Ngwevu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ngwevu
Chapelle et al., 2019
Okres istnienia: jura wczesna
ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada zauropsydy
Podgromada diapsydy
Nadrząd dinozaury
Rząd dinozaury gadziomiedniczne
Podrząd zauropodomorfy
Infrarząd prozauropody
Nadrodzina Plateosauria
Rodzina masospondyle
Rodzaj Ngwevu
Gatunki

Ngwevu intloko Chapelle et al., 2019

Ngwevurodzaj wymarłego dinozaura z grupy zauropodomorfów[1].

Holotypowym znaleziskiem Ngwevu jest kompletna czaszka z niekompletnym szkieletem pozaczaszkowym, oznakowane jako BP/1/4779, które w przeszłości przypisano do rodzaju masospondyl i gatunku M. carinatus. Jest to pospolicie występujący, wedle Chapelle i współpracowników wręcz ikoniczny bazalny zauropodomorf obszarów południa Afryki, skąd pochodzą szczątki. Do nowego rodzaju przenieśli je w 2019 Chapelle i współpracownicy, wskazując na niespotykany u innych zauropodomorfów zestaw cech i wykluczając inne niż różnorodność międzygatunkowa ich źródła (jak zniekształcenie przez procesy tafonomiczne czy dymorfizm płciowy)[1].

Szkielet poddano badaniu histologicznemu. Odkryto, że pozostawiło go zwierzę niemal w pełni wyrośnięte, liczące przynajmniej 10 lat[1].

Skamieniałości Ngwevu znaleziono w RPA, w skałach należących do formacji Elliot, pochodzącej z jury wczesnej. Na terenie tej formacji, jak też formacji Clarens znaleziono pozostałości takich dinozaurów, jak Antetonitrus ingenipes, Massospondylus kaalae, Aardonyx celestae, Ignavusaurus rachelis, Arcusaurus pereirabdalorum, Pulanesaura eocollum czy Ledumahadi mafube[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Kimberley E.J. Chapelle i inni, Ngwevu intloko: a new early sauropodomorph dinosaur from the Lower Jurassic Elliot Formation of South Africa and comments on cranial ontogeny in Massospondylus carinatus, „PeerJ”, 7, 2019, e7240, DOI10.7717/peerj.7240 [dostęp 2019-08-09] (ang.).