 16 lutego 1939 w Starych Wasiliszkach, zm. 17 stycznia 2004 w Warszawie) – polski kompozytor, multiinstrumentalista, piosenkarz i wokalista rockowy[1][2], autor tekstów piosenek. Jeden z najważniejszych twórców muzyki pop w Polsce[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Czesław Niemen urodził się jako Czesław Juliusz Wydrzycki[5] 16 lutego 1939 w Starych Wasiliszkach[6] w ówczesnym województwie nowogródzkim (obecnie Białoruś). Jego rodzicami byli Anna z domu Markiewicz (1897–1986) i Antoni Wydrzycki (1896–1960), wykonujący liczne prace rzemieślnicze, m.in. strojenie fortepianów i naprawę zegarów. Miał siostrę Jadwigę (1926[potrzebny przypis]–2020)[7][8]. Śpiewał już w szkolnym chórze w szkole dziesięciolatce oraz w chórze kościelnym (tam grał też na organach)[9]. Wraz z chórem szkolnym koncertował w innych szkołach[10]. W latach 1953–1954[7] uczęszczał do klasy fortepianu liceum pedagogicznego w Grodnie[9].

Jak wspomina jego kolega ze szkoły muzycznej w Grodnie, Mikołaj Szyszygin, Czesław uczęszczał z nim do uczelni muzycznej(biał. (tar.)) w Grodnie przez rok, jednak został z niej wyrzucony, gdyż opuszczał zajęcia. Razem grali na występach szkolnych, Szyszygin na domrze a Wydrzycki na bajanie (rosyjska odmiana akordeonu)[7]. W 1958 roku poślubił w Grodnie Marię Klauzunik[9].

Przesiedlenie do Polski[edytuj | edytuj kod]

Został przesiedlony do powojennej Polski w 1958 roku w ramach ostatniej fali masowych wysiedleń Polaków z Kresów Wschodnich. Rodzina Wydrzyckich zdecydowała się ostatecznie na repatriację, by Niemen uniknął powołania do Armii Radzieckiej[9]. Rodzina rok spędziła w obozie dla repatriantów w Drawsku Pomorskim, a następnie zamieszkała w Świebodzinie[11], Białogardzie i ostatecznie Kołobrzegu, a Czesław znalazł się w Gdańsku, gdzie rozpoczął naukę w średniej szkole muzycznej, w klasie fagotu. Równocześnie występował w studenckich teatrach, kabaretach i klubie Żak w Gdańsku, śpiewając po hiszpańsku i polsku piosenki latynoamerykańskie, akompaniując sobie na gitarze[9]. Dwie z tych piosenek pojawiły się potem na jego pierwszej płycie[12]. Jednocześnie zarabiał, pracując dorywczo w porcie lub strojąc fortepiany[9]. W tym okresie poznał i zaprzyjaźnił się z Helmutem Nadolskim[9].

W 1960 r. urodziła się jego córka Maria. Wraz z rodziną mieszkał wówczas w Sopocie[9]. Z pierwszą żoną rozwiódł się w 1971 r.

Początki muzyczne[edytuj | edytuj kod]

W 1962 roku poznał Franciszka Walickiego, który zaczął go promować i organizować występy. W tym samym roku odniósł duży sukces na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie i w nagrodę odbył trasę po kraju z zespołem Czerwono-Czarni. To właśnie Walicki z trudem przekonał Niemena, by zamiast piosenek latynoskich i rosyjskich zaczął grać rocka[9].

Współpraca z Niebiesko-Czarnymi[edytuj | edytuj kod]

Po odniesieniu pierwszych sukcesów w konkursach wykonawców amatorów, zaczął dzięki Walickiemu występować z zespołem Niebiesko-Czarni i komponować[9]. 10 października 1962 nagrał z nimi małą płytę, tzw. EP, z 4 utworami, w tym śpiewaną przez siebie piosenką Lekcja twista. Związał się uczuciowo z solistką zespołu Adą Rusowicz. W 1963 r. wystąpił na I Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu z własną kompozycją „Wiem, że nie wrócisz”, która przeszła niezauważona. Wyróżniono go tam dopiero w 1964 r.

W grudniu 1963 wystąpił z grupą Niebiesko-Czarni w słynnej paryskiej sali Olympia. W tym okresie, za namową żony Franciszka Walickiego Czesławy, Wydrzycki zaczął posługiwać się pseudonimem artystycznym Niemen[13], jako nie tylko atrakcyjniejszym marketingowo w Polsce, ale także łatwiejszym do wymówienia dla cudzoziemców[5][14][14]. W połowie lat '70 oficjalnie zmienił nazwisko na Niemen-Wydrzycki[5].

Nazwisko Niemen Wydrzycki przyjął od rzeki Niemen, płynącej w pobliżu jego miejsca urodzenia[14]. Stosował on jednak odmianę Niemena, Niemenem, inną niż w przypadku nazwy rzeki. Dziennikarz Andrzej Ibis-Wróblewski sugerował, że Wydrzycki powinien odmieniać swój pseudonim tak jak rzekę – Niemna, Niemnem. Artysta z tym się jednak nie zgodził[5].

