Radio Plus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Radio Plus
Państwo  Polska
Język polski
Założono 1992
Właściciel Eurozet, Grupa Radiowa Time
Format stacji classic hits
Częstotliwości
w miastach
w treści artykułu
Strona internetowa

Radio Plus – sieć stacji radiowych, wspólny projekt grup medialnych Eurozet i Time SA. W skład sieci – na podstawie umów operatorskich bądź franczyzowych – wchodzą głównie rozgłośnie diecezjalne. Sieć Radia Plus nadaje program o charakterze społeczno-religijnym. W ramówce, poza pasmami muzyczno-informacyjnymi, znajdują się m.in. audycje publicystyczne. Programy lokalne nadawane są przede wszystkim w godzinach 15:00 – 20:00.

Aktualnym formatem muzycznym Radia Plus jest classic hits (utwory lat 70., 80. i 90.)[1]. Od 1 kwietnia 2016 programowi towarzyszy liner: Przeboje z Nutą Nostalgii[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Radio Plus rozpoczęło nadawanie 5 września 1992, jako rozgłośnia archidiecezji gdańskiej[3][4], choć emisja próbnego sygnału odbyła się już 28 sierpnia[4]. Program nadawany wówczas przez tę stację odpowiadał ofercie rozgłośni komercyjnych[5]. Cztery lata później, w listopadzie 1996 format gdańskiej stacji przyjęło krakowskie Radio Mariackie. Zaczęto wówczas myśleć o utworzeniu sieci radiowej – w tym celu, rok później powołano do życia Spółkę Producencką Plus, która miała na celu produkcję wspólnego programu dla rozgłośni diecezjalnych i rozpowszechnianie ich drogą satelitarną[5]. W czerwcu 1998 na bazie wielu stacji pod marką Radio Plus zaczęto emisję programu w Warszawie, Szczecinie, Gryficach, Lipianach i w Legnicy, a trzy miesiące później podobnie w Bydgoszczy, Gnieźnie, Gorzowie, Zielonej Górze, Głogowie, Płocku, Ciechanowie, Katowicach, Gliwicach, Łodzi, Opolu, Kielcach, Lublinie i na warszawskiej Pradze[5]. W późniejszym czasie doszły też stacje w Łowiczu, Poznaniu, Koszalinie, Tarnowie, Białymstoku i w Elblągu. Programowi towarzyszyły linery Radio Dobrze Nastawione i Wiemy, co się święci[5].

Radio Plus za cel stawiało sobie walkę z Radiem Zet i RMF FM, w rozgłośni działali dziennikarze, którzy byli określani jako pampersi. Program przez nich tworzony nie przyniósł oczekiwanej słuchalności, wkrótce potem rozgłośnia wpadła w kłopoty finansowe, przez co pracownicy mieli problemy z wypłatą wynagrodzeń, a produkcja programu została przeniesiona do Gdańska i Katowic[5]. W 2002 próbę ratowania sieci Radia Plus podjął Dresdner Kleinwort Capital, dzięki czemu rozgłośnia zmieniła format muzyczny na CHR, a ich linerem było Twoja nowa muzyka, najlepsza muzyka na dziś[5][6]. Zmiana formatu spotkała się z protestem strony kościelnej, wobec czego od 10 marca 2003 zaczęto emitować muzykę w formacie soft AC, prezentując od tej pory „łagodne przeboje”[5][6].

W listopadzie 1999 zakończono emisję Radia Plus w Elblągu, a następnie, w latach 2001–2005, z sieci rozgłośni wyszły warszawskie Radio Józef i Radio Warszawa Praga, Katolickie Radio Ciechanów, Katolickie Radio Płock, poznańskie Radio Emaus, katowickie Radio eM, łowickie Radio Victoria, lubelskie Radio eR i tarnowskie RDN Małopolska. W latach 2003–2006, do sieci przyłączyły się radomskie Radio AVE[7] i toruńskie Radio Brawo[8], a dzięki nowej częstotliwości Radio Plus nadal było słyszalne w Warszawie[9].

