James Maloney

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

James O'Hara[1] Maloney (ur. 29 kwietnia 1915 w St. Joseph, zm. 4 lutego 2010 w Lawrence[2]) – amerykański inżynier chemik, w latach 1945-1985 wykładowca Uniwersytetu Kansas. Członek Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego i innych organizacji branżowych. Redaktor kilku wydań Perry's Chemical Engineers' Handbook[3], monumentalnego zbioru wiedzy z dziedziny. Jego prace naukowe dotyczyły problemów takich jak: absorpcja gazów, produkcja ciężkiej wody oraz promieniowanie i konwekcja cieplna. W ramach programu Fulbrighta prowadził wykłady w Aleksandrii, Neapolu, Atenach i Gwangju[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pierwszą pracę naukową, dotyczącą ekstrakcji rozpuszczalników, opublikował jeszcze podczas studiów, które odbywał na Uniwersytecie Illinois, a następnie na Uniwersytecie Stanowym Pennsylwanii, gdzie doktoryzował się w roku 1941. W tym samym roku rozpoczął pracę w dziale technicznym firmy DuPont. W czasie II wojny światowej brał ponadto udział w projekcie Manhattan.

Rozpoczynając pracę na Uniwersytecie Kansas, objął kierownictwo katedry inżynierii chemicznej, która w ciągu kilku lat uzyskała prawa nadawania tytułu doktora. Jako wykładowca uniwersytecki brał udział w zajęciach dydaktycznych jako słuchacz, korzystając m.in. z kursów historii myśli politycznej i kultury średniowiecza. Z prowadzenia katedry zrezygnował po 19 latach, pozostając pracownikiem uczelni. Po przejściu na emeryturę zajął się spisywaniem dziejów swojej katedry[1].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Miał troje dzieci. Po śmierci pierwszej żony, Dorothy, ożenił się ponownie z Sarah, którą owdowił. Był zapalonym tenisistą, a w młodości juniorskim mistrzem Kansas City[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c James O. Maloney, Experiences of James O. Maloney, 1995 [dostęp 2016-01-02] (ang.).
  2. a b James Maloney, www.warrenmcelwain.com [dostęp 2016-01-02].
  3. Robert H. Perry, Don W. Green, James O. Maloney, Perry's Chemical Engineers' Handbook, McGraw-Hill Professional Publishing, 1997, ISBN 978-0-07-049841-9 [dostęp 2016-01-02] (ang.).1 stycznia