Jean Lesage

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jean Lesage
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 10 czerwca 1912
Montreal
Data i miejsce śmierci 12 grudnia 1980
Sillery
Premier Quebecu
Okres od 1960
do 1966
Przynależność polityczna Liberalna Partia Quebecu
Poprzednik Antonio Barrette
Następca Daniel Johnson
Odznaczenia
Order Kanady – Towarzysz (Companion) Odznaka Kanadyjskich Sił Zbrojnych Kawaler Orderu Plejady (Frankofonia)

Jean Lesage (ur. 10 czerwca 1912 w Montrealu, zm. 12 grudnia 1980 w Sillery) – kanadyjski polityk, premier prowincji Quebec z ramienia Liberalnej Partii Quebecu.

Zarys biografii[edytuj | edytuj kod]

Jego ojciec, Xavéri, był nauczycielem i urzędnikiem. Jean studiował prawo na Uniwersytecie Laval. W 1931 rozpoczął praktykę adwokacką.

Swą karierę polityczną rozpoczął od wyboru do parlamentu federalnego, gdzie reprezentował Liberalną Partię Kanady. Pełnił szereg funkcji ministerialnych, m.in. był ministrem finansów oraz ministrem rozwoju terenów północnych i zasobów naturalnych. W 1958 zrezygnował z udziału w polityce na poziomie federalnym, jednocześnie wygrywając wybory na lidera Liberalnej Partii Quebecu. Po zwycięskich wyborach parlamentarnych w 1960, w których partia poszła ze sloganem: Maîtres chez-nous – „Panami własnego domu”, został premierem rządu prowincjonalnego, jednocześnie dzierżąc tekę ministra finansów oraz stosunków prowincjonalno-federalnych. Urząd premiera zachował do przegranych wyborów w 1966. Do 1970 pozostał szefem partii jednocześnie będąc liderem opozycji. Kontrolę nad partią przekazał Robertowi Bourassa. Po tej dacie jego zaangażowanie w politykę znacznie zmalało. Zajął się bowiem zarządzaniem, obejmując funkcje kierownicze w wielu przedsiębiorstwach.

Był autorem broszury: Jean Lesage s'engage oraz ważnego artykułu: Canadian Education. Przemówienia Lasage zostały wydane w 1965 w zbiorze: Un Québec fort dans une nouvelle federation. Był członkiem wielu organizacji społecznych. Zmarł 12 grudnia 1980. Pochowany w Ste-Foy na cmentarzu Belmonte.

Na czas rządów Laseage'a przypadł ważny okres w historii Quebecu zwanym cichą rewolucją, będący szeregiem głębokich politycznych, gospodarczych i społecznych zmian w prowincji.