Mistrzostwa Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2019

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mistrzostwa Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2019
Volleyball European Championships 2019
OOjs UI icon arched-arrow-rtl.svg ME 2017 ME 2021 OOjs UI icon arched-arrow-ltr.svg
Dyscyplina piłka siatkowa
Organizator CEV
Szczegóły turnieju
Gospodarze  Belgia
 Francja
 Holandia
 Słowenia
Otwarcie 12 września, Montpellier
Zamknięcie (finał) 29 września, Paryż
Liczba drużyn 24 (z 1 konfederacji)
Liczba aren 10 (w 9 miastach)
I miejsce  Serbia
II miejsce  Słowenia
III miejsce  Polska
Statystyki turnieju
Liczba meczów 76
Najlepszy zawodnik (MVP) Serbia Uroš Kovačević

Mistrzostwa Europy w piłce siatkowej mężczyzn 2019 – XXXI edycja mistrzostw zorganizowana przez 4 kraje: Belgię, Francję, Holandię i Słowenię[1]. Zwycięzcą turnieju została reprezentacja Serbii, srebro zdobyli siatkarze słoweńscy natomiast brąz wywalczyli Polacy.

Obiekty[edytuj | edytuj kod]

Grupa A Grupa B Grupa B Grupa C
1/8 finału
Ćwierćfinał
Półfinał
Grupa D
Francja Montpellier Belgia Bruksela Belgia Antwerpia Słowenia Lublana Holandia Rotterdam
Park&Suites Arena Palais 12 Lotto Arena Arena Stožice Ahoy Rotterdam
Pojemność: 10 700 Pojemność: 15 000 Pojemność: 5 218 Pojemność: 12 480 Pojemność: 15 818
Arena de Montpellier (FRA).jpg BW empty seats.jpg 2013 3-cushion World Championship-Outdoor-01.jpg 2011 boxing event in Stožice Arena-Dvorana stozice.jpg Rotterdam Ahoy 2012.jpg
Grupa D 1/8 finału
Ćwierćfinał
1/8 finału
Ćwierćfinał
1/8 finału
Ćwierćfinał
Półfinał
Mecz o 3 miejsce
Finał
Holandia Amsterdam Francja Nantes Belgia Antwerpia Holandia Apeldoorn Francja Paryż
Sporthallen Zuid Hall XXL Sportpaleis Antwerp Omnisport Apeldoorn AccorHotels Arena
Pojemność: 6 000 Pojemność: 10 200 Pojemność: 23 359 Pojemność: 5 000 Pojemność: 20 300
Sporthallen Zuid.jpg Sportpaleis.jpg Omnisport Apeldoorn.jpg AccorHotels Arena (Bercy Arena).jpg

Eliminacje i uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

Bezpośredni awans na Mistrzostwa Europy 2019 uzyskali: gospodarze turnieju oraz 8 najlepszych drużyn poprzednich mistrzostw[2].

Pozostałych uczestników wyłonił turniej kwalifikacyjny. 7 zwycięzców oraz 5 najlepszych drużyn z 2. miejsc w grupach turnieju kwalifikacyjnego uzyskało prawo w udziale Mistrzostw Europy 2019.

