Oblężenie Douai (1712)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wojna o sukcesję hiszpańską

CarpiChiariCremonaKaiserswerthSanta MartaLuzzaraKadyksFriedlingenZatoka VigoSchmidmühlenHöchstädt an der DonauSpeyerbachDonauwörthVillingenBlenheimMalagaGibraltarBarcelona (I)Santa Cruz de TenerifePunta CabritaCassanoCalcinatoRamilliesTurynCastiglioneAlmansaDungenessLizard PointTulonOudenaardeTrenczynCartagenaLilleWijnendaalLa GudiñaMalplaquetDouai (I)AlmenarSaragossaBrihuegaVillaviciosaRio de JaneiroDenainDouai (II)

Oblężenie Douaioblężenie, które miało miejsce od 7 sierpnia do 8 września 1712 podczas wojny o sukcesję hiszpańską. Zakończyło się zdobyciem miasta przez Francuzów.

Douai leżało wówczas przy granicy z Niderlandami Hiszpańskimi, od których zostało oderwane na rzecz Francji w roku 1668. Twierdza została zdobyta przez koalicję antyfrancuską (wojska brytyjskie i cesarskie) dwa lata wcześniej, a obsadzona przez wojska holenderskie. Holendrom najbardziej zależało, by posiadłości hiszpańskie nadal oddzielały ich od Francji Ludwika XIV. Twierdza broniona przez słaby garnizon holenderski została oblężona przez francuski korpus dowodzony przez generała Albergatiego. Holendrzy skapitulowali 8 września. Douai zostało wówczas na stałe włączone do Francji. Samo miasto mocno ucierpiało w trakcie obydwu oblężeń.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]