Również w 1963 r. wystąpił z zespołem w warszawskiej Sali Kongresowej przed występem Marleny Dietrich, przy czym na występ grupy jako supportu nalegała sama Dietrich, która słyszała Niemena wcześniej w Paryżu[9].

Z grupą Niebiesko-Czarni występował na koncertach w Polsce, m.in. na festiwalu w Sopocie w 1965, na Węgrzech i we Francji. W listopadzie 1965 wystąpił jako solista na festiwalu w Rennes. Z zespołem nagrał kilka małych płyt, zrealizował też wiele nagrań dla radia. Zakończył z nim współpracę w listopadzie 1965 roku, po trasie koncertowej w Jugosławii.

Czesław Niemen debiutował jako piosenkarz bigbitowy, śpiewając rock and rollowe i rockowe piosenki w stylu The Beatles oraz ballady. Do największych przebojów pierwszego okresu należą dynamiczny utwór „Czy wiesz?” i sentymentalna ballada „Pod Papugami”. Wkrótce jednak zaczął zmierzać w stronę ambitniejszej muzyki, adresowanej do bardziej wymagającej młodzieży akademickiej. Utwory z okresu współpracy z grupą Niebiesko-Czarni nagrał potem na nowo na płycie Czy mnie jeszcze pamiętasz? z grupą Akwarele.

Od 18 do 20 stycznia 1964 Czesław Niemen wraz z grupą Niebiesko-Czarni występował przed koncertami Marleny Dietrich w Sali Kongresowej w Warszawie. W pierwszej części koncertu Marlene Dietrich usłyszała utwór Niemena „Czy mnie jeszcze pamiętasz”, który w listopadzie 1964 nagrała na płytę z własnym tekstem („Mutter, hast du mir vergeben”)[15].

Niemen i Akwarele[edytuj | edytuj kod]

Oficjalnie opuścił zespół Niebiesko-Czarni w listopadzie 1965, a jesienią 1966 wraz z muzykami formacji Chochoły utworzył zespół Akwarele. W roku następnym odbył z nimi pierwszą trasę, rozpoczętą koncertem 16 stycznia 1967 r. w Jeleniej Górze. Dokonał nagrań dla radia i na małą płytę, a w kwietniu 1967 r. zarejestrował materiał na longplay Dziwny jest ten świat. 25 czerwca 1967 wystąpił z piosenką tytułową z płyty „Dziwny jest ten świat” na festiwalu w Opolu, gdzie wzbudził wielkie zainteresowanie i otrzymał m.in. nagrodę Polskiego Radia. Piosenka „Dziwny jest ten świat” stała się najbardziej znanym z polskich protest songów i hymnem młodzieży końca lat 60.

W 1967 Czesław Niemen wystąpił m.in. na festiwalu w Sopocie oraz w Kolonii w Niemczech, a w styczniu 1968 śpiewał na targach MIDEM w Cannes. Niemen nagrał album Sukces, który został złotą płytą, stał się też bohaterem krytycznego filmu krótkometrażowego pod tym tytułem, w reżyserii Marka Piwowskiego, który pokazano w czerwcu 1968. W październiku 1968 Niemen i Akwarele nagrali jeszcze płytę Czy mnie jeszcze pamiętasz?, a w grudniu Niemen odebrał wspomnianą złotą płytę.

Niemen Enigmatic[edytuj | edytuj kod]

Od lutego 1969 do lipca 1970 Czesław Niemen z zespołem występował we Włoszech, początkowo jako I Niemen, a od lipca 1969 w zmienionym składzie jako Niemen Enigmatic. Nagrał kilka singli, zarejestrował też fragmenty koncertów. Grał głównie w klubach, a w czerwcu 1970 r. wystąpił na festiwalu Cantagiro. Czesław Niemen blisko związał się z piosenkarką Faridą, z którą w listopadzie 1970 odbył trasę po Polsce. W swej twórczości Czesław Niemen włączał się w kolejne dominujące w światowej muzyce rockowej prądy, tworząc własne, indywidualne i charakterystyczne odmiany muzyki – od rocka psychodelicznego przez symfoniczny rock progresywny (album Niemen Enigmatic z monumentalnym utworem Bema pamięci żałobny-rapsod do tekstu C. K. Norwida) aż po awangardowy jazz-rock (albumy Niemen Vol. 1 i Niemen Vol. 2) oraz muzykę elektroniczną. W październiku 1969, w przerwie włoskich występów, muzycy nagrali płytę z czterema kompozycjami do słów wybitnych polskich poetów, która ukazała się na początku 1970 jako Niemen Enigmatic. Album odniósł duży sukces. Na przełomie 1969/70 zrealizowano też film ilustrujący utwór Bema pamięci żałobny rapsod.