Reprezentacja Podstawa kwalifikacyjna Data kwalifikacji Liczba występów Mistrzostwa 2017 Najlepszy wynik
 Francja Gospodarz 1 września 2017 28 9. miejsce Gold medal icon.svg (2015)
 Słowenia Gospodarz 1 września 2017 4 7. miejsce Silver medal icon.svg (2015)
 Belgia Gospodarz 1 września 2017 15 4. miejsce 4. miejsce (2017)
 Holandia Gospodarz 1 września 2017 24 14. miejsce Gold medal icon.svg (1997)
 Rosja 1. miejsce na Mistrzostwach Europy 2017 3 września 2017 13 1. miejsce Gold medal icon.svg (2013, 2017)
 Niemcy 2. miejsce na Mistrzostwach Europy 2017 3 września 2017 16 2. miejsce Silver medal icon.svg (2017)
 Serbia 3. miejsce na Mistrzostwach Europy 2017 3 września 2017 6 3. miejsce Gold medal icon.svg (2011)
 Włochy 5. miejsce na Mistrzostwach Europy 2017 3 września 2017 29 5. miejsce Gold medal icon.svg (2005, 2003, 1999, 1995, 1993, 1989)
 Bułgaria 6. miejsce na Mistrzostwach Europy 2017 3 września 2017 28 6. miejsce Silver medal icon.svg (1951)
 Czechy 8. miejsce na Mistrzostwach Europy 2017 3 września 2017 12 8. miejsce 4. miejsce (1999, 2001)
 Polska 10. miejsce na Mistrzostwach Europy 2017 3 września 2017 25 10. miejsce Gold medal icon.svg (2009)
 Turcja 11. miejsce na Mistrzostwach Europy 2017 3 września 2017 10 11. miejsce 11. miejsce (1963, 2011, 2017)
 Rumunia Zwycięstwo w grupie A turnieju kwalifikacyjnego 9 stycznia 2019 16 brak udziału Gold medal icon.svg (1963)
 Estonia Zwycięstwo w grupie B turnieju kwalifikacyjnego 9 stycznia 2019 4 13. miejsce 11. miejsce (2015)
 Słowacja Zwycięstwo w grupie C turnieju kwalifikacyjnego 9 stycznia 2019 9 15. miejsce 5. miejsce (2011)
 Portugalia Zwycięstwo w grupie D turnieju kwalifikacyjnego 9 stycznia 2019 4 brak udziału 4. miejsce (1948)
 Białoruś Zwycięstwo w grupie E turnieju kwalifikacyjnego 9 stycznia 2019 2 brak udziału 15. miejsce (2013)
 Ukraina Zwycięstwo w grupie F turnieju kwalifikacyjnego 9 stycznia 2019 4 brak udziału 6. miejsce (1993)
 Grecja Zwycięstwo w grupie G turnieju kwalifikacyjnego 9 stycznia 2019 14 brak udziału Bronze medal icon.svg (1987)
 Finlandia 2 miejsce w grupie A turnieju kwalifikacyjnego 9 stycznia 2019 16 12. miejsce 4.miejsce (2007)
 Czarnogóra 2 miejsce w grupie C turnieju kwalifikacyjnego 9 stycznia 2019 debiutant
 Austria 2 miejsce w grupie D turnieju kwalifikacyjnego 9 stycznia 2019 7 brak udziału 8.miejsce (1999)
 Hiszpania 2 miejsce w grupie E turnieju kwalifikacyjnego 9 stycznia 2019 10 16. miejsce Gold medal icon.svg (2007)
 Macedonia Północna 2 miejsce w grupie F turnieju kwalifikacyjnego 9 stycznia 2019 debiutant

Losowanie grup[edytuj | edytuj kod]

Losowanie fazy grupowej Mistrzostw Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2019 odbyło się 16 stycznia 2019 roku o godz. 18:30 w Brukseli.

Zasady[3]:

  • Francja, Słowenia, Belgia i Holandia jako gospodarze są przydzieleni odpowiednio w czterech grupach po jednej drużynie;
  • Do przydzielonych zespołów zostaną dolosowane zespoły z pięciu kolejnych koszyków (ułożonych według rankingu CEV);
  • W tej samej grupie nie mogą się znaleźć obaj finaliści poprzednich mistrzostw (czyli Rosja i Niemcy);
Koszyk 1 Koszyk 2 Koszyk 3 Koszyk 4 Koszyk 5

W wyniku losowania utworzyły się 4 grupy liczące po sześć drużyn[4]:

Grupa A
Montpellier
Grupa B
Bruksela, Antwerpia
Grupa C
Lublana
Grupa D
Rotterdam, Amsterdam
 Francja  Serbia  Rosja  Polska
 Włochy  Niemcy  Słowenia  Holandia
 Bułgaria  Belgia  Turcja  Estonia
 Portugalia  Słowacja  Białoruś  Ukraina
 Grecja  Austria  Finlandia  Czechy
 Rumunia  Hiszpania  Macedonia Północna  Czarnogóra

Składy drużyn[edytuj | edytuj kod]

Rozgrywki[edytuj | edytuj kod]

     1/8 finału

     odpadnięcie z turnieju

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W (3:2)
P (2:3)
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1.  Francja 15 5 5 (0) 0 (0) 15 1 15 398 303 1,314
2.  Włochy 12 5 4 (0) 1 (0) 13 6 2,167 452 389 1,162
3.  Bułgaria 9 5 3 (0) 2 (0) 10 7 1,429 396 394 1,005
4.  Grecja 3 5 1 (0) 4 (0) 5 13 0,385 386 432 0,894
5.  Portugalia 3 5 1 (0) 4 (0) 5 13 0,385 386 433 0,891
6.  Rumunia 3 5 1 (0) 4 (0) 5 13 0,385 372 439 0,847