W 2005, nowym inwestorem miał zostać berlińskie Radio Hundert,6, jednak transakcja nie doszła do skutku, a kilka miesięcy później niedoszły inwestor Plusa zbankrutował, przez co spółki, które dotychczas produkowały program sieciowy zostały postawione w stan upadłości[6]. Ostatecznie osiem stacji związało się z Grupą Radiową Time, które zaczęło emitować testowo Radio Łagodne Przeboje, które 31 października 2005 zmieniło nazwę na Vox FM. Pozostałe stacje związały się ze spółką Ad.point, która stała się nowym właścicielem radia, otrzymując również prawo do nazwy.

W 2007, liner Łagodne Przeboje został zastąpiony przez Przeboje w dobrym nastroju, zachowując format muzyczny. Rok później ponownie do sieci przyłączyło się Radio Józef[10], a następnie dwa lata później, w drugiej połowie czerwca 2010, doszło do podpisania porozumienia pomiędzy spółką Radio Plus Polska a Porozumieniem Radiowym Plus, dzięki czemu 5 września tego samego roku, w Łodzi, Krakowie, Szczecinie, Gryficach i w Lipianach ponownie zaczęto nadawać program Radia Plus, które też dzięki temu było słyszalne także w Rabce-Zdrój i w Zakopanem[6]. W tym czasie zmieniono ponownie liner rozgłośni na Miłego dnia, by w 2011 powrócić do Łagodnych Przebojów.

W kwietniu 2013, produkcję programu przejęła Grupa Radiowa Time, która zmieniła format muzyczny stacji. Od tej chwili radio emitowało muzykę taneczną z linerem Zawsze w rytmie[11]. Pomimo początkowych protestów ze strony słuchaczy oraz biskupów[12], słuchalność stacji mocno wzrosła[13]. 2 grudnia 2013, Radio Plus i VOX FM zamieniły swoje formaty muzyczne – od tej chwili rozgłośnia nadaje muzykę w formacie classic hits[1]. Od tamtej pory linerem Plusa były Przeboje zawsze młode[14], które od 9 lutego 2015 zostało zmienione na Moc Przebojów. Moc Zabawy[14], a od 1 kwietnia 2016 na Przeboje z Nutą Nostalgii[2].

W latach 2013–2014 z sieci wyszły Radio Zet Gold Toruń, kieleckie Radio eM, śląskie Radio Silesia i opolskie Radio Doxa[15]. Przyczyną secesji była zmiana formatu muzycznego na muzykę taneczną, pomimo tego, że od kilku miesięcy nie nadawano już tej muzyki[15]. W kwietniu 2017, do sieci przyłączyło się Radio eR, dzięki czemu ponownie Radio Plus zaczęło nadawać w Lublinie[16].

W październiku 2017, redakcja Radia Plus otrzymała nagrodę medialnego Totusa, przyznawaną z okazji Dnia Papieskiego przez Fundację Nowego Tysiąclecia, za audycję Nocne Światła[17].

Programy ogólnopolskie[edytuj | edytuj kod]

 • Nocne Światła – cykl rozmów na różne tematy dotyczące kościoła, historii, psychologii i oświaty (Paweł Krzemiński)
 • Kościół, Wydarzenia, Komentarze – program poświęcony ważnym wydarzeniom w Kościele Katolickim w Polsce i na świecie oraz komentujący z udziałem osób świeckich i duchownych aktualne sprawy społeczne i polityczne (Weronika Kostrzewa)
 • Sedno sprawy – cykl rozmów z politykami i nie tylko (Jacek Prusinowski)
 • Ósma godzina czytań – rozważania i komentarze do niedzielnych czytań (Artur Moczarski)
 • Sedno sprawy PLUS – program o tematyce społeczno-politycznej (Jacek Prusinowski)
 • Ludzkim głosem – rozmowy z udziałem słuchaczy na tematy społeczne i teologiczne (Patrycja Michońska i ks. Zbigniew Kapłański)
 • Aleja Gwiazd – Mariusz Syta
 • Kto Rano Wstaje – Poranne pasmo Radia Plus (Kasia Kozimor i Tomek Waloszczyk)
 • Przeboje z nutą nostalgii/Prywatka z Radiem Plus (Jan Pasterski, Agnieszka Morawska, Tomasz Bednarek, Marek Sierocki)
 • Muzyczny Alfabet Sierockiego
 • Przebojowa Poczta Marka Sierockiego
 • Wieki wieków (Artur Moczarski)
 • Środek tygodnia – program społeczno-polityczny omawiający z zaproszonymi gośćmi i ekspertów tłumaczący aktualne wydarzenia w Polsce (Kamila Baranowska)
 • Człowiek z bliska-Małgorzata Świtała