W styczniu 1971 nowy skład zarejestrował materiał na podwójny album Niemen z ambitną muzyką w jazzrockowym duchu, wykorzystując także dwa wiersze Norwida. Występował w kraju oraz m.in. w Czechosłowacji i Finlandii. W tym czasie Czesław Niemen uzyskał mieszkanie w Warszawie przy ul. Niecałej 8, finalizował też sprawę rozwodową. Pod koniec 1971 wziął udział w nagraniu płyty z muzyką Andrzeja Kurylewicza. W ciągu całej swej kariery wielokrotnie wspomagał różnych artystów w nagraniach i brał udział w zbiorowych przedsięwzięciach muzycznych czy muzyczno-teatralnych. Napisał wiele utworów dla innych wykonawców, m.in. dla Ady Rusowicz. Przez lata powstały dziesiątki wersji jego piosenek. Czesław Niemen, od 1968 grający na organach Hammonda, z wolna rozbudował swoje klawiszowe instrumentarium, dodając najpierw melotron, a potem, jako pierwszy polski muzyk, syntezator Mooga. Nowoczesne i drogie wówczas wyposażenie pozwoliło mu nagrać wspomniany, prawie całkowicie elektroniczny album, stawiający go w jednym rzędzie z takimi awangardowymi muzykami i grupami jak Tangerine Dream, Klaus Schulze czy Vangelis.

Grupa Niemen[edytuj | edytuj kod]

Jesienią 1971 Niemen zetknął się z awangardowym kontrabasistą Helmutem Nadolskim. Z nim oraz z muzykami grupy SBB stworzył Grupę Niemen, która działała od grudnia 1971 do sierpnia 1973. Występował z nią i nagrywał trębacz Andrzej Przybielski. W styczniu 1972 w Monachium nagrano płytę Strange Is This World, w sierpniu 1972 w kraju dwie płyty częściowo improwizowane Niemen Vol. 1 i Niemen Vol. 2, a w sierpniu 1973, również w Monachium, album Ode to Venus. Zespół jego wystąpił w kilku krajach europejskich i zebrał pozytywne recenzje krytyki muzycznej. Równocześnie Czesław Niemen zaczął nagrywać muzykę filmową, którą tworzył przez prawie 10 lat. Wiosną 1973 zarejestrował też w Monachium utwory na płytę solową Russische Lieder. W styczniu i lutym 1974 z renomowanymi muzykami sesyjnymi nagrał w Nowym Jorku płytę Mourner's Rhapsody. Zagraniczna kariera Niemena nie rozwinęła się jednak zgodnie z oczekiwaniami muzyka, jak i jego polskich fanów.

Niemen Aerolit i N.AE.[edytuj | edytuj kod]

Grupa Niemen zakończyła swoją działalność koncertem w Białymstoku w sierpniu 1973. W następnym miesiącu powstała grupa Niemen Aerolit, która nagrała m.in. materiał na pośmiertną płytę 41 Potencjometrów Pana Jana, a w końcu roku 1974 płytę zatytułowaną nazwą zespołu. Jego działalność przerwała śmierć perkusisty Piotra Dziemskiego w marcu 1975, którą Niemen głęboko przeżył. Zadedykował mu płytę Katharsis, nagraną solo również w 1975.

W 1975 Niemen poślubił swą drugą żonę Małgorzatę, z którą miał dwie córki Natalię (ur. 1976) i Eleonorę (ur. 1977). Występował solo i w zmieniających się składach, nagrywał sporo muzyki teatralnej, od początku 1977 korzystając ze studia Teatru Narodowego w Warszawie. Na przełomie lat 1976/77 nagrał podwójną płytę Idée Fixe, wydaną na początku 1978. Latem 1976 otrzymał odznakę Zasłużony Działacz Kultury i Złoty Krzyż Zasługi. Pod koniec roku odbył wielkie tournée po ZSRR, gdzie wystąpił też w październiku 1977 i kwietniu 1979. W maju 1977 nagrał koncert dla telewizyjnego bloku Studio 2, potem występował w USA, a w lutym 1978 koncertował na festiwalu jazzowym w Bombaju. W 1977 roku dał recital na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze[16]. Latem 1978 zaproszono go do Hawany na Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów.

W 1978 ukazała się kaseta ze złotymi przebojami artysty, a rok później płyta z podobnym materiałem. W czerwcu 1979 Czesław Niemen wystąpił na festiwalu w Opolu, a 24 sierpnia 1979 w Sopocie zdobył Grand Prix Festiwalu Interwizji piosenką Nim przyjdzie wiosna. We wrześniu 1979 odwiedził rodzinne Stare Wasiliszki. Pod koniec roku Polskie Nagrania bez wiedzy Niemena wydały na krajowym rynku kompilacyjną płytę Postscriptum, która została opracowana jedynie w celach promocyjnych na targi MIDEM w Cannes odbywające się w styczniu 1980 roku (był to jeden z wielu przypadków lekceważenia artystycznej woli muzyka). Krytyk muzyczny Wacław Panek poświęcił mu książkę Kształty mitu. W 1981 roku Czesław Niemen opracował kompozycje muzyczne do spektaklu teatralnego pt. „Tragedia Romantyczna”, którego osiem przedstawień w katowickim Spodku widziało 52 tysiące osób, a który był wystawiony przez studentów WRTV i górnośląską Solidarność.

