Keith Park

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Keith Park
20 zwycięstw
Ilustracja
Air Chief Marshal Air Chief Marshal
Data i miejsce urodzenia 15 czerwca 1892
Thames (Nowa Zelandia)
Data i miejsce śmierci 6 lutego 1975
Auckland
Przebieg służby
Lata służby od 1911
Siły zbrojne RFCRoyal Flying Corps,
RAFRoyal Air Force
Jednostki 48 Squadron, 11. Grupa RAF
Stanowiska dowódca Stacji RAF Tangmere, 11. Grupy RAF, Siły alianckie w Azji Południowo-Wschodniej
Główne wojny i bitwy I wojna światowa,
II wojna światowa,
Bitwa o Anglię
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Łaźni (Wielka Brytania) Order Imperium Brytyjskiego do 1935 (wojskowy) Krzyż Wojskowy nadany dwukrotnie (Wielka Brytania) Krzyż Wybitnej Służby Lotniczej w 1918 (Wielka Brytania) Krzyż Wojenny 1914-1918 (Francja) Legia Zasługi (USA)

Keith Rodney Park (ur. 15 czerwca 1892, zm. 6 lutego 1975) – nowozelandzki as myśliwski z czasów I wojny światowej i późniejszy wysoki dowódca Royal Air Force w czasie II wojny światowej, taktyczny dowódca w czasie bitwy o Anglię i bitwy o Maltę.

I wojna światowa[edytuj | edytuj kod]

Park wstąpił do obrony terytorialnej do oddziału artylerii. Uczestniczył ze swoim oddziałem w bitwie o Gallipoli. Podjął później nietypową decyzję o przeniesieniu się do Armii Brytyjskiej. Po ewakuacji z Gallipoli znalazł się we Francji i brał udział w bitwie nad Sommą. 21 października 1916 został ranny, kiedy pocisk trafił jego konia. Po ewakuacji do Anglii i leczeniu przeniósł się w grudniu do Royal Flying Corps.

Po czasie, który spędził jako instruktor (najpierw uczył się dowodzenia, potem pilotażu), trafił 7 lipca 1917 do 48 Squadronu stacjonującego w La Bellevue niedaleko Arras, gdzie latał na samolocie Bristol F.2 Fighter. 17 sierpnia zestrzelił 4 samoloty wroga, za co został odznaczony Military Cross. 5 września zestrzelił Franza Perneta z Jasta Boelcke, spokrewnionego z generałem Erichem Ludendorffem. Sam był zestrzelony dwukrotnie.

Okres międzywojenny[edytuj | edytuj kod]

W okresie międzywojennym dowodził placówkami RAFu i był instruktorem. W 1938 roku został oficerem sztabu przy sir Hugh Dowdingu.

II wojna światowa[edytuj | edytuj kod]

Kiedy rozpoczęła się II wojna światowa, został dowódcą 11. Grupy RAF i był odpowiedzialny za obronę Londynu i południowej Anglii w kwietniu 1940 roku. Organizował patrole myśliwskie nad Dunkierką w czasie ewakuacji aliantów.

W kwietniu 1942 roku wyjechał do Egiptu, gdzie organizował obronę Delty Nilu. W lipcu kierował obroną Malty. Stamtąd jego myśliwce uczestniczyły w kampaniach w Północnej Afryce i Sycylii. W lutym 1945 roku został dowódcą sił alianckich w Azji Południowo-Wschodniej.

Okres powojenny[edytuj | edytuj kod]

Keith Park został promowany do stopnia Air Chief Marshal, przeniesiony do rezerwy, a 20 grudnia 1946 powrócił do Nowej Zelandii.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]