Przełęcz Widoma

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
U góry przełęcz Widoma. Na lewo od niej Łopusze i Żarnówka

Przełęcz Widoma (535 m) – przełęcz w Beskidzie Wyspowym, pomiędzy północno-wschodnim grzbietem Kamionnej (801 m) a wzgórzem Cuba (596 m). Biegnie przez nią droga wojewódzka nr 965 z Zielonej przez Bochnię do Limanowej. Z Laskowej Górnej (wyciągi narciarskie) szosa serpentynami wspina się do góry i wyprowadza na Przełęcz Widoma[1]. Na przełęczy znajduje się przystanek PKS obok którego prowadzi niebieski szlak turystyczny z Łopusza (661 m) na Kamionną. Okolice przełęczy Widoma są doskonałym punktem widokowym. W północnym kierunku widać dolinę Sanki i wzniesienia grzbiet Łopusze – Kobyła. W kierunku południowym widoki na Pasmo Łososińskie, a pomiędzy nim a Kamionną szczyty Ostrej i Cichonia. Przy dobrej pogodzie widoczne są Tatry[2].

W miejscu znajdującym się nieco na północ od przystanku, przy bocznej drodze w kierunku Cuby, od dawna zatrzymywali się kierowcy samochodów by podziwiać rozległe widoki. W 2011 r. gmina Żegocina wykonała tutaj punkt widokowy. Jest to wybrukowane miejsce parkingowe z ławkami, koszami na śmieci i dwoma tablicami przedstawiającymi opisane panoramy widokowe (na północną i południową stronę).

Z Widomej droga nr 965 stromo obniża się i po około 200 m sprowadza na drugą, niżej położoną i prostopadłą do Widomej przełęcz. Jest to położona na wysokości około 480 m Przełęcz Rozdziele między grzbietem Kamionna-Cuba a Łopuszem (661 m)[1].

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny niebieski Bochnia – niebieski szlak turystyki pieszej: Nowy Wiśniczrezerwat przyrody Kamień GrzybPaprotna (obok Kamieni Brodzińskiego) – Rajbrot – Łopusze – Przełęcz Rozdziele – Widoma – Kamionna (obok rezerwatu przyrody Kamionna) – Pasierbiecka GóraTymbark
szlak rowerowy czerwony – szlak rowerowy z Żegociny przez Widomą drogą wzdłuż niebieskiego szlaku turystyki pieszej. W lesie na wschodnich zboczach Kamionnej szlak skręca z niej na prawo, by wkrótce połączyć się z żółtym szlakiem turystyki pieszej do Żegociny.

Koordynaty[edytuj | edytuj kod]

49°47′07,0″N 20°26′21,3″E/49,785278 20,439250 (dotyczą punktu widokowego)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Beskid Wyspowy 1:50 000. Mapa turystyczna. Kraków: Wyd. Compass, 2006. ISBN 83-89165-86-4.
  2. Andrzej Matuszczyk: Beskid Wyspowy. Część wschodnia. Warszawa. Kraków: Wyd. PTTK „Kraj”, 1986. ISBN 83-7005-125-1.
Widok z przełęczy Widoma na Pasmo Łososińskie
Widok z przełęczy Widoma na Pasmo Łososińskie