Jerzy Kolecki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jerzy Kolecki
Data i miejsce urodzenia 25 lipca 1925
Wróblowice
Data i miejsce śmierci 15 czerwca 2018
Rabka-Zdrój
Zawód, zajęcie nauczyciel, malarz, dyrektor Teatru Lalek Rabcio
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Partyzancki Medal Komisji Edukacji Narodowej Order Uśmiechu
Herb Rabki-Zdroju

Jerzy Kolecki (ur. 25 lipca 1925 we Wróblowicach, zm. 15 czerwca 2018 w Rabce- Zdrój) – polski nauczyciel, malarz, współzałożyciel i wieloletni dyrektor Teatru Lalek Rabcio i twórca herbu Rabki-Zdroju.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W latach 1942-1945 był żołnierzem Armii Krajowej ps. „Liść” w placówce „Cecylia” na terenie Pogórza Ciężkowickiego. Po wojnie ukończył Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (1947–1952). Po zakończeniu studiów zamieszkał w Rabce, gdzie został zatrudniony w tamtejszym Teatrze Lalek Rabcio - najpierw jako aktor (1953-1961), a następnie jako scenograf i dyrektor placówki (1961-1976). Jednocześnie pracował jako nauczyciel: najpierw w Liceum Pedagogicznym dla Wychowawczyń Przedszkoli w Rabce (1962-1973), a następnie w rabczańskim punkcie konsultacyjnym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie (1975-1985). Ponadto w latach 1963-1973 był współpracownikiem Powiatowego Domu Kultury w Nowym Targu.

W 1964 roku zaprojektował herb Rabki-Zdroju, który został oficjalnie przyjęty przez miasto podczas plebiscytu w 1975 roku. Był autorem 45 scenografii od przedstawień teatrów lalkowych na terenie całego kraju. Wykonywał również inne prace plastyczne oraz malował. Swoje obrazy darował licznym rabczańskim instytucjom (szpitalom, szkołom). Wykonywał również malowidła o charakterze sakralnym, m.in. nieistniejący już fresk nad ołtarzem głównym w kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Rabce oraz stacje drogi krzyżowej w kościołach w Ciężkowicach, Gromniku, Rabce-Zarytem, Międzybrodziu Bialskim oraz Andrychowie. Jeden z jego obrazów - „Matka Boska Partyzancka” - namalowany dla byłych żołnierzy AK, został podarowany Janowi Pawłowi II i znajduje się w zbiorach watykańskich. Prace Jerzego Koleckiego były wystawiane na licznych wystawach krajowych oraz zagranicznych (RFN, Jugosławia, Węgry).

Odznaczenia i nagrody[edytuj | edytuj kod]

Za swe zasługi Jerzy Kolecki został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Partyzanckim, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Orderem Uśmiechu oraz Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” i złotą odznaką „Za zasługi dla województwa nowosądeckiego”. Otrzymał również Nagrody Prezesa Rady Ministrów za twórczość artystyczną dla dzieci i młodzieży (1974, 1985) oraz nagrodę wojewódzką za upowszechnianie kultury (1973). W 2008 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rabka-Zdrój.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]