Tour de Pologne 2019

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tour de Pologne 2019 Cycling (road) pictogram.svg
02019 1951 (2) Tour de Pologne stage 5 Bielsko-Biała.jpg
Informacje ogólne
Wyścig76. Tour de Pologne
KategoriaUCI World Tour 2019 2.UWT
Etapy7
Data3 – 9 sierpnia 2019
Dystans1036,2 km
PaństwoPOL Polska
StartKraków
MetaBukowina Tatrzańska
Zespoły22
Zgłoszenia153
Ukończyło wyścig110
Wyniki
Pierwsze miejsceRUS Pawieł Siwakow (Ineos)
Drugie miejsceAUS Jai Hindley (Sunweb)
Trzecie miejsceITA Diego Ulissi (UAE Team Emirates)
GórskaGER Simon Geschke (CCC)
SprinterskaFRA Marc Sarreau (Groupama-FDJ)
NajaktywniejszychFRA Charles Planet (Novo Nordisk)
DrużynowaGBR Ineos
◀ 2018
Dokumentacja Wikidata-logo S.svg

Tour de Pologne 2019 – 76. edycja wyścigu kolarskiego Tour de Pologne, który odbywał się w dniach 3–9 sierpnia 2019; wyścig jest częścią UCI World Tour 2019.

Etapy[edytuj | edytuj kod]

Trasę tegorocznej edycji zaprezentowano 11 kwietnia 2019 w Warszawie. Łącznie podczas siedmiu etapów kolarze pokonali 1080,5 km. W związku z obchodami stulecia powstania Polskiego Komitetu Olimpijskiego wyścig miał nawiązywać do olimpijskich sukcesów kolarzy i odbył się pod hasłem „Wyścig Pokoleń”[1].

Wikidata-logo S.svgEtapDataStart – MetatypeDystans (km)Zwycięzca etapuLider
1. etap 3 sieKrakówKraków
płaski
132GER Pascal AckermannGER Pascal Ackermann
2. etap 4 sieTarnowskie GóryKatowice
płaski
153SLO Luka MezgecGER Pascal Ackermann
3. etap 5 sieStadion ŚląskiZabrze
płaski
150,5GER Pascal AckermannGER Pascal Ackermann
4. etap 6 sieJaworznoKocierz
górski
133,7etap anulowanyGER Pascal Ackermann
5. etap 7 sieKopalnia soli WieliczkaBielsko-Biała
górzysty
154SLO Luka MezgecGER Pascal Ackermann
6. etap 8 sieZakopaneKościelisko
górski
160DEN Jonas VingegaardDEN Jonas Vingegaard
7. etap 9 sieBukowina TatrzańskaBukowina Tatrzańska
górski
153SLO Matej MohoričRUS Pawieł Siwakow

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

W wyścigu brały udział 22 ekipy: osiemnaście drużyn należących do UCI WorldTeams oraz cztery zespoły zaproszone przez organizatorów z tzw. „dziką kartą” (trzy należące do UCI Professional Continental Teams i reprezentacja Polski). Prezentacja ekip odbyła się 2 sierpnia na Rynku w Krakowie.

WorldTeams (18)
  1. FRA AG2R La Mondiale
  2. KAZ Astana Pro Team
  3. BRN Bahrain-Merida
  4. GER Bora-hansgrohe
  5. POL CCC
  6. BEL Deceuninck-Quick Step
  7. RSA Dimension Data
  8. USA EF Education First
  9. FRA Groupama-FDJ
  10. NED Jumbo-Visma
  11. BEL Lotto Soudal
  12. AUS Mitchelton-Scott
  13. ESP Movistar Team
  14. SUI Katusha-Alpecin
  15. GBR Team Ineos
  16. GER Team Sunweb
  17. USA Trek-Segafredo
  18. UAE UAE Team Emirates
Professional continental teams (3)
  1. USA Team Novo Nordisk
  2. FRA Cofidis, Solutions Crédits
  3. RUS Gazprom-RusVelo
National team
  1. POL Polska
Wikidata-logo S.svg

W wyścigu wystartowało 153 kolarzy z 32 państw, w tym 15 Polaków.