Kwiaty przy płycie nagrobnej Czesława Niemena na Powązkach

Karierę Czesława Niemena zakłóciło wprowadzenie stanu wojennego. W maju 1982 z grupą Kombi wystąpił w Sztokholmie, ukazała się też kaseta z jego muzyką filmową. Później występował sporadycznie, np. w listopadzie 1984 grał w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, a 12 grudnia 1985 grał w klubie Stodoła w Warszawie. 11 i 12 lipca 1986 zaśpiewał na zlocie Old Rock Meeting w Operze Leśnej w Sopocie, a jesienią zagrał na festiwalu Jazz Jamboree w Warszawie. W 1987 wystąpił w Jarocinie, potem grał w Skandynawii, a 29 listopada 1987 dał koncert w Queen Elizabeth Hall w Londynie. W 1988 roku wznowiono kilka jego płyt, m.in. Dziwny jest ten świat, Czy mnie jeszcze pamiętasz? i Niemen Enigmatic. W 1989 ukazała się pierwsza od wielu lat płyta Niemena z nowym materiałem, przygotowywana przez lata Terra Deflorata, wydana dwa lata później także na CD.

Czesław Niemen zdobył pewną popularność na Zachodzie, zwłaszcza w krajach anglosaskich (gdzie nagrał kilka awangardowych albumów), lecz mimo swego wielkiego potencjału artystycznego nigdy nie zdołał się przedrzeć do pierwszej ligi progresywnego rocka. Pozostał czynnym muzykiem także w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku koncertując, komponując i sporadycznie nagrywając, zajmując się głównie pisaniem muzyki filmowej i teatralnej. W latach 90. zajął się również malarstwem oraz grafiką komputerową. Był wegetarianinem.

1 marca 1990 Niemen wystąpił na Festiwalu w San Remo, a rok później ponownie na MIDEM. W 1992 wziął udział w spektaklu Księga Krzysztofa Kolumba w Teatrze Muzycznym w Gdyni. W maju 1993 grał w Nowym Jorku, a w 1995 wziął udział wraz z zespołem Dżem i wieloma zaproszonymi muzykami w koncercie upamiętniającym zmarłego Ryszarda Riedla. Występ ten zarejestrowano i wydano na płycie List do R. na 12 głosów[17].

Zaczął publikować felietony w miesięczniku muzycznym Tylko Rock. Gorąco protestował przeciw pirackim edycjom jego nagrań, które wtedy obficie pojawiły się na kasetach magnetofonowych, a potem na kompaktach. Wyraźnie dawał do zrozumienia, że nie zamierza nagrywać nowych płyt do czasu prawnego uregulowania sytuacji na rynku muzycznym. Pomiędzy 1991 a 1996 ukazało się kilka edycji wznowień jego najwcześniejszych albumów. Pierwsza seria, wydawana przez Digiton, zakończyła się na albumie Niemen Aerolit, druga - zatytułowana Niemen retrospekcja - na Marionetkach (kompilacja LP Niemen Vol. 1 i Niemen Vol. 2). W ramach trzeciej serii, noszącej tytuł Od początku, wydawanej przy współpracy z Polskimi Nagraniami, ukazało się tylko pięć albumów. W 1995 ukazała się pierwsza autoryzowana przez Niemena składanka kompaktowa jego wczesnych nagrań Sen o Warszawie. W 1999 Czesław Niemen został wybrany na wykonawcę wszech czasów w plebiscycie „Polityki”[18], w związku z czym dał kilka koncertów w Trójce.

29 września 2001 wystąpił w Warszawie na koncercie pamięci C. K. Norwida, a 17 listopada 2001 wyszła ostatnia jego płyta studyjna spodchmurykapelusza, promowana singlem kompaktowym z trzema wersjami utworu Jagody szaleju. Została przychylnie przyjęta przez słuchaczy i krytyków. W roku 2002 i 2003 ukazały się dwa 6-płytowe, kolekcjonerskie boksy Od początku I i Od początku II obejmujące albumy wydane w Polsce w latach 1967-1980, uzupełnione odautorskim komentarzem i wspomnieniami muzyka. Czesław Niemen dość intensywnie zajmował się promocją tych wydawnictw - pomimo osłabienia spowodowanego chorobą, udzielał licznych wywiadów w telewizji i radiu. Zapowiadał wówczas wydanie dwóch kolejnych boksów, których robocze tytuły brzmiały Na pomieszane języki i Niemen - muzyka programowa. Pierwszy z nich miał gromadzić nagrania, których dokonał poza granicami kraju (m.in. włoskie single czy zachodnioniemieckie longplaye), drugi natomiast muzykę skomponowaną na potrzeby teatru i telewizji.

Od wielu lat Czesław Niemen cierpiał na nowotwór układu chłonnego, który próbował zwalczyć przy pomocy medycyny naturalnej. Zmarł 17 stycznia 2004 w Centrum Onkologii w Warszawie z powodu powikłań związanych z zapaleniem płuc, na które zapadł w szpitalu[19]. Jego ciało, zgodnie z ostatnią wolą artysty, zostało skremowane.

Pogrzeb artysty[edytuj | edytuj kod]

30 stycznia 2004 urna z prochami została złożona w katakumbach na Cmentarzu Powązkowskim (rząd 99-3)[20]. Żegnało go ok. 2,5-3 tysięcy ludzi, w tym oficjalni przedstawiciele władzy. W momencie rozpoczęcia pogrzebu, o godzinie 13.00, z inicjatywy Marka Niedźwieckiego, wiele stacji radiowych w Polsce wyemitowało „Dziwny jest ten świat”, oddając w ten sposób hołd zmarłemu artyście.

