Ignacy Mielnicki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ignacy Mielnicki z Ostrołęki

Ignacy Mielnicki (ur. 12 grudnia 1909 w Ostrołęce-Wojciechowicach – zm. 4 września 1994) – budowniczy harmonii 3-rzędowych, muzykant ludowy.

Harmonia pedałowa prod. Ignacego Mielnickiego
Harmonia pedałowa prod. Ignacego Mielnickiego

Przez całe życie zajmował się budową harmonii na zamówienie, oraz naprawiał i stroił instrumenty klawiszowe. Grał także na harmonii pedałowej na weselach oraz od 1970 r w Zespole Ludowym "Kurpie" z Ostrołęki[1]. Jako muzyk był laureatem licznych konkursów i przeglądów folklorystycznych.

Rzadko sygnował harmonie swoim nazwiskiem (dlatego niewtajemniczeni mogą nie rozpoznać jego produktów). Stosował np. takie napisy jak: "Kurpie" czy "Koncertowa" lub tworzył pod marką innych wytwórców. Znał osobiście producentów warszawskich – m.in. Radka, Boruckiego, Leonardta. Nie korzystał z gotowych projektów, dlatego każda harmonia jest inna. Czasem przerabiał akordeony na pedałówki.

Wykonane przez niego harmonie znajdują się między innymi w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce i Muzeum Etnograficznym w Warszawie[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Słownik biograficzny kurpiowszczyzny XX wieku", Stanisław Pajka, Kadzidło 2008