Wikidata-logo S.svgLista startowa
Ineos
INS
NumerKolarzMiejsce
1GBR Owain Doull51.
2GBR Tao Geoghegan Hart5.
3POL Michał Gołaś67.
4BLR Wasil Kiryjenka84.
5ITA Salvatore Puccio57.
6RUS Pawieł Siwakow1.
7GBR Ben Swift Course en ligne masculine aux championnats de Grande-Bretagne de cyclisme sur route(start wspólny)24.
Deceuninck-Quick-Step
DQT
NumerKolarzMiejsce
11FRA Rémi Cavagna82.
12NED Fabio Jakobsen Dutch National Road Race ChampionshipsDNF-7
13LUX Bob Jungels Luxembourgish National Road Race Championships(start wspólny)58.
14GBR James Knox10.
15ITA Fabio SabatiniNP-7
16BEL Pieter Serry87.
17CZE Petr Vakoč31.
Bora-Hansgrohe
BOH
NumerKolarzMiejsce
21GER Pascal AckermannDNF-6
22ITA Cesare Benedetti69.
23POL Maciej Bodnar109.
24ITA Davide Formolo Course en ligne masculine aux championnats d'Italie de cyclisme sur route(start wspólny)7.
25POL Rafał Majka9.
26POL Paweł Poljański54.
27GER Rüdiger SeligDNF-6
Jumbo-Visma
TJV
NumerKolarzMiejsce
31NED Lennard Hofstede73.
32NED Robert Gesink36.
33USA Neilson Powless28.
34NED Antwan Tolhoek13.
35NED Taco van der Hoorn103.
36NED Danny van PoppelDNF-7
37DEN Jonas Vingegaard26.
Astana
AST
NumerKolarzMiejsce
41ITA Dario Cataldo72.
42COL Rodrigo Contreras76.
43CZE Jan Hirt80.
44ESP Ion Izagirre11.
45ERI Merhawi Kudus23.
46COL Miguel Ángel López 40.
47KAZ Nikita Stalnov81.
UAE Team Emirates
UAD
NumerKolarzMiejsce
51ITA Simone ConsonniDNF-7
52ITA Valerio Conti49.
53COL Fernando Gaviria89.
54ITA Manuele Mori79.
55ITA Edward Ravasi53.
56ITA Simone Petilli46.
57ITA Diego Ulissi3.
Movistar
MOV
NumerKolarzMiejsce
61COL Winner Anacona48.
62COL Carlos Betancur41.
63ESP Rubén Fernández Andújar39.
64ESP Eduard Prades34.
65ESP José Joaquín Rojas65.
66ARG Eduardo Sepúlveda74.
67ESP Rafael Valls38.
Bahrain-Merida
TBM
NumerKolarzMiejsce
71TPE Chun Kai FengDNF-7
72SLO Matej Mohorič27.
73SLO Domen Novak Slovenia Road Cycling ChampionshipDNF-6
74AUT Hermann Pernsteiner44.
75SLO Luka Pibernik91.
76ITA Domenico Pozzovivo12.
77SLO Jan Tratnik96.
Groupama-FDJ
GFC
NumerKolarzMiejsce
81FRA Bruno Armirail106.
82FRA Mickaël DelageDNF-7
83SUI Kilian Frankiny33.
84FRA Marc Sarreau77.
85FRA Romain Seigle43.
86FRA Benjamin Thomas90.
87FRA Léo VincentDNF-5
Sunweb
SUN
NumerKolarzMiejsce
91DEN Asbjørn Kragh AndersenDNF-6
92AUS Chris Hamilton8.
93AUS Jai Hindley2.
94AUS Robert Power95.
95GER Max KanterDNF-6
96AUS Michael Storer20.
97GER Max WalscheidDNF-7
Mitchelton-Scott
MTS
NumerKolarzMiejsce
101NZL Sam BewleyDNF-6
102AUS Alexander Edmondson97.
103ETH Tsgabu Grmay22.
104AUS Damien Howson35.
105SLO Luka MezgecDNF-6
106ESP Mikel Nieve16.
107AUS Nick Schultz25.
EF Education First
EF1
NumerKolarzMiejsce
111ITA Sacha ModoloDNF-6
112USA Nathan Brown21.
113COL Sergio Higuita4.
114USA Sean Bennett98.
115USA Logan OwenDNF-7
116NED Julius van den Berg108.
117MEX Luis Villalobos59.
Trek-Segafredo
TFS
NumerKolarzMiejsce
121JPN Fumiyuki BeppuDNF-6
122ITA Gianluca Brambilla30.
123ITA Nicola Conci17.
124GER John Degenkolb94.
125AUT Michael Gogl66.
126DEN Mads Pedersen DNF-7
AG2R La Mondiale
ALM
NumerKolarzMiejsce
131FRA Geoffrey Bouchard29.
132FRA Clément Chevrier52.
133SUI Silvan DillierDNF-7
134FRA Alexandre GeniezDNF-6
135FRA Quentin Jauregui61.
136FRA Pierre Latour6.
137FRA Clément Venturini64.
Lotto-Soudal
LTS
NumerKolarzMiejsce
141BEL Sander Armée47.
142NOR Carl Fredrik Hagen18.
143BEL Bjorg LambrechtDNF-3
144POL Tomasz Marczyński62.
145BEL Harm Vanhoucke88.
146BEL Jelle WallaysDNF-6
147BEL Enzo WoutersDNF-6
CCC
CCC
NumerKolarzMiejsce
151POR Amaro Antunes75.
152GER Simon Geschke19.
153POL Kamil Gradek85.
154ITA Jakub MareczkoNP-6
155POL Łukasz Owsian42.
156BEL Serge Pauwels63.
157POL Paweł Bernas100.
Katusha-Alpecin
TKA
NumerKolarzMiejsce
161ITA Enrico Battaglin92.
162ITA Matteo Fabbro14.
163SUI Reto Hollenstein102.
164RUS Pavel Kochetkov55.
165ESP Daniel Navarro32.
166SLO Simon ŠpilakDNF-6
167RUS Dmitry StrakhovDNF-7
Dimension Data
TDD
NumerKolarzMiejsce
171GBR Mark CavendishNP-6
172RSA Stefan de Bod86.
173AUT Bernhard EiselDNF-6
174ITA Enrico Gasparotto37.
175SUI Gino MäderNP-5
176AUS Ben O'Connor71.
177RSA Jacobus Venter104.
Polska
POL
NumerKolarzMiejsce
181POL Paweł Cieślik 83.
182POL Paweł FranczakDNF-7
183POL Jakub KaczmarekDNF-7
184POL Adrian KurekDNF-6
185POL Maciej Paterski101.
186POL Szymon Rekita50.
187POL Marek Rutkiewicz60.
Cofidis
COF
NumerKolarzMiejsce
191COL Darwin AtapumaDNF-7
192FRA Nicolas Edet15.
193ITA Filippo FortinDNF-1
194DEN Jesper HansenDNF-7
195ESP José Herrada70.
196FRA Mathias Le Turnier68.
197ESP Luis Ángel MatéDNF-1
Gazprom-RusVelo
GAZ
NumerKolarzMiejsce
201RUS Ildar ArslanovDNF-6
202RUS Nicolai Cherkasov56.
203RUS Ivan Rovny45.
204RUS Jewgienij Szałunow93.
205RUS Sergey ShilovDNF-6
206RUS Mamyr StashDNF-6
207RUS Aleksandr Własow Course en ligne masculine aux championnats de Russie de cyclisme sur route(start wspólny)DNF-3
Novo Nordisk
TNN
NumerKolarzMiejsce
211GBR Sam Brand105.
212FIN Joonas HenttalaDNF-6
213NED Brian KamstraDNF-6
214HUN Péter Kusztor78.
215ESP David Lozano99.
216ITA Andrea Peron107.
217FRA Charles Planet110.