Był uczuciowo związany z włoską piosenkarką Faridą, którą poznał na festiwalu Cantagiro we Włoszech. Artystka po wielu latach zwierzyła się, że był miłością jej życia[21][22]. Dwukrotnie żonaty: z Marią Klauzunik[23] i Małgorzatą Krzewińską. Swojej drugiej żonie poświęcił takie utwory, jak „Baby M.”, „Z listu do M.”, „Moje zapatrzenie”, „Postscriptum”. Z pierwszego małżeństwa ma córkę Marię Gutowską, a z drugiego córki Natalię Niemen-Otrembę i Eleonorę Atalay[24].

Upamiętnienie artysty[edytuj | edytuj kod]

 1. Roman Radoszewski: Czesław Niemen: Kiedy się dziwić przestanę. Monografia artystyczna. Iskry, 2004. ISBN 83-207-1770-1.
 2. Marek Gaszyński: Czas jak rzeka. Prószyński i S-ka, 2004. ISBN 83-7337-849-9.
 3. Dariusz Michalski: Niemen o sobie. Warszawa: Twój Styl, 2005. ISBN 83-7163-568-0.
 4. Tadeusz Skliński: Niemen: dyskografia, fakty, twórczość. Nemunas, 2006. ISBN 83-9230-920-0.
 5. Dariusz Michalski: Czesław Niemen: Czy go jeszcze pamiętasz?. Warszawa: MG, 2009. ISBN 978-83-61297-76-5.
 6. Jan Edward Czachor: Czesław Niemen w Świebodzinie. Stowarzyszenie Pamięci Czesława Niemena w Świebodzinie, 2010.
Ławeczka Niemena w Świebodzinie

26 maja 2006 r. nadano imię Czesława Niemena Zespołowi Szkół Muzycznych we Włocławku, 31 maja 2008 Publicznemu Gimnazjum nr 2 w Strzelcach Opolskich, gdzie odsłonięto także pomnik piosenkarza, 2 czerwca 2009 Gimnazjum nr 25 w Warszawie[31][32], a 19 listopada 2009 Gimnazjum nr 3 w Świebodzinie[32]. W tym też mieście 20 czerwca 2009 roku, z udziałem rodziny artysty, odsłonięto Ławeczkę Czesława Niemena[33]. 12 maja 2016 r. nadano Gimnazjum nr 1 w Lubinie imię Czesława Niemena, jego żona Małgorzata Niemen odsłoniła pamiątkową tablicę w hołdzie patronowi. Szkoła zyskała również sztandar z wizerunkiem artysty. W Poznaniu znajduje się studium piosenkarskie im Czesława Niemena.

17 czerwca 2009 Narodowy Bank Polski wyemitował monetę powszechnego obiegu o nominale 2 zł ze stopu Nordic Gold pamięci Niemena, a 19 czerwca dwie srebrne monety kolekcjonerskie o nominale 10 zł, wybite stemplem lustrzanym: okrągłą i kwadratową (klipa). Umieszczono na nich wizerunki Czesława Niemena i jego płyt. Projektantem obu monet oraz rewersu monety powszechnego obiegu jest Robert Kotowicz[34][35].

Piosenka Niemena Sen o Warszawie od 12 marca 2004 r. jest wykonywana przed każdym spotkaniem Legii Warszawa na Stadionie Wojska Polskiego w Warszawie jako hymn kibiców.

W roku 2004 (20 sierpnia) oraz 2009 (23 sierpnia) na festiwalu w Sopocie jeden dzień poświęcono twórczości Niemena[36][37], a od jesieni 2005 r. w Słupsku odbywa się Festiwal Młodych Talentów Niemen Non Stop pod patronatem Miejskiego Centrum Kultury w Słupsku, prezydenta Słupska i marszałka województwa pomorskiego, na którym młodzi artyści śpiewają utwory Niemena oceniane przez profesjonalne jury. Od 2009 r. festiwal ten obejmuje patronatem medialnym TVP Kultura. W 2015 roku w NEY Gallery & Prints w Warszawie odbyła się zbiorowa wystawa fotograficzna poświęcona w całości Czesławowi Niemenowi[38]. Stowarzyszenie Pamięci Czesława Niemena corocznie organizuje zjazd niemenologów w Łagowie[11]. W 2019 roku (21 sierpnia) amerykański zespół Metallica wykonał na Stadionie Narodowym w Warszawie utwór Niemena "Sen o Warszawie".

Tablica pamiątkowa poświęcona pamięci artysty w jego rodzinnej miejscowości.

