Pro Musica Antiqua (Polska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pro Musica Antiqua
Rok założenia 1992
Pochodzenie Olsztyn
Gatunek muzyka poważna: muzyka dawna
Skład
Leszek Szarzyński, Jerzy Szafrański, Wojciech Orawiec, Małgorzata Skotnicka
Współpracownicy
Marcin Błażewicz, Marian Sawa, Marek Sewen, Bernard Chmielarz, Marek Czerniewicz, Tadeusz Kassak

Pro Musica Antiquazespół kameralny założony przez prof. Leszka Szarzyńskiego we wrześniu 1992 roku w Olsztynie. Kierownikiem artystycznym i menadżerem jest prof. Leszek Szarzyński, który skupił wokół siebie wybitnych artystów: solistów orkiestr symfonicznych i profesorów akademii muzycznych.

W skład zespołu wchodzą:

Pro Musica Antiqua dysponuje bogatym repertuarem obejmującym muzykę różnych epok. Najchętniej propaguje dzieła mistrzów baroku i wczesnego klasycyzmu. Ważne miejsce w repertuarze zajmują utwory napisane specjalnie dla zespołu przez m.in.: Marcina Błażewicza, Mariana Sawę, Marka Sewena, Bernarda Chmielarza, Marka Czerniewicza, Tadeusza Kassaka.

Muzycy z zespołu dokonali wielu nagrań solowych i zespołowych dla Polskiego Radia i Telewizji.

Zespół "Pro Musica Antiqua" od początku swego istnienia działał pod patronatem Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, występował z cyklem "Koncertów letnich" w najbardziej znanych i turystycznie atrakcyjnych miejscowościach Warmii i Mazur. Od 1996 r. zespół występuje w ramach comiesięcznych koncertów kameralnych "Cavata na olsztyńskim zamku".

Koncerty w zabytkowych budynkach regionu zrodziły pomysł nagrań czterech płyt CD, dedykowanych miastom regionu, w ramach projektu "Muzyka europejska w zabytkach Warmii i Mazur". Płyty wydane były przez firmę DUX w latach 1995-2000 i zawierają sonaty barokowe kompozytorów niemieckich, włoskich, francuskich i angielskich oraz muzykę polską dawną i współczesną. W 2005 roku ukazała się kolejna płyta zatytułowana "Muzyka europejska w przyrodzie Warmii i Mazur", za którą w roku 2006 został wyróżniony nagrodą Ministra Kultury m.in. "za promocję regionu warmińsko-mazurskiego". Zespół został uhonorowany m.in. nagrodą "Atut 94" i "Złota Płytą" przyznaną przez firmę fonograficzną DUX.

Zespół prowadzi aktywną działalność koncertową także za granicą (Austria, Niemcy, Węgry, Litwa, Szwecja, Francja).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]