Jake Burton Carpenter

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jake Burton Carpenter (ur. 29 kwietnia 1954 w Nowym Jorku, zm. 20 listopada 2019[1]) – amerykański snowboardzista i założyciel Burton Snowboards.

Burton urodził się w Nowym Jorku, ale dorastał w Cedarhurst, New York. Po ukończeniu szkoły Marvelwood w Connecticut, zapisał się na Uniwersytet Kolorado w Boulder. Jako zapalony narciarz miał nadzieję zapisania się do uniwersyteckiej drużyny narciarskiej, lecz jego wyczynowa kariera narciarska skończyła się, gdy w wyniku wypadku samochodowego złamał obojczyk. Po kilku latach z dala od college’u Burton podjął na nowo studia na Uniwersytecie Nowojorskim. Po uzyskaniu stopnia z ekonomii jego zainteresowanie znów sprowadziło się do stoków. Pracując w Londonderry, Vermont osiągnął mistrzostwo w jeździe na Snurferze (deska z przymocowanym do niej sznurkiem mającym za zadanie umożliwić podstawową kontrolę nad nią). Następnie w 1979 rozpoczął sprzedaż jego własnych bardziej zaawansowanych snowboardów. Były one wykonane z giętego, wielowarstwowego drewna wyposażoną w wiązania. Jego firma Burton Snowboards stała się jednym z największych producentów sprzętu snowboardowego.

Miał żonę oraz trójkę synów. Rodzina dzieli czas pomiędzy Stowe, Vermont a Long Island, Nowy Jork.

Burton zmarł 20 listopada 2019 roku w wyniku powikłań związanych z nawrotem raka.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Eddie Pells: Snowboard pioneer Jake Burton Carpenter dies at 65. W: The Washington Post [on-line]. [dostęp 2019-11-21].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]