20 lutego 2011 roku we wsi Stare Wasiliszki na Białorusi, w domu urodzenia Czesława Niemena, otwarto muzeum jego imienia. W domu znajduje się część oryginalnego wyposażenia, w większości podarowanego przez mieszkańców Wasiliszek, którzy otrzymali je od rodziny artysty w czasie ich wyprowadzki do Polski[10].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Dane dot. albumu Pozycja na liście Certyfikat
POL
[40]
Dziwny jest ten świat
 • Data: 15 maja 1967[41]
 • Wydawca: Polskie Nagrania Muza
31
 • POL: złota płyta[42]
Sukces
 • Data: 20 maja 1968[43]
 • Wydawca: Polskie Nagrania Muza
Czy mnie jeszcze pamiętasz?
 • Data: 30 czerwca 1969[44]
 • Wydawca: Polskie Nagrania Muza
35
Enigmatic
 • Data: 19 stycznia 1970[45]
 • Wydawca: Polskie Nagrania Muza
28
 • POL: złota płyta
Niemen
 • Data: 24 maja 1971[46]
 • Wydawca: Polskie Nagrania Muza
Muzyka teatralna i telewizyjna
 • Data: 1971
 • Wydawca: Polskie Nagrania Muza
Strange Is This World
 • Data: 1972
 • Wydawca: CBS
Ode to Venus
 • Data: 1973
 • Wydawca: CBS
Niemen Vol. 1
 • Data: 1973
 • Wydawca: Polskie Nagrania Muza
Niemen Vol. 2
 • Data: 1973
 • Wydawca: Polskie Nagrania Muza
Russische Lieder
 • Data: 1973
 • Wydawca: CBS
Mourner's Rhapsody
 • Data: 1974
 • Wydawca: CBS
Niemen Aerolit
 • Data: 1975
 • Wydawca: Polskie Nagrania Muza
Katharsis
 • Data: 1976
 • Wydawca: Polskie Nagrania Muza
Idée fixe
 • Data: 1978
 • Wydawca: Polskie Nagrania Muza
Postscriptum
 • Data: 1980
 • Wydawca: Polskie Nagrania Muza
Przeprowadzka
 • Data: 1982
 • Wydawca: Rogot
Terra Deflorata
 • Data: 20 lutego 1989[47]
 • Wydawca: Veriton, Polton
spodchmurykapelusza
 • Data: 27 października 2001[48]
 • Wydawca: EMI Music Poland
22
„–” album nie był notowany.
Tytuł Dane dot. albumu Pozycja na liście
POL
[40]
41 Potencjometrów Pana Jana
 • Data: 22 października 2007[49]
 • Wydawca: Polskie Radio
Kattorna JJ72 / Pamflet na ludzkość JJ75
 • Data: 28 lutego 2009[50]
 • Wydawca: Polskie Radio
24
„–” album nie był notowany.
Tytuł Dane dot. albumu Pozycja na liście Informacje
POL
[40]
Srebrne dzwony
 • Data: 2007
 • Wydawca: Polskie Radio
Do reedycji CD albumu "Zagrajcie nam wszystkie srebrne dzwony" z 1975r. dołączono dwa utwory Czesława Niemena, które nie znalazły się na pierwotnym wydawnictwie
Kulpowicz featuring Niemen - Samarpan
 • Data: 1987
 • Wydawca: Polskie Nagrania
Czesław Niemen udziela się wokalnie w 5 z 6 utworów
Kciuk - Little Wing
 • Data: 1990
 • Wydawca: Polskie Nagrania
Gościnny występ w tytułowym, siedmiominutowym coverze utworu Jimiego Hendrixa, Little Wing
„–” album nie był notowany.
Tytuł Dane dot. albumu Pozycja na liście Certyfikat
POL
[40]
The Best of Niemen
 • Data: 1979
 • Wydawca: Polskie Nagrania Muza
25
Gwiazdy mocnego uderzenia: Czesław Niemen
 • Data: 1991
 • Wydawca: Polskie Nagrania Muza
Sen o Warszawie
 • Data: 1995
 • Wydawca: Polskie Nagrania Muza
37
Złota kolekcja: Czas jak rzeka
 • Data: 2000
 • Wydawca: EMI Music Poland
1
 • POL: platynowa płyta[51]
Od początku I
 • Data: 2002
 • Wydawca: Polskie Radio/Polskie Nagrania Muza
7
 • POL: złota płyta[52]
Od początku II
 • Data: 2003
 • Wydawca: Polskie Radio/Polskie Nagrania Muza
14
Spiżowy krzyk
 • Data: 30 maja 2008[53]
 • Wydawca: Polskie Nagrania Muza
20
Nasz Niemen
 • Data: 27 lipca 2009[54]
 • Wydawca: Agora SA
 • POL: platynowa płyta[51]
Pamiętam ten dzień
 • Data: 7 listopada 2011[55]
 • Wydawca: Polskie Radio
4
 • POL: platynowa płyta[51]
„–” album nie był notowany.
 • 1962 – Adieu Tristesse / El soldado de levita
 • 1963 – Na swojską nutę
 • 1963 – W rytmie Madisona
 • 1968 – Obok nas / Baw się w ciuciubabkę
 • 1969 – Io senza lei / Arcobaleno
 • 1969 – Una luce mai accesa / 24 ore spese bene con amore
 • 1970 – Oggi forse no / Domani