Legenda: DNF – nie ukończył etapu, HD – przekroczył limit czasu, NP – nie wystartował do etapu, DQ – zdyskwalifikowany. Numer przy skrócie oznacza etap, na którym kolarz opuścił wyścig.

Wyniki etapów[edytuj | edytuj kod]

Wikidata-logo S.svgKlasyfikacja etapu
KolarzKrajDrużynaCzas
1. Pascal Ackermann GER NiemcyBora-Hansgrohe2h57'58
2. Fernando Gaviria COL KolumbiaUAE Team Emirates+ 0
3. Fabio Jakobsen NED HolandiaDeceuninck-Quick-Step+ 0
4. Max Walscheid GER NiemcySunweb+ 0
5. Danny van Poppel NED HolandiaJumbo-Visma+ 0
6. Jakub Mareczko ITA WłochyCCC+ 0
7. Sacha Modolo ITA WłochyEF Education First+ 0
8. Paweł Franczak POL PolskaPolska+ 0
9. John Degenkolb GER NiemcyTrek-Segafredo+ 0
10. Luka Mezgec SLO SłoweniaMitchelton-Scott+ 0
Wikidata-logo S.svgKlasyfikacja generalna
KolarzKrajDrużynaCzas
1. Pascal Ackermann yellow jersey, general classificationwhite jersey, sprints classificationGER NiemcyBora-Hansgrohe2h57'48
2. Jakub Kaczmarek blue jersey, intermediate sprints classificationPOL PolskaPolska+ 3
3. Fernando Gaviria COL KolumbiaUAE Team Emirates+ 4
4. Charles Planet fuchsia jersey, mountains classificationFRA FrancjaNovo Nordisk+ 4
5. Fabio Jakobsen NED HolandiaDeceuninck-Quick-Step+ 6
6. Adrian Kurek POL PolskaPolska+ 7
7. Matej Mohorič SLO SłoweniaBahrain-Merida+ 9
8. Quentin Jauregui FRA FrancjaAG2R La Mondiale+ 9
9. Max Walscheid GER NiemcySunweb+ 10
10. Danny van Poppel NED HolandiaJumbo-Visma+ 10


