Płociduga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Płociduga
Ilustracja
W wyniku zamulenia kanałów odwadniających od 2007 roku jezioro zaczyna się odradzać, stan z marca 2008 r.
Położenie
Państwo  Polska
Województwo  warmińsko-mazurskie
Lokalizacja Olsztyn
Położenie na mapie Olsztyna
Mapa lokalizacyjna Olsztyna
Płociduga
Płociduga
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Płociduga
Płociduga
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Płociduga
Płociduga
Ziemia53°45′36″N 20°28′00″E/53,760000 20,466667

Płociduga – osuszone w XIX wieku jezioro, obecnie teren podmokły między osiedlem Mleczna, ul. Tuwima i ul. Warszawską w Olsztynie (przy Kortowie).

Było to jezioro znajdujące się w dolinie zalewowej rzeki Łyny. Osuszone i częściowo zasypane, prawie w całości porośnięte trzcinami, zarastające drzewami. Otwarte lustro wody widoczne jest jedynie w kilku fragmentach, głównie w rowach odwadniających. Przez środek usypano groblę, obecnie wykorzystywaną jako skrót z os. Mleczna do Kortowa. Przy budowie boiska szkolnego (SP. nr 29), kolejne fragmenty byłego jeziora zostały zasypane. Wody z zabagnienia odprowadzane są rowem melioracyjnym do rzeki Łyny na wysokości ul. Tuwima. Dawne jezioro Płociduga, obecnie jako zabagnienie, jest miejscem występowania ptactwa wodnego (w 2005 roku gniazdował tutaj remiz, regularnie gnieżdżą się kaczki krzyżówki a na pobliskich drzewach także sroki), płazów i wodnych bezkręgowców. Jest silnie zaśmiecane.

W wyniku zatkania rowu odwadniającego od roku 2007 nieznacznie podniósł się poziom wody, w rezultacie procesy renaturalizacji nasilają się. W wyniku wyższego poziomu wody musiano nawieźć żwiru, gdyż ścieżka spacerowa uległa zalaniu.