 • 1972 – Romanca Cherubina / Mazurek
 • 1972 – Strange is This World / We’ve Got The Sun
 • 1973 – Jolotschki, Sosjonotschki / Tschornyje Browi, Karije Otschi
 • 1975 – Mleczna droga / Dorożką na Księżyc
 • 1979 – Nim przyjdzie wiosna / Pokój
 • 1982 – Witaj przygodo zielona / Przeprowadzka
 • 1986 – High Horse / Pod Papugami
 • 2001 – spodchmurykapelusza
 • 2002 – Jagody szaleju
 • 1964 – Domek bez adresu
 • 1970 – Nie wiem czy to warto
 • 1971 – Bema pamięci żałobny rapsod (bez chóralno – instrumentalnego wstępu)
 • 1974 – Jodełki, sosenki
 • 1975 – Włóczęga
 • 1979 – Nim przyjdzie wiosna
 Zobacz też kategorię: Twórczość Czesława Niemena.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d Czesław Niemen, AllMusic, Cytat:
  Born February 16, 1939
  Died January 17, 2004
  Genre: Pop/Rock
  Styles: Contemporary Pop/Rock, Blues-Rock
  (ang.).
 2. a b c d Czesław Niemen, rmf.fm, Cytat: gatunek: electronica, psychodeliczny rock, rock progresywny, rock eksperymentalny
  Czesław Niemen (naprawdę Czesław Wydrzycki), to jeden z najważniejszych i najwybitniejszych twórców muzyki w Polsce. Po odejściu w 1967 roku z bigbeatowego zespołu Niebiesko-Czarni, występował jako solista. Kierował także własnymi grupami: Akwarele, Niemen-Enigmatic oraz Grupa Niemen. Poza nagrywaniem kompozycji na własne albumy, Niemen tworzył również muzykę filmową i teatralną. Brał między innymi udział w nagraniu muzyki do „Wesela” Andrzeja Wajdy, gdzie wykonywał partię Chochoła. Artyście nieobca była również poezja – poza wykorzystaniem w utworach wierszy Norwida, Asnyka i Przerwy-Tetmajera, Niemen sam pisał, publikując wiersze, między innymi na łamach magazynu „Tylko Rock”. W ostatnich latach kariery Czesław Niemen, poza komponowaniem muzyki, zajmował się również tworzeniem grafik komputerowych. Wybitny artysta zmarł 17 stycznia 2004 roku. (pol.).
 3. Czesław Niemen (Biografia), Radio Zet [dostęp 2019-02-24] (pol.).
 4. Kto jest kim w Polsce. Informator biograficzny. Lubomir Mackiewicz (red.), Anna Żołna (red.). Warszawa: Wydawnictwo „Interpress”, 1993, s. 496. ISBN 83-223-2644-0.
 5. a b c d Czesław Niemen. W: Tomasz Raczek: Karuzela z herosami. Michałów-Grabina: Instytut Wydawniczy Latarnik, 2004, seria: Biblioteka „Latarnika”. ISBN 83-917-891-7-9. OCLC 61285012. (pol.)
 6. Leszek Gnoiński, Jan Skaradziński, Encyklopedia Polskiego Rocka, Warszawa: Świat Książki, 1997, s. 310, ISBN 83-7129-570-7, OCLC 43868642.
 7. a b c Міхал Карневіч: Чэслаў Немэн вучыўся ў Гродне (biał.). Niemen Muzey, 2013-05-25. [dostęp 2013-06-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-06-26)].
 8. Nie żyje Jadwiga Bortkiewicz, siostra Czesława Niemena, Interia [dostęp 2020-03-17] (pol.).
 9. a b c d e f g h i j k Marek Wąs, Czesław Niemen: wyrzucony przez żonę [CYKL „WYBORCZEJ” – CZ. 1], wyborcza.pl, 17 listopada 2014 [dostęp 2016-11-07].
 10. a b Białoruskie ślady po Niemenie na nowej stronie internetowej (pol.). Onet Muzyka, 2013-02-17. [dostęp 2013-02-19].
 11. a b Świebodzin – Ławeczka Niemena. Atrakcje turystyczne Świebodzina. Ciekawe miejsca Świebodzina, www.polskaniezwykla.pl [dostęp 2016-04-14].
 12. C. Wydrzycki*, Niebiesko-Czarni - Adieu Tristesse / El Soldado De Levita, Discogs [dostęp 2019-08-05] (ang.).
 13. Mirosław Pęczak, Niemen, którego nie ma, „Polityka”, 2014, nr 3, s. 3.
 14. a b c Sebastian Łupak: Czesława Niemena wspomina Franciszek Walicki. Gazeta.pl Trójmiasto, 2004-01-23. [dostęp 2010-09-01].
 15. Rozrywka i informacje.
 16. XIII Festiwal Piosenki Radzieckiej Zielona Góra 1977: program b.n.s.
 17. Rysiek Riedel głosami innych. Polskie Radio, 2001-09-07. [dostęp 2015-10-04].
 18. Czesław Niemen – biografia i zdjęcia.
