Hryhorij Maciejko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hryhorij Maciejko (po 1940)

Hryhorij Maciejko, ukr. Григорій Мацейко, ps. „Honta” („Гонта”) (ur. 7 sierpnia 1913 w Szczercu, zm. 11 sierpnia 1966 w Lanús) – działacz Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, zabójca ministra Bronisława Pierackiego.

Był synem biednych chłopów, ukończył szkołę powszechną i trzyletni kurs rzemieślniczy[1]. Do OUN wstąpił w 1929, w 1933 został aresztowany przez polską policję.

W 1934 z rozkazu prowidnyka krajowego OUN na Polskę, Stepana Bandery, został wyznaczony do dokonania zamachu na ministra spraw wewnętrznych II Rzeczypospolitej, Bronisława Pierackiego[2]. W tym celu przybył do Warszawy i pod fałszywą tożsamością jako Włodzimierz Olszewski przez pewien czas obserwował tryb życia Pierackiego[2]. Po dokonaniu zamachu 15 czerwca 1934 zbiegł z miejsca zdarzenia, przez pewien czas przebywał we Lwowie, po czym zbiegł za granicę - najpierw do Czechosłowacji, a potem do Argentyny, gdzie żył pod przybraną tożsamością jako Petr Knysz[2]. Zmarł 11 lub 13[2] sierpnia 1966 w Lanús (Buenos Aires)[2].

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Decyzją rady miejskiej w Konotopie w obwodzie sumskim podjętą na posiedzeniu 1 grudnia 2015 roku jedna z ulic miasta będzie nosić imię Hryhorija Maciejki (wcześniej nosiła nazwę Października)[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]