Źródło: cev.eu
Zasady ustalania kolejności: 1. większa liczba wygranych meczów; 2. liczba zdobytych punktów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów; 5. mecze bezpośrednie.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

Wyniki

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
12.09.2019 14:15 Bułgaria  3:0  Grecja 25:22 25:16 25:20     1152 1
17:15 Portugalia  0:3  Włochy 21:25 10:25 22:25     965 2
20:45 Francja  3:0  Rumunia 25:19 25:14 25:16     4971 3
13.09.2019 17:15 Bułgaria  3:0  Rumunia 28:26 25:20 25:20     190 4
20:45 Włochy  3:1  Grecja 17:25 25:23 25:19 25:18   438 5
14.09.2019 17:15 Grecja  0:3  Francja 14:25 18:25 24:26     5617 6
20:45 Bułgaria  3:1  Portugalia 25:23 28:30 25:23 25:22   503 7
15.09.2019 14:00 Rumunia  1:3  Włochy 15:25 14:25 25:23 14:25   566 8
17:30 Portugalia  0:3  Francja 11:25 20:25 23:25     5083 9
16.09.2019 17:15 Rumunia  1:3  Grecja 25:23 24:26 25:27 21:25   104 10
20:45 Francja  3:0  Bułgaria 25:19 25:21 25:14     5021 11
17.09.2019 14:00 Grecja  1:3  Portugalia 25:19 21:25 23:25 17:25   202 12
19:30 Włochy  3:1  Bułgaria 22:25 25:23 25:21 25:17   613 13
18.09.2019 14:00 Portugalia  1:3  Rumunia 21:25 25:19 18:25 23:25   228 14
20:45 Francja  3:1  Włochy 25:22 22:25 25:21 25:22   7114 15

Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W (3:2)
P (2:3)
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1.  Serbia 15 5 5 (0) 0 (0) 15 1 15 396 313 1,265
2.  Belgia 11 5 4 (1) 1 (0) 12 5 2,4 386 345 1,119
3.  Niemcy 7 5 2 (0) 3 (1) 9 9 1 397 394 1,008
4.  Hiszpania 6 5 2 (1) 3 (1) 9 12 0,75 454 471 0,964
5.  Słowacja 5 5 2 (1) 3 (0) 6 12 0,5 386 423 0,913
6.  Austria 1 5 0 (0) 5 (1) 3 15 0,2 360 433 0,831

Źródło: cev.eu
Zasady ustalania kolejności: 1. większa liczba wygranych meczów; 2. liczba zdobytych punktów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów; 5. mecze bezpośrednie.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

Wyniki

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
Belgia Bruksela
13.09.2019 15:00 Serbia  3:0  Niemcy 25:21 25:17 25:15     550 16
17:30 Słowacja  3:2  Hiszpania 25:23 25:23 20:25 16:25 18:16 800 17
20:30 Belgia  3:0  Austria 25:17 25:23 25:17     3100 18
14.09.2019 17:30 Niemcy  2:3  Belgia 23:25 17:25 25:22 25:15 13:15 4100 19
20:30 Słowacja  3:1  Austria 19:25 25:20 25:21 25:15   1200 20
Belgia Antwerpia
15.09.2019 15:20 Hiszpania  0:3  Belgia 17:25 21:25 14:25     4750 21
20:30 Serbia  3:0  Słowacja 25:19 25:20 25:21     900 22
16.09.2019 17:30 Austria  0:3  Niemcy 23:25 15:25 16:25     200 23
20:30 Hiszpania  1:3  Serbia 25:21 19:25 19:25 20:25   250 24
17.09.2019 17:30 Austria  2:3  Hiszpania 23:25 28:26 23:25 25:23 11:15 350 25
20:30 Słowacja  0:3  Belgia 23:25 20:25 15:25     2500 26
18.09.2019 17:30 Niemcy  3:0  Słowacja 25:23 30:28 25:19     500 27
20:30 Belgia  0:3  Serbia 19:25 21:25 19:25     4400 28
19.09.2019 17:30 Hiszpania  3:1  Niemcy 25:22 25:20 18:25 25:19   50 29
20:30 Serbia  3:0  Austria 25:16 25:22 25:20     120 30

Grupa C[edytuj | edytuj kod]