Struktura kapitałowa[edytuj | edytuj kod]

Podmioty zależne od Eurozet Radio Sp. z o.o.:

 • Radio Plus Polska Sp. z o.o. (80% udziałów Eurozet Radio),
  • Spółka Producencka Plus Polska Sp. z o.o. (100% udziałów Radio Plus Polska),
  • Radio Plus Polska-Zachód Sp. z o.o. – operator rozgłośni w Bydgoszczy, Gdańsku, Gnieźnie, Głogowie, Gorzowie Wielkopolskim, Zielonej Górze (80% udziałów Radio Plus Polska),
 • Radio Plus Polska Centrum Sp. z o.o. – operator Radia Plus Warszawa (100% udziałów Eurozet Radio).

Podmioty zależne od Time SA:

 • Porozumienie Radiowe Plus Sp. z o.o. – operator rozgłośni w Krakowie (również program dla Podhala), Łodzi, Koszalinie, Lublinie oraz Olsztynie (51% udziałów Time SA).

Sieć Radia Plus[edytuj | edytuj kod]

Stacja Rok przyłączenia do sieci Operator Uwagi
Radio Plus Bydgoszcz 1998 Radio Plus Polska-Zachód byłe Radio Św. Wojciech
Radio Plus Gdańsk 1992 Radio Plus Polska-Zachód
Radio Plus Głogów 1998 Radio Plus Polska-Zachód byłe Radio Głogów
Radio Plus Gniezno 1998 Radio Plus Polska-Zachód byłe Radio Św. Wojciech
Radio Plus Gorzów 1998 Radio Plus Polska-Zachód byłe Radio Gorzów
Radio Plus Gryfice 1998 (2010) Stacja przyłączona na mocy umów franczyzowych ze spółką Porozumienie Radiowe Plus byłe Katolickie Radio FM Gryfice, w 2005 przemieniony na VOX FM Gryfice, pięć lat później powrócono do poprzedniej nazwy
Radio Plus Koszalin 2000 (2010) Porozumienie Radiowe Plus byłe Radio Koszalin, w 2005 przemieniony na VOX FM Koszalin, pięć lat później powrócono do poprzedniej nazwy
Radio Plus Kraków 1996 (2010) Porozumienie Radiowe Plus byłe Radio Mariackie, w 2005 przemieniony na VOX FM Kraków, pięć lat później powrócono do poprzedniej nazwy
Radio Plus Legnica 1998 stacja przyłączona na mocy umów franczyzowych ze spółką Radio Plus Polska byłe Radio Legnica
Radio Plus Lipiany 1998 (2010) Stacja przyłączona na mocy umów franczyzowych ze spółką Porozumienie Radiowe Plus byłe Katolickie Radio FM Lipiany, w 2005 przemieniony na VOX FM Lipiany, pięć lat później powrócono do poprzedniej nazwy
Radio Plus Lublin 1998 (2017) Porozumienie Radiowe Plus byłe Katolickie Radio Lublin, w 2005 przemieniony na Radio eR, po dwunastu latach powrócono do poprzedniej nazwy
Radio Plus Łódź 1998 (2010) Porozumienie Radiowe Plus byłe Radio Emaus, w 2005 przemieniony na VOX FM Łódź, pięć lat później powrócono do poprzedniej nazwy
Radio Plus Olsztyn 2010 Porozumienie Radiowe Plus
Radio Plus Podhale 2010 Porozumienie Radiowe Plus byłe VOX FM Podhale
Radio Plus Radom 2003 stacja przyłączona na mocy umów franczyzowych ze spółką Radio Plus Polska byłe Katolickie Radio Radomskie AVE
Radio Plus Szczecin 1998 (2010) stacja przyłączona na mocy umów franczyzowychze spółką Porozumienie Radiowe Plus byłe Katolickie Radio AS, w 2005 przemieniony na VOX FM Szczecin, pięć lat później powrócono do poprzedniej nazwy
Radio Plus Warszawa 1998 (2008) Radio Plus Polska Centrum byłe Radio Józef
Radio Plus Zielona Góra 1998 Radio Plus Polska-Zachód byłe Katolickie Radio Zielona Góra
Stacja Miasto Rok przyłączenia do sieci Rok odejścia z sieci Uwagi
Radio Plus Białystok Białystok 2000 2006 byłe Radio Miłosierdzie, obecnie Radio I
Radio Plus Ciechanów Ciechanów 1998 2003 byłe Katolickie Radio Ciechanów, obecnie Katolickie Radio Diecezji Płockiej
Radio Plus Elbląg Elbląg 1998 1999 byłe Radio Bis
Radio Plus Katowice Katowice 1998 2002 byłe Radio Arka, obecnie Radio eM
Radio Plus Kielce Kielce 1998 2014 byłe Radio Jedność, obecnie Radio eM Kielce
Radio Plus Łomża Łomża 2005 2005 byłe Radio Łomża, obecnie Radio Eska Łomża
Radio Plus między Łodzią a Warszawą Łowicz 1999 2004 obecnie Radio Victoria
Radio Plus Opole Opole 1998 2014 byłe Radio Góra św. Anny, obecnie Radio Doxa
Radio Plus Płock Płock 1998 2003 byłe Katolickie Radio Płock, obecnie Katolickie Radio Diecezji Płockiej
Radio Plus Poznań Poznań 2001 2003 byłe Katolickie Radio Poznań, obecnie Radio Emaus
Radio Plus Praga Warszawa (Praga) 1998 2001 byłe Radio Warszawa Praga, obecnie Radio Warszawa
Radio Plus Śląsk Gliwice 1998 2014 byłe Katolickie Radio Puls FM, obecnie Radio Silesia
Radio Plus Tarnów Tarnów 1998 2004 byłe Radio Dobra Nowina, obecnie RDN Małopolska
Radio Plus Toruń Toruń 2006 2013 byłe Radio Brawo, obecnie Meloradio Toruń

