Eddie Leonski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Eddie Leonski
Brownout Strangler
Data i miejsce urodzenia 12 grudnia 1917
Nowy Jork
Data i miejsce śmierci 9 listopada 1942
Melbourne
Mapa lokalizacyjna Australii
Melbourne
Melbourne
Geographylogo.svg
Lokalizacja Melbourne na mapie Australii

Edward Joseph Leonski (ur. 12 grudnia 1917 w Nowym Jorku – zm. 9 listopada 1942 w Melbourne) – amerykański seryjny morderca, który popełnił swoje zbrodnie na terenie Melbourne w Australii. Zamordował trzy kobiety. Media nadały mu pseudonim Brownout Strangler.

W lutym 1941 roku Leonski został powołany do U.S. Army i wysłany z misją do Melbourne w Australii. W maju 1942 roku zamordował w Melbourne trzy młode kobiety. Przed dokonaniem ostatniej zbrodni był widziany przez wiele osób w towarzystwie swojej przyszłej ofiary. Gdy go zatrzymano pod zarzutem morderstw, został rozpoznany przez kilku świadków. Opinia publiczna była zszokowana tym, że zabójstw dokonał amerykański żołnierz, stacjonujący w Melbourne.

W lipcu 1942 roku Leonski został skazany za zabójstwa na karę śmierci przez powieszenie. Wyrok został zaakceptowany przez amerykański sąd wojskowy. Nakaz egzekucji został podpisany przez generała Douglasa MacArthura. Wyrok wykonano w listopadzie 1942 roku w więzieniu Pentridge Prison. Po egzekucji zwłoki Leonskiego pochowano na cmentarzu Schofield Barracks Post Cemetery, w części przeznaczonej dla straconych skazańców. Leonski był drugim amerykańskim żołnierzem, na którym wykonano karę śmierci w Australii w czasie II wojny światowej.

Ofiary Leonskiego[edytuj | edytuj kod]

Lp. Ofiara Wiek Data
1. Ivy Violet McLeod 40 3 maja 1942
2. Pauline Thompson 31 9 maja 1942
3. Gladys Hosking 40 18 maja 1942

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]