Gimnazjum Sztuki Tel Awiw

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gimnazjum Sztuki Tel Awiw
‏תיכון א' לאמנויות תל אביב‎
Aleph High School of Arts Tel Aviv
Data założenia 1931
Państwo  Izrael
Adres Tel Awiw
Liczba studentów 1300
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Gimnazjum Sztuki Tel Awiw
Gimnazjum Sztuki Tel Awiw
Ziemia32°04′17″N 34°47′02″E/32,071389 34,783889
Strona internetowa

Gimnazjum Sztuki Tel Awiw (hebr. תיכון א' לאמנויות תל אביב; ang. Aleph High School of Arts Tel Aviv) jest instytucją edukacyjną położoną w osiedlu Ha-Kirja, w mieście Tel Awiw w Izraelu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Szkoła została założona w 1931 przez dr Abrahama Kohlera, jako prywatne Gimnazjum imienia Balfoura. Kohler dobrał nauczycieli spośród żydowskich imigrantów z Europy Wschodniej. Poza normalnym programem nauczania, uczniowie mogli korzystać z rozszerzonych profili w języku angielskim, hebrajskim i matematyce.

Gimnazjum bardzo szybko stało się elitarną szkołą, kształcącą na najwyższym poziomie nauczania. Dzięki temu sukcesowi Kohler mógł w 1934 utworzyć kolejne gimnazjum w Ramat Gan. Z powodu licznych obowiązków związanych z zakładaniem nowej szkoły, przekazał on w 1935 funkcję dyrektora Shaulowi Rieger, który prowadził gimnazjum do 1943. W okresie tym poprawiono metody nauczania, osiągając jeszcze lepsze wyniki w poziomie wykształcenia absolwentów.

W lipcu 1947 gimnazjum przestało być prywatną szkołą i zostało przejęte przez władze miejskie Tel Awiwu. Od tego momentu było nazywane "Średnią Szkołą Miejską". Pomimo tej zmiany, gimnazjum zdołało utrzymać swój wysoki poziom kształcenia. Jednak zmiany demograficzne które zaszły w mieście w latach 70. XX wieku doprowadziły do konieczności szerokiego otwarcia szkoły i obniżenia poziomu kształcenia. W rezultacie szkoła mocno podupadła i została przeniesiona z ulicy Mazeh na Sprinzak. W 1985 rozważano możliwość jej zamknięcia.

W 1988 gimnazjum zostało przekształcone w miejską szkołę artystyczną, dzięki czemu przyciągnęło ono nową grupę uczniów. Poza normalnym programem nauczania, wykładane są takie przedmioty jak trendy w sztuce, teatr, kino, taniec, muzyka (jazz, muzyka poważna i muzyka alternatywna). Dodatkowo uczniowie mogą skorzystać z rozszerzonego progilu nauczania języka jidysz[1].

Znani absolwenci[edytuj | edytuj kod]

Wśród absolwentów szkoły znaleźli się liczni znani artyści, między innymi tacy jak: Rami Heuberger, Gaya Traub, Rotem Abuhav, Romy Abulafia i Aya Koren.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Art Departments (hebr.). W: Aleph High School of Arts Tel Aviv [on-line]. [dostęp 2010-06-26].