Jewgienij Towstych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jewgienij Wasiljewicz Towstych
Евгений Васильевич Товстых
Data i miejsce urodzenia 29 kwietnia 1905
Petersburg
Data i miejsce śmierci 1976
Petersburg
dr inż. nauk technicznych
Specjalność: budownictwo okrętowe
Alma Mater Mikołajewski Instytut Budowy Okrętów

Jewgienij Wasiljewicz Towstych (ros. Евгений Васильевич Товстых; ur. 29 kwietnia 1905 w Petersburgu, zm. 1976 w Petersburgu) – rosyjski inżynier, wykładowca, rektor Leningradzkiego Instytutu Budowy Okrętów w Leningradzie (obecnie Petersburg), specjalista z technologii i budownictwa okrętowego. Doktor honoris causa Politechniki Gdańskiej 1965.

Działalność naukowa i zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Studia wyższe ukończył w Mikołajewskim Instytucie Budowy Okrętów w 1933 r. W latach 1939–1941 był dyrektorem Bałtyckiej Stoczni Budowy Okrętów w Leningradzie, w latach 1941–1945 Stoczni Budowy Okrętów w Zielenogorsku w rejonie Petersburga. W 1945 r. został pierwszym rektorem Leningradzkiego Instytutu Budowy Okrętów, funkcję tę pełnił do 1976 r. W 1959 r. uzyskał doktorat.

Został wyróżniony na wniosek Wydziału Budowy Okrętów godnością doktora honoris causa Politechniki Gdańskiej w 1965 r., za nawiązanie i rozwój współpracy naukowo-badawczej między Leningradzkim Instytutem Budowy Okrętów i Politechniką Gdańską oraz umożliwienie wzajemnej wymiany studentów i pracowników naukowych.

Ordery i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

  • „Zasłużony działacz nauki i techniki” Dagestańskiej Autonomicznej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej (1965).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]