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W (3:2)
P (2:3)
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1.  Rosja 15 5 5 (0) 0 (0) 15 2 7,5 427 329 1,298
2.  Słowenia 9 5 3 (0) 2 (0) 10 7 1,429 419 376 1,114
3.  Turcja 7 5 2 (0) 3 (1) 9 10 0,9 413 421 0,981
4.  Finlandia 6 5 2 (1) 3 (1) 9 12 0,75 455 472 0,964
5.  Macedonia Północna 6 5 2 (0) 3 (0) 7 11 0,636 409 445 0,919
6.  Białoruś 2 5 1 (1) 4 (0) 6 14 0,429 404 484 0,835

Źródło: cev.eu
Zasady ustalania kolejności: 1. większa liczba wygranych meczów; 2. liczba zdobytych punktów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów; 5. mecze bezpośrednie.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

Wyniki

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
12.09.2019 14:30 Turcja  1:3  Rosja 13:25 25:23 17:25 15:25   250 31
17:30 Finlandia  3:1  Macedonia Północna 25:23 25:22 23:25 25:21   1150 32
20:30 Słowenia  3:0  Białoruś 25:17 25:14 25:19     4435 33
13.09.2019 17:30 Macedonia Północna  0:3  Turcja 20:25 23:25 13:25     310 34
20:30 Białoruś  1:3  Rosja 25:23 17:25 22:25 10:25   125 35
14.09.2019 17:30 Macedonia Północna  0:3  Rosja 15:25 16:25 28:30     1972 36
20:30 Słowenia  3:1  Finlandia 25:18 26:24 24:26 25:15   7863 37
15.09.2019 17:30 Białoruś  3:2  Finlandia 13:25 17:25 30:28 25:22 15:13 3052 38
20:30 Turcja  0:3  Słowenia 28:30 16:25 23:25     6048 39
16.09.2019 17:30 Rosja  3:0  Finlandia 25:17 26:24 25:22     3223 40
20:30 Białoruś  1:3  Macedonia Północna 25:23 19:25 27:29 20:25   352 41
17.09.2019 17:30 Słowenia  1:3  Macedonia Północna 24:26 28:30 25:19 24:26   6181 42
20:30 Turcja  3:1  Białoruś 25:21 26:24 20:25 25:19   392 43
18.09.2019 17:30 Słowenia  0:3  Rosja 21:25 21:25 21:25     10731 44
20:30 Finlandia  3:2  Turcja 25:20 15:25 18:25 25:23 15:12 2052 45

Grupa D[edytuj | edytuj kod]

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W (3:2)
P (2:3)
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1.  Polska 15 5 5 (0) 0 (0) 15 1 15 400 283 1,413
2.  Holandia 10 5 3 (0) 2 (1) 11 7 1,571 412 383 1,076
3.  Ukraina 9 5 3 (0) 2 (0) 9 8 1,125 385 367 1,049
4.  Czechy 6 5 2 (1) 3 (1) 9 11 0,818 433 447 0,969
5.  Czarnogóra 5 5 2 (1) 3 (0) 7 11 0,636 348 426 0,817
6.  Estonia 0 5 0 (0) 5 (0) 2 15 0,133 367 439 0,836

Źródło: cev.eu
Zasady ustalania kolejności: 1. większa liczba wygranych meczów; 2. liczba zdobytych punktów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów; 5. mecze bezpośrednie.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

Wyniki

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
Holandia Rotterdam
13.09.2019 14:00 Czechy  1:3  Ukraina 21:25 19:25 25:19 22:25   300 46
17:00 Estonia  1:3  Polska 22:25 27:25 22:25 17:25   3000 47
20:00 Holandia  3:0  Czarnogóra 25:13 25:17 25:15     3000 48
14.09.2019 16:00 Ukraina  0:3  Holandia 26:28 27:29 21:25     3500 49
20:30 Estonia  0:3  Czarnogóra 23:25 28:30 23:25     3500 50
15.09.2019 16:00 Holandia  0:3  Polska 19:25 18:25 19:25     11000 51
19:00 Czechy  3:0  Estonia 25:18 34:32 28:26     2500 52
16.09.2019 17:00 Czarnogóra  1:3  Ukraina 25:19 18:25 15:25 19:25   350 53
20:00 Polska  3:0  Czechy 25:18 25:12 25:15     2800 54
Holandia Amsterdam
17.09.2019 17:00 Czarnogóra  0:3  Polska 10:25 17:25 19:25     1103 55
20:00 Estonia  1:3  Holandia 25:22 19:25 19:25 20:25   2500 56
18.09.2019 17:00 Ukraina  3:0  Estonia 25:17 25:15 25:14     827 57
20:00 Holandia  2:3  Czechy 18:25 25:18 20:25 25:22 14:16 1470 58
19.09.2019 17:00 Czechy  2:3  Czarnogóra 23:25 25:14 22:25 25:21 13:15 250 59
20:00 Polska  3:0  Ukraina 25:17 25:16 25:15     1900 60
1/8 finału Ćwierćfinały Półfinały Finał
                           