 19. Paweł Piotrowicz: Wywiad z córką Niemena (pol.). Onet.pl, 14 stycznia 2011. s. 4. [dostęp 2011-01-17].
 20. Cmentarz Stare Powązki: CZESŁAW NIEMEN, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [online] [dostęp 2019-12-19].
 21. Farida: Serce i spontaniczność (pol.). kulturaonline.pl, 2012-01-16. [dostęp 2016-10-10].
 22. Niemen był moją miłością - rozmowa z Faridą, włoską piosenkarką (pol.). gloswielkopolski.pl, 2014-01-15. [dostęp 2016-10-10].
 23. Wdowa po Niemenie zapomniała o jego testamencie? (pol.). Fakt.pl, 2012-12-13. [dostęp 2013-07-05].
 24. Wydano piracką płytę Niemena (pol.). Onet.pl, 2013-07-05. [dostęp 2013-07-05].
 25. FilmPolski.pl, FilmPolski [dostęp 2019-08-17] (pol.).
 26. FilmPolski.pl, FilmPolski [dostęp 2019-08-23] (pol.).
 27. FilmPolski.pl, FilmPolski [dostęp 2019-08-23] (pol.).
 28. FilmPolski.pl, FilmPolski [dostęp 2019-08-17] (pol.).
 29. FilmPolski.pl, FilmPolski [dostęp 2019-08-23] (pol.).
 30. FilmPolski.pl, FilmPolski [dostęp 2019-08-23] (pol.).
 31. Nadanie imienia.
 32. a b Publiczne Gimnazjum Nr 3 im. Cz. Niemena.
 33. Odsłonięcie Ławeczki Czesława Niemena w Świebodzinie.
 34. Folder emisyjny NBP.
 35. nbpnews.pl: Czesław Niemen na monetach NBP (pol.). nbpnews.pl, 18 czerwca 2009. [dostęp 2009-06-20].
 36. wyborcza.pl: Sopot Festival 2004 (pol.). [dostęp 2009-08-23].
 37. muzyka.onet.pl: 47. Międzynarodowy Sopot Festival: artyści wspominają Niemena (pol.). [dostęp 2009-08-23].
 38. Wystawa Niemen w Ney Gallery&Prints - News O.pl, O.pl Polski Portal Kultury [dostęp 2017-06-23].
 39. BIP Warszawa - oficjalny portal stolicy Polski, bip.warszawa.pl [dostęp 2017-03-18] (pol.).
 40. a b c d http://olis.onyx.pl/listy/index.asp?idlisty=466&lang=
  http://olis.onyx.pl/listy/index.asp?idlisty=260&lang=
  http://olis.onyx.pl/listy/index.asp?idlisty=186&lang=
  http://olis.onyx.pl/listy/index.asp?idlisty=190&lang=
  http://olis.onyx.pl/listy/index.asp?idlisty=423&lang=
  http://olis.onyx.pl/listy/index.asp?idlisty=502&lang=
  http://olis.onyx.pl/listy/index.asp?idlisty=187&lang=
  http://olis.onyx.pl/listy/index.asp?idlisty=194&lang=
  http://olis.onyx.pl/listy/index.asp?idlisty=186&lang=
  http://olis.onyx.pl/listy/index.asp?idlisty=59&lang=
  http://olis.onyx.pl/listy/index.asp?idlisty=704&lang=
  http://olis.onyx.pl/listy/index.asp?idlisty=1125&lang=.
 41. http://muzyka.wp.pl/rid,368202,title,Dziwny-jest-ten-swiat,plyta.html.
 42. http://muzyka.onet.pl/pop/45-lat-zlotej-plyty-w-polsce-czeslaw-niemen-dziwny-jest-ten-swiat/jykpe.
 43. http://muzyka.wp.pl/rid,368263,title,Sukces,plyta.html.
 44. http://muzyka.wp.pl/rid,368233,title,Czy-mnie-jeszcze-pamietasz,plyta.html.
 45. http://muzyka.wp.pl/rid,368245,title,Enigmatic,plyta.html.
 46. http://muzyka.wp.pl/rid,368219,title,Niemen-Czerwony-Album,plyta.html.
 47. http://muzyka.wp.pl/rid,368286,title,Terra-Deflorata,plyta.html.
 48. http://muzyka.wp.pl/rid,53340,title,Spodchmurykapelusza,plyta.html.
 49. http://www.empikpolska.eu/41-potencjometrow-pana-jana-niemen-czeslaw,prod180020,muzyka-p.
 50. http://muzyka.onet.pl/czeslaw-niemen-kattorna-pamflet-na-ludzkosc.
 51. a b c http://bestsellery.zpav.pl/wyroznienia/platynoweplyty/cd/archiwum.php.
 52. http://bestsellery.zpav.pl/wyroznienia/zloteplyty/cd/archiwum.php.
 53. http://www.lsi.lublin.pl/empik/f_IX.08/empik26.09.htm.
 54. http://www.olesiejuk.pl/zobacz/single/nasz-niemen-ksiazka-cd.html.
 55. Zpav - OLIS
 56. Niemen mniej znany. natalianiemen.pl. [dostęp 2018-02-19].
 57. Krzysztof Zalewski wydaje płytę z piosenkami Niemena. Posłuchaj pierwszego singla (pol.). 2017-12-11. [dostęp 2018-01-20].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Pęczak Mirosław, Niemen, którego nie ma, „Polityka”, 2014, nr 3, s. 3.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]