Lokalizacje stacji nadawczych[edytuj | edytuj kod]

Stacja Lokalizacja nadajnika Częstotliwość (MHz) Moc nadajnika (kW) Polaryzacja
Radio Plus Bydgoszcz Bydgoszcz *Osielsko* 102,6 1 Pionowa
Inowrocław *Kościół Zwiastowania NMP* 91,6 0,1 Pionowa
Radio Plus Gdańsk Gdańsk *Chwaszczyno* 101,7 120 Pozioma
Radio Plus Głogów Głogów *Jakubów* 107,3 0,2 Pionowa
Radio Plus Gniezno Gniezno *Komin PEC* 89,5 10 Pionowa
Radio Plus Gorzów Gorzów Wielkopolski *Budynek Urzędu Woj.* 100,7 10 Pionowa
Słubice *Kościół Ducha Świętego* 90,6 0,1 Pionowa
Radio Plus Zielona Góra Zielona Góra *Wieża Ciśnień* 91,7 1 Pionowa
Radio Plus Warszawa Warszawa *PKiN* 96,5 10 Pionowa
Radio Plus Kraków Kraków *Chorągwica* 106,1 10 Pozioma
Radio Plus Podhale Rabka *Góra Luboń Wielki* 102,7 5 Pozioma
Zakopane *Góra Gubałówka* 107,9 0,1 Pionowa
Radio Plus Łódź Łódź *Komin EC-4* 100,4 5 Pionowa
Radio Plus Koszalin Piła *Hotel Gromada Rodło* 90,3 0,2 Pionowa
Kołobrzeg *Komin MEC* 93,3 0,1 Pionowa
Słupsk *Bierkowo* 99,5 1 Pionowa
Szczecinek *ul. Fabryczna* 99,8 0,1 Pionowa
Koszalin *Góra Chełmska* 102,6 1 Pionowa
Radio Plus Legnica Legnica *Kościół Św. Jana Chrzciciela* 92,7 0,1 Pionowa
Kamienna Góra *Kościół Św. Piotra i Pawła* 93,1 0,2 Pionowa
Jelenia Góra *Łysa Góra* 94,9 1 Pionowa
Polkowice *Komin EC-2* 102,6 20 Pionowa
Świeradów-Zdrój *Góra Stóg Izerski* 102,8 1 Pozioma
Radio Plus Lublin ER Piotrków 87,9 25 Pozioma
Radio Plus Radom Radom *Komin CM Północ* 90,7 5 Pozioma
Kupimierz *Dostrzegalnia ppoż.* 94 1 Pionowa
Kozienice *Nowiny* 97,9 1 Pionowa
Radio Plus Szczecin Szczecin *Komin Chemitex-Wiskord* 88,9 15 Pozioma
Radio Plus Gryfice Gryfice *Kościół Wniebowzięcia NMP* 90,7 2 Pozioma
Radio Plus Lipiany Lipiany *Kościół Wniebowzięcia NMP* 104,3 2 Pionowa
Radio Plus Olsztyn Olsztyn *Pieczewo* 88,1 0,5 Pionowa
Bartoszyce *Elewator Elewarr* 94,2 0,2 Pionowa
Kętrzyn *ul. Klonowa* 96,4 0,2 Pionowa
Mrągowo *ul. Spacerowa* 101,1 0,2 Pionowa
Szczytno *ul. Gnieźnieńska* 104,3 0,2 Pozioma
Ostróda *Wieża ciśnień* 105,2 0,2 Pionowa