           
  Francja 3
  Finlandia 0  
  Francja 3
    Włochy 0  
  Włochy 3
  Turcja 0  
  Francja 2
    Serbia 3  
  Serbia 3
  Czechy 0  
  Serbia 3
    Ukraina 2  
  Belgia 2
  Ukraina 3  
  Serbia 3
    Słowenia 1
  Rosja 3
  Grecja 0  
  Rosja 1
    Słowenia 3  
  Słowenia 3
  Bułgaria 1  
  Słowenia 3
    Polska 1   Mecz o 3. miejsce
  Polska 3
  Hiszpania 0  
  Polska 3   Francja 0
    Niemcy 0     Polska 3
  Holandia 1
  Niemcy 3  


1/8 finału[edytuj | edytuj kod]

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
Francja Nantes
21.09.2019 19:30 Francja  3:0  Finlandia 25:16 25:23 25:21     7293 61
22.09.2019 17:00 Włochy  3:0  Turcja 25:21 25:18 25:22     3119 62
Słowenia Lublana
21.09.2019 17:30 Rosja  3:0  Grecja 25:16 25:15 25:16     1669 63
20:30 Słowenia  3:1  Bułgaria 25:27 25:17 25:16 25:17   8368 64
Belgia Antwerpia
21.09.2019 17:30 Serbia  3:0  Czechy 31:29 25:21 25:18     3480 65
20:30 Belgia  2:3  Ukraina 22:25 25:21 25:14 18:25 10:15 6600 66
Holandia Apeldoorn
21.09.2019 16:00 Holandia  1:3  Niemcy 17:25 22:25 32:30 23:25   3200 67
20:00 Polska  3:0  Hiszpania 25:18 25:13 25:16     6500 68

Ćwierćfinały[edytuj | edytuj kod]

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
Holandia Apeldoorn
23.09.2019 20:00 Polska  3:0  Niemcy 25:19 25:21 25:18     3750 69
Słowenia Lublana
23.09.2019 20:30 Rosja  1:3  Słowenia 23:25 22:25 25:21 21:25   11225 70
Belgia Antwerpia
24.09.2019 20:30 Serbia  3:2  Ukraina 21:25 25:23 25:22 19:25 15:9 1650 71
Francja Nantes
24.09.2019 21:00 Francja  3:0  Włochy 25:16 27:25 25:14     7025 72

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
Słowenia Lublana
26.09.2019 20:30 Polska  1:3  Słowenia 23:25 26:24 22:25 23:25   11425 73
Francja Paryż
27.09.2019 21:00 Serbia  3:2  Francja 23:25 25:23 25:21 17:25 15:7 12574 74

Mecz o 3. miejsce[edytuj | edytuj kod]

Francja Paryż

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
28.09.2019 18:00 Francja  0:3  Polska 24:26 22:25 21:25     6872 75

Finał[edytuj | edytuj kod]

Francja Paryż

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
29.09.2019 17:30 Serbia  3:1  Słowenia 19:25 25:16 25:18 25:20   12654 76

Nagrody indywidualne[edytuj | edytuj kod]

MVP Najlepsi
środkowi
Najlepszy
atakujący
Najlepsi
przyjmujący
Najlepszy
rozgrywający
Najlepszy
libero
Serbia Uroš Kovačević Serbia Srećko Lisinac
Słowenia Jan Kozamernik
Serbia Aleksandar Atanasijević Polska Wilfredo León
Serbia Uroš Kovačević
Francja Benjamin Toniutti Słowenia Jani Kovačič

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Reprezentacja
Gold medal europe.svg  Serbia
Silver medal europe.svg  Słowenia
Bronze medal europe.svg  Polska
4.  Francja
5.  Rosja
6.  Włochy
7.  Ukraina
8.  Niemcy
9.  Belgia
10.  Holandia
11.  Bułgaria
12.  Turcja
13.  Czechy
14.  Finlandia
15.  Hiszpania
16.  Grecja
17.  Macedonia Północna
18.  Czarnogóra
19.  Słowacja
20.  Portugalia
21.  Rumunia
22.  Białoruś
23.  Austria
24.  Estonia

Przypisy[edytuj | edytuj kod]