Lotnisko Olsztyn-Dajtki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lotnisko Olsztyn-Dajtki
Ilustracja
Lotnisko Olsztyn-Dajtki widziane z powietrza
Państwo  Polska
Miejscowość Olsztyn
Typ cywilno-sportowe
Właściciel Aeroklub Warmińsko-Mazurski
Kod IATA QYO
Kod ICAO EPOD
Strefa czasowa UTC +1
Wysokość 133,2 m n.p.m.
Drogi startowe
Kierunek 09/27: beton, 850 m
Kierunek 09/27: trawa, 850 m
Położenie na mapie Olsztyna
Mapa lokalizacyjna Olsztyna
QYO
QYO
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
QYO
QYO
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
QYO
QYO
Ziemia53°46′23″N 20°24′54″E/53,773056 20,415000
Strona internetowa

Lotnisko Olsztyn-Dajtki (kod ICAO: EPOD) – cywilno-sportowe lotnisko usytuowane ok. 4,5 km od centrum Olsztyna, w dzielnicy Dajtki.

Lotnisko należy do aeroklubu warmińsko-mazurskiego. Istnieją w nim sekcje: spadochronowa, szybowcowa i samolotowa. W grudniu 2006 oddano do użytku nową betonową drogę startową na kierunku 9/27[1] o wymiarach 850 m x 25 m, wyposażoną w oświetlenie nawigacyjne.

Z lotniska korzysta Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Obecnie nie planuje się utworzenia tu portu transportowego, choć władze tego nie wykluczają. Aktualnie najbliższym portem lotniczym Olsztyna jest Port Lotniczy Olsztyn–Mazury.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu I wojny światowej postanowiono wybudować port lotniczy w pobliżu Olsztyna. Do tego celu wybrano w 1926 r. największy w pobliżu miasta teren o płaskiej powierzchni (2,8 km na 1,5 km) w pobliżu wsi Dajtki. Pierwotnie lotnisko miało służyć celom cywilnym. 1 czerwca 1926 roku rozpoczęły się w sezonie letnim regularne loty pasażerskie Lufthansy do Gdańska. Lotnisko klasyfikowano wówczas jako Verkehrslandeplatz[2], a od roku 1932 jako Verhehrsflughafen II, a więc lotnisko użytku cywilnego. W sierpniu 1933 r., na lotnisku wylądował samolot z Adolfem Hitlerem. W roku 1939 lotnisko zostało sklasyfikowane przez Luftwaffe jako lotnisko operacyjne (Einsatzhafen), a więc nieoficjalnie przystosowane do użytku wojskowego, posiadało pole wzlotów o nieutwardzonej nawierzchni, o rozmiarach 595x595 metrów, oraz dwa hangary w południowo-wschodniej części lotniska. W czasie wojny przejęte zostało przez armię niemiecką (głównie w celach szkolenia szybowcowego), a następnie Armię Czerwoną.

Po II wojnie światowej, 18 kwietnia 1945 Polskie Linie Lotnicze LOT uruchomiły stałą komunikację lotniczą na trasie Warszawa - Olsztyn - Gdańsk - Bydgoszcz - Warszawa[3].

Od wielu lat lotnisko służy wyłącznie do celów cywilno-sportowych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]