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Patryk Pallus: VOX FM i Radio Plus zamieniły się formatami i zespołami (pol.). wirtualnemedia.pl, 2013-12-02.
 2. a b pp: „Radio Plus - Przeboje z nutą nostalgii” - Radio Plus z nowym linerem, kampanią i konkursem (pol.). wirtualnemedia.pl, 2016-04-01.
 3. km: Radio Plus ma 20 lat (infografika) (pol.). wirtualnemedia.pl, 2012-09-04. [dostęp 2018-06-27].
 4. a b Witold Jabłoński: Powstanie, rozwój i upadek Radia Plus. Szczecin: D&J Media Business Consulting, 2006, s. 17. Cytat: Radio rozpoczęło emisję próbnego sygnału 28 sierpnia 1992 r. Oficjalną datą rozpoczęcia działalności Radia Plus Gdańsk jest 5 września 1992 r..
 5. a b c d e f g RADIO PLUS (pol.). emsoft.medianewsonline.com. [dostęp 2017-08-19].
 6. a b c d Krzysztof Sagan: Konsolidacja rynku radiowego w Polsce (1998–2007) (pol.). radiopolska.pl, 2014-01-02. [dostęp 2017-08-19].
 7. Krzysztof Sagan: Radom: Radio Plus już od poniedziałku (pol.). radiopolska.pl, 2003-11-29.
 8. Krzysztof Sagan: Toruń: Brawo dla sieci Radia Plus (pol.). radiopolska.pl, 2006-06-05.
 9. Krzysztof Sagan: Z archiwum RP: Eter w sierpniu 2002 roku (pol.). radiopolska.pl, 2002-09-01.
 10. Krzysztof Sagan: Warszawa: Trzecie wejście Plusa (pol.). radiopolska.pl, 2008-07-01.
 11. LR: Radio Plus - teraz "zawsze w rytmie": oficjalny komunikat stacji (pol.). lubieradio.pl, 2013-04-12.
 12. Patryk Pallus: Disco-rewolucja w Radiu Plus. Protesty słuchaczy i biskupów (pol.). wirtualnemedia.pl, 2013-04-10.
 13. Patryk Pallus: Ogromny wzrost Radia Plus po zmianie formatu na disco (pol.). wirtualnemedia.pl, 2013-07-12.
 14. a b pp: Radio Plus reklamowane z linerem „Moc przebojów. Moc zabawy” (pol.). wirtualnemedia.pl, 2015-02-10.
 15. a b łb: Plus Opole, Plus Kielce i Plus Śląsk wychodzą z sieci Radio Plus (pol.). wirtualnemedia.pl, 2014-03-27.
 16. Krzysztof Sagan: Lublin: eRa Plusa (pol.). radiopolska.pl, 2017-04-16.
 17. Medialny Totus dla Radia Plus. radom.gosc.pl, 2017-10-07. [dostęp 2017-11-06].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]