Haegue Yang

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Haegue Yang
Data i miejsce urodzenia 12 grudnia 1971
Korea Południowa
Zawód, zajęcie rzeźbiarka
Strona internetowa

Haegue Yang (Hangul: 양혜규) (ur. 12 grudnia 1971) – południowokoreańska artystka.

Mieszka i pracuje w Berlinie i Seulu. Yang często używa w swoich pracach podstawowych przedmiotów gospodarstwa domowego i próbuje uwolnić je od ich funkcjonalnego kontekstu i zastosować do nich inne znaczenia. Wiele z jej dzieł ma na celu dostarczanie zmysłowych doznań poprzez osadzenie ich w abstrakcyjnych narracjach[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w Seulu w Korei Południowej w 1971 roku[2]. Jej ojciec, Hansoo Yang, jest dziennikarzem, a jej matka, Misoon Kim, jest pisarką. Yang otrzymała tytuł licencjata sztuk pięknych (ang. Bachelor of Fine Arts Degree, B.F.A.) w 1994 roku na Narodowym Uniwersytecie Seulskim[3]. W 1999 roku otrzymała tytuł magistra w Städelschule we Frankfurcie nad Menem w Niemczech[3]. Yang mieszka w Berlinie i Seulu[4], a jej główne studio znajduje się w dzielnicy Kreuzberg w Berlinie.

Baner zapowiadający wystawę Haegue Yang w Museum Ludwig w Kolonii, w Niemczech

Po otrzymaniu tytułu licencjata Yang przeprowadziła się do Berlina i, pod koniec lat 90. XX w., rozpoczęła karierę artystyczną. Znana jest z kreatywnego wykorzystywania żaluzji w swoich pracach. Używa przyziemnych przedmiotów i materiałów do tworzenia „złożonych i zniuansowanych instalacji, które są oparte na poezji, polityce i ludzkich emocjach”[1]. Wśród jej licznych projektów znajdują się takie, przy których pracowała też z wieszakami do rozwieszania prania, dekoracyjnymi lampami, grzejnikami na podczerwień, emiterami zapachowymi i przemysłowymi wentylatorami.

Prace Yang wystawiane są dziś w różnych krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Francji, Włoszech, Anglii, Hiszpanii, Chinach i Japonii. Artystka większość czasu poświęca na tworzenie nowych dzieł sztuki i pracę nad wystawami. Napisała i współpracowała przy wielu opublikowanych pracach, które korespondują z wystawami, na których prezentowała swoje prace. Brała udział w Biennale Sztuki w São Paulo w 2006 roku, 55. Carnegie International w Pittsburghu w 2008 roku oraz, w tym samym roku, w Triennale w Turynie. Reprezentowała Koreę Południową na 53. Biennale Sztuki w Wenecji w 2009 roku oraz uczestniczyła w dOCUMENTA (13)[5] w Kassel w Niemczech w roku 2012. Pierwsza wystawa artystki w Stanach Zjednoczonych, zatytułowana „Brave New Worlds”, odbyła się w Walker Art Center w Minneapolis, w Minnesocie w 2007 roku. W 2015 roku Haegue Yang wzięła udział w Biennale de Lyon, Sharjah Biennial i 8. Asia Pacific Triennial of Contemporary Art[6]. Artystka miała także wystawy instytucjonalne w Azji – w Ullens Center for Contemporary Art w Pekinie oraz w Leuum, Samsung Museum of Art w Seulu[3].

Kolekcje[edytuj | edytuj kod]

Hague Yang, Vulnerable Arrangements

Publiczne kolekcje prac Haegue Yang znajdują się w muzeach, galeriach i archiwach w:

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

  • 2005 – Cremer Prize, Stiftung Sammlung Cremer, Münster, Niemcy
  • 2007 – Bâloise Prize, Kunsthalle, Hamburg, Niemcy
  • 2018 – Wolfgang-Hahn-Preis, Gesellschaft für Moderne Kunst, Kolonia, Niemcy

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b haegue yang, kurimanzutto.com [dostęp 2019-03-31].
  2. Biography Haegue Yang (ang.). W: www.heikejung.de [on-line]. [dostęp 2019-04-12].
  3. a b c https://www.guggenheim.org/artwork/artist/haegue-yang [dostęp 2019-03-31] (ang.).goły link w tytule
  4. Haegue Yang, greenenaftaligallery.com [dostęp 2019-03-31].
  5. Korean artists go to dOCUMENTA Kassel, koreatimes, 11 czerwca 2012 [dostęp 2019-03-31] (ang.).
  6. Haegue Yang in Conversation | Ocula, ocula.com, 31 marca 2019 [dostęp 2019-03-31] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]