Janko Bobetko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Janko Bobetko
ilustracja
generał armii
Data i miejsce urodzenia 10 stycznia 1919
Crnac
Data i miejsce śmierci 29 kwietnia 2003
Zagrzeb
Przebieg służby
Lata służby 1941–1996
Siły zbrojne Logo of the JNA.svg Jugosłowiańska Armia Ludowa
Osrh.jpg Siły Zbrojne Republiki Chorwacji
Stanowiska Dowódca Frontu Południowego,
Szef Sztabu Generalnego
Główne wojny i bitwy wojna w Chorwacji
Odznaczenia
Wielki Order Króla Petara Krešimira IV (Chorwacja) Order Księcia Domagoja (Chorwacja) Order Chorwackiej Koniczyny Order Ante Starčevića (Chorwacja) Order bana Jelačića (Chorwacja) Medal Pamiątkowy za Wojnę Domową (Chorwacja) Order Sztandaru Wojennego (Jugosławia) Złota Gwiazda Orderu „Za zasługi dla Narodu” (Jugosławia)

Janko Bobetko (ur. 10 stycznia 1919 w Crnacu k. Sisaka, zm. 29 kwietnia 2003 w Zagrzebiu) – generał armii w Armii Republiki Chorwacji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował na Wydziale Weterynarii Uniwersytetu w Zagrzebiu. Od 1938 był członkiem KPJ. W 1941 za swoją postawę polityczną został usunięty ze studiów przez władze chorwackie. 11 lipca 1941 z rąk ustaszy zginął ojciec Bobetki i jego trzej bracia. Janko przyłączył się do oddziału partyzanckiego i objął stanowisko komisarza politycznego w jednym z oddziałów. W czasie bitwy pod Dravogradem w Słowenii został ciężko ranny.

Po wojnie ukończył Akademię Wojskową w Belgradzie i awansował do stopnia generała-porucznika. W latach 1966–1971 pełnił funkcję szefa sztabu V armii JAL. W początkach lat 70. popierał działania Chorwatów, domagających się większej autonomii w obrębie SFRJ. Za swoją działalność został w 1971 zdymisjonowany wraz z grupą chorwackich generałów i usunięty z armii.

W 1990 nowe władze Chorwacji zaproponowały mu objęcie stanowiska ministra obrony, ale odmówił. W kwietniu 1992 objął stanowisko dowódcy Frontu Południowego, biorąc udział w wojnie chorwackiej. Wkrótce potem objął stanowisko szefa sztabu generalnego armii chorwackiej.

W 1993, w czasie operacji Medački džep, część żołnierzy w rejonie Gospicia dopuściła się zbrodni ludobójstwa na Serbach i naruszenia prawa wojennego. Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii odpowiedzialnością za te zbrodnie obciążył gen. Bobetko, jako najwyższego rangą dowódcę, koordynującego działania w tym rejonie. Bobetko odmówił poddania się jurysdykcji Trybunału uznając, że oskarżenia kierowane przeciwko niemu podważają legalność operacji wojskowych, przeprowadzonych w czasie wojny. Rząd chorwacki nie zajął jednoznacznego stanowiska w tej sprawie, licząc się z szerokim poparciem społecznym dla zasłużonego w wojnie generała. Zanim podjęto decyzje w jego sprawie, Bobetko zmarł po ciężkiej chorobie. Pochowany na miejskim cmentarzu w Sisaku.

W 1996 Bobetko wydał książkę Wszystkie moje bitwy (chorw. Sve moje bitke).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]