Paul Mauser

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Paul Mauser
Peter Paul von Mauser
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 27 czerwca 1838
Oberndorf am Neckar
Data i miejsce śmierci 29 maja 1914
Oberndorf am Neckar
Zawód, zajęcie inżynier, konstruktor broni strzeleckiej
Narodowość Niemcy

Peter Paul von Mauser (ur. 27 czerwca 1838 w Oberndorf am Neckar, zm. 29 maja 1914 tamże) – niemiecki konstruktor broni strzeleckiej.

Paul Mauser był najmłodszym z trzynaściorga dzieci Franza Andreasa Mausera, rusznikarza pracującego w Królewskiej Fabryce Broni w Oberndorfie.

Do 1859 roku Paul Mauser pracował w fabryce w Ludwigsburgu jako rusznikarz. W 1859 roku został powołany do wojska. Po odbyciu służby wojskowej razem z bratem Wilhelmem rozpoczyna konstruowanie swojego pierwszego karabinu. Pierwsze konstrukcje braci Mauser nie zdobyły większego zainteresowania ponieważ zarówno armia wirtemberska, jak i pruska były zadowolone z eksploatowanych typów karabinów i nie widziały potrzeby wprowadzenia do uzbrojenia nowej konstrukcji.

Dopiero w 1871 roku do uzbrojenia armii Królestwa Pruskiego wprowadzono karabin jednostrzałowy Mauser M1871. W następnych latach karabin ten stał się przepisową bronią wszystkich armii Cesarstwa Niemieckiego. W następnych latach kolejne konstruowane przez braci Mauserów karabiny trafiły do uzbrojenia wielu armii europejskich.

W 1874 roku bracia Mauser za pożyczone w Würtemberg Vereinsbank pieniądze kupili Królewską Fabrykę Karabinów. W 1884 została ona przekształcona w spółkę akcyjną i zmieniła nazwę na Waffenfabrik Mauser. Firma kierowana przez Paula Mausera gwałtownie się rozwijała, produkowane przez nią karabiny znalazły się na uzbrojeniu wielu armii świata.

W 1901 roku w wyniku wypadku na strzelnicy Paul Mauser stracił wzrok w lewym oku.

W 1912 roku w uznaniu zasług Paul Mauser otrzymał tytuł szlachecki.

Peter Paul von Mauser zmarł 29 maja 1914 roku w wieku 75 lat.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Andrzej Ciepliński, Ryszard Woźniak: Encyklopedia współczesnej broni palnej (od połowy XIX wieku). Warszawa: Wydawnictwo WiS, 1994, s. 136. ISBN 83-86028-01-7.