Plac Jedności Słowiańskiej w Olsztynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
plac Jedności Słowiańskiej
Śródmieście
Państwo  Polska
Miejscowość Olsztyn
Przebieg
Ikona ulica.svg ul. 11 Listopada
Ikona ulica skrzyżowanie.svg światła ul. Pieniężnego
ul. 22 Stycznia
Położenie na mapie Olsztyna
Mapa lokalizacyjna Olsztyna
plac Jedności Słowiańskiej
plac Jedności Słowiańskiej
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
plac Jedności Słowiańskiej
plac Jedności Słowiańskiej
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
plac Jedności Słowiańskiej
plac Jedności Słowiańskiej
Ziemia53°46′38,6″N 20°28′42,4″E/53,777400 20,478451

Plac Jedności Słowiańskiej w Olsztynie – zabytkowy plac położony w Śródmieściu Olsztyna. Rozciąga się od ulic 11 Listopada, Nowowiejskiego i Skłodowskiej-Curie po ulicę Pieniężnego.

Nazwę plac zawdzięcza ruchowi jedności wszystkich Słowian i Panslawizmu.

Historia placu[edytuj | edytuj kod]

Na północ placu znajduje się, zbudowana w latach XIV wieku, Wysoka Brama (Brama Górna).
Za czasów Prus Wschodnich (w latach 1918-1945) plac Jedności Słowiańskiej nazywał się Belianplatz (plac Beliana – Oskar Belian, dawny burmistrz Olsztyna w latach 1877-1908). Na północy placu nazywano ulicę łączącą plac z ulicą 11 Listopada Schul-Straße (ulica Szkolna), również po II wojnie światowej nazywano tą ulicę, ulicą Szkolna. Na południe placu nazywano ulicę łączącą plac z ulicami Pieniężnego i 22 Stycznia, Schmiede-Straße (ulica Kowalska).

Na terenie dzisiejszego placu, w roku 1841 zasypano część dawnej fosy miejskiej, która wówczas otaczała olsztyńskie Stare Miasto. W czasie III Rzeszy postawiono wówczas pomnik ku czci Hermanna Schultze-Delitzscha (1808-1886), niemieckiego działacza spółdzielczego. Plac po zakończeniu II wojnie światowej, nazywał się placem Kilińskiego, lecz po krótkim okresie nadano placu nazwę 'plac Jedności Słowiańskiej'. W roku 1946 pozbyto się tablicy na pomniku, która była w języku niemieckim oraz jego podobiznę i przerobiono go na pomnik czci bohaterów, którzy walczyli o wolność Warmii i Mazur. Na tablicy pomnika znajdowała się tablica z napisem Bohaterom którzy zginęli na polu walki za Warmię i Mazury, Wzdziędczni Rodacy, 1946 rok. Pomnik potocznie znany był jako iglica oraz pomnik bojowników. Pomnik rozebrano, ponieważ w olsztyńskim zamku odsłonięto tablicę ku czci bohaterów. Przy placu znajdowała się również fontanna z żabami, którą również zlikwidowano. Na miejscu pomnika ustawiono rzeźby kobiet oraz popiersie Michała Lengowskiego, które stoją na miejscu iglicy do dziś. W 2003 r. dom stojący w narożnika placu i ulicy Pieniężnego został zburzony. Obecnie znajduje się tam parking strzeżony.

Obiekty[edytuj | edytuj kod]

  • zabytek Wysoka Brama – zwana także Bramą Górną
  • informacja turystyczna oraz oddział warmińsko-mazurskiego PTTK (przy placu, właściwie należy do ul. Staromiejskiej)

Dane placu[edytuj | edytuj kod]

Plac jest w kształcie podłużnego prostokąta. Plac ma główną drogę jednokierunkowa przebiegającą przez plac, łącząc ulicę 11 Listopada z ulicą Pieniężnego i ulicą 22 Stycznia. Po stronie zachodniej znajduje się skwer z popiersiem Michała Lengowskiego wykonanym przez Huberta Maciejczyka.

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Na placu Jedności Słowiańskiej znajduje się przystanek "Wysoka Brama", przy którym zatrzymują się autobusy miejskie linii (w tym dwie linie nocne): 101, 105, 107, 109, 111, 113, 116, 128, 136, 309, N01 i N02. Przy ul. 11 Listopada, przed placem, swoją krańcówkę ma tramwaj linii nr 1. Jest także postój taksówek.