Renzo Zorzi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Renzo Zorzi
Państwo  Włochy
Data urodzenia 12 grudnia 1946
Data śmierci 16 maja 2015

Renzo Zorzi (ur. 12 grudnia 1946, zm. 16 maja 2015[1]) – włoski kierowca Formuły 1, który uczestniczył w 7 Grand Prix w latach 19751977.

Między pojedynczymi wyścigami dla Williams w F1, Zorzi ścigał się w F3. W 1977 roku podpisał kontrakt z zespołem Shadow, jednak zakończył się przedwcześnie z powodu jego finansowych problemów. Później ścigał się w Aurora AFX F1 Series, prowadząc Arrows.

Zorzi pośrednio uczestniczył w przerażającym wypadku podczas 1977 South African Grand Prix. Wówczas wycofał się z powodu wycieku paliwa z bolidu, który skończył się małym pożarem. Bolid Zorziego zatrzymał się tuż za niewidocznym grzbietem wzgórza i w tym momencie dwaj porządkowi przebiegali przez tor, by pomóc Renzo. Nagle nadjechał Tom Pryce próbując wyprzedzić Hansa-Joachima Stucka. Stuckowi udało się ominąć porządkowych, ale Pryce znalazł się pomiędzy dwoma bolidami i uderzył w młodego dziewiętnastoletniego Jansena Van Vuurena. Marshal został zmasakrowany, a Pryce’a uderzyła w wizjer kasku gaśnica zabijając go.

Zorzi prowadził szkołę dla kierowców Pirelli w południowych Włoszech.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Addio a Renzo Zorzi, un campione incompreso (wł.). omnicorse.it. [dostęp 2015-05-16].