Kabaret Potem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kabaret Potem
Nazwa Potem
Data założenia 25 listopada 1984
Data rozwiązania 28 czerwca 1999
Pochodzenie Polska Zielona Góra
Aktywność 1984–1987; 1989–1999
Ostatni skład
Joanna Kołaczkowska
Mirosław Gancarz
Leszek Jenek
Dariusz Kamys
Adam Pernal
Władysław Sikora
Poprzedni członkowie
Krzysztof Langer
Janusz Klimenko
Ewa Sopielewska
Mirosław Kowalik
Adam Nowak
Nagrody
Trójząb Neptuna na FAMIE'89
Nagrody na PaKA
1986 • Laureat Grand Prix

1987 • Laureat Grand Prix

Kabaret Potem – działający w latach 80. i 90. kabaret, założony przez studentów ówczesnej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze. Istniał od 25 listopada 1984 do 28 czerwca 1999, z roczną przerwą w 1988.

Zdobył liczne nagrody, m.in. Grand Prix PaKI w latach 1986 i 1987 oraz Trójząb Neptuna na FAMIE w 1989 i 1990.

Historia kabaretu[edytuj | edytuj kod]

Początki kabaretu Potem to występy na studenckich imprezach okolicznościowych. Nazwa powstała przez skojarzenie z nazwą klubu studenckiego „Zatem”. Próby kabaretu odbywały się w klubach Zatem i Gęba.

Pierwotny skład (od 25 listopada 1984) tworzyli dwaj studenci pedagogiki kulturalno-oświatowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej: Krzysztof Langer i Dariusz Kamys. Początkowo występowali też, między innymi: Janusz Klimenko (1985–1990), Ewa Sopielewska (do 1987), Andrzej Kłos (w Potem tylko 2 miesiące) i Mirosław Kowalik. Pierwszym pianistą zespołu był Paweł Jarosz. W kwietniu 1985 Władysław Sikora (wówczas pracujący jako monter telefonów) zastąpił Krzysztofa Langera w roli lidera kabaretu.

Po działalności w latach 1984–1987 kabaret Potem rozpadł się. Bezpośrednią przyczyną rozpadu było powołanie do zasadniczej służby wojskowej dwóch członków grupy, ale pośrednio także spadek formy artystycznej kabaretu w kolejnych programach. Potem reaktywował się w 1989, a w nowym składzie znaleźli się byli członkowie kabaretu Drugi Garnitur: Joanna Chuda (obecnie Kołaczkowska) i Adam Nowak (późniejszy lider zespołu Raz, Dwa, Trzy). Od około 1990 tworzyli go: Joanna Kołaczkowska, Mirosław Gancarz (od 1986), Leszek Jenek, Dariusz Kamys, Adam Pernal (pianista) i Władysław Sikora (kierownictwo).

Potem stanowił podstawę kabaretowej Formacji Zaś (1988–1990). Niektórzy członkowie Potem, na czele z liderem całego środowiska, Władysławem Sikorą, w ramach Formacji opiekowali się nowymi kabaretami Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego.

Pożegnalny występ kabaretu miał miejsce 28 czerwca 1999 w kinie „Newa” w Zielonej Górze, ostatni występ odbył się 30 czerwca 1999 w Teatrze Ziemi Rybnickiej w Rybniku.

Po zamknięciu[edytuj | edytuj kod]

Po rozwiązaniu, kabaret nie utracił sympatii miłośników. Jeden z najpopularniejszych programów – Bajki dla potłuczonych – ukazał się na DVD w grudniu 2003. Kolejna płyta, tym razem z nagraniem programu Różne takie story wzbogaconym o Paskudy i wywłoki oraz Piosenki kabaretu Potem, została wydana w 2004.

Działalność kabaretową do dziś prowadzą Joanna Kołaczkowska i Dariusz Kamys, którzy występują w kabarecie Hrabi (dla którego teksty pisuje również Władysław Sikora). Leszek Jenek obecnie występuje w kabarecie Ciach. Władysław Sikora wraz z Zenonem Laskowikiem prowadził scenę kabaretową O.B.O.R.A. w Poznaniu, a od listopada 2007 współtworzył kabaret Adin założony razem z Adamem Pernalem (zmarłym w czerwcu 2013 roku), potem również kabaret Adi i kabaret Perły z Odry. Wszyscy członkowie w mniejszym bądź większym stopniu udzielali się w tworzeniu amatorskich filmów w wytwórni A’Yoy.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Teksty dla Potemów pisał głównie Władysław Sikora, a także Joanna Kołaczkowska i Dariusz Kamys, kabaret korzystał też z tekstów Klubu Literatów Zeppelin. Autorami muzyki byli Władysław Sikora oraz Adam Pernal. Sikora był także scenarzystą i reżyserem programów.

W latach 19841987 powstały trzy programy kabaretowe („Potem I”, „Potem II” i „Potem III”), z których wybrane skecze złożyły się na „Pierwszy program”.

Sztandarowa piosenka kabaretu Potem, „Zrób kabaret”, jest dziełem grupy „Nieznani sprawcy” z Lublina.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]