Start etapu w Tarnowskich Górach
Wikidata-logo S.svgKlasyfikacja etapu
KolarzKrajDrużynaCzas
1. Luka Mezgec SLO SłoweniaMitchelton-Scott3h32'42
2. Fernando Gaviria COL KolumbiaUAE Team Emirates+ 0
3. Pascal Ackermann yellow jersey, general classificationwhite jersey, sprints classificationGER NiemcyBora-Hansgrohe+ 0
4. Danny van Poppel NED HolandiaJumbo-Visma+ 0
5. Marc Sarreau FRA FrancjaGroupama-FDJ+ 0
6. Max Walscheid GER NiemcySunweb+ 0
7. Sacha Modolo ITA WłochyEF Education First+ 0
8. Clément Venturini FRA FrancjaAG2R La Mondiale+ 0
9. Matej Mohorič SLO SłoweniaBahrain-Merida+ 0
10. Enzo Wouters BEL BelgiaLotto-Soudal+ 0
Wikidata-logo S.svgKlasyfikacja generalna
KolarzKrajDrużynaCzas
1. Pascal Ackermann yellow jersey, general classificationwhite jersey, sprints classificationGER NiemcyBora-Hansgrohe6h30'26
2. Charles Planet fuchsia jersey, mountains classificationblue jersey, intermediate sprints classificationFRA FrancjaNovo Nordisk+ 1
3. Fernando Gaviria COL KolumbiaUAE Team Emirates+ 2
4. Luka Mezgec SLO SłoweniaMitchelton-Scott+ 4
5. Paweł Franczak POL PolskaPolska+ 6
6. Jakub Kaczmarek POL PolskaPolska+ 7
7. Fabio Jakobsen NED HolandiaDeceuninck-Quick-Step+ 10
8. Ben Swift GBR Wielka BrytaniaIneos+ 12
9. Quentin Jauregui FRA FrancjaAG2R La Mondiale+ 12
10. Matej Mohorič SLO SłoweniaBahrain-Merida+ 13


Meta etapu w Zabrzu

Metę trzeciego etapu jako pierwszy przekroczył Fabio Jakobsen, ale decyzją sędziów został przesunięty na koniec grupy za nieprzepisowy finisz.

Wikidata-logo S.svgKlasyfikacja etapu
KolarzKrajDrużynaCzas
1. Pascal Ackermann yellow jersey, general classificationwhite jersey, sprints classificationGER NiemcyBora-Hansgrohe3h29'41
2. Danny van Poppel NED HolandiaJumbo-Visma+ 0
3. Mads Pedersen DEN DaniaTrek-Segafredo+ 0
4. John Degenkolb GER NiemcyTrek-Segafredo+ 0
5. Max Walscheid GER NiemcySunweb+ 0
6. Mark Cavendish GBR Wielka BrytaniaDimension Data+ 0
7. Marc Sarreau FRA FrancjaGroupama-FDJ+ 0
8. Andrea Peron ITA WłochyNovo Nordisk+ 0
9. Fernando Gaviria COL KolumbiaUAE Team Emirates+ 0
10. Matej Mohorič SLO SłoweniaBahrain-Merida+ 0
Wikidata-logo S.svgKlasyfikacja generalna
KolarzKrajDrużynaCzas
1. Pascal Ackermann yellow jersey, general classificationwhite jersey, sprints classificationGER NiemcyBora-Hansgrohe9h59'57
2. Fernando Gaviria COL KolumbiaUAE Team Emirates+ 12
3. Luka Mezgec SLO SłoweniaMitchelton-Scott+ 14
4. Paweł Franczak POL PolskaPolska+ 16
5. Jakub Kaczmarek POL PolskaPolska+ 17
6. Danny van Poppel NED HolandiaJumbo-Visma+ 18
7. Fabio Jakobsen NED HolandiaDeceuninck-Quick-Step+ 20
8. Ben Swift GBR Wielka BrytaniaIneos+ 22
9. Quentin Jauregui FRA FrancjaAG2R La Mondiale+ 22
10. Matej Mohorič SLO SłoweniaBahrain-Merida+ 23


Z szacunku dla zmarłego dzień wcześniej Bjorga Lambrechta organizatorzy wyścigu wspólnie z sędziami i drużynami podjęli decyzję, że czwarty etap będzie zneutralizowany. Trasa została skrócona ze 173 do 133,7 km, a z dwóch zaplanowanych rund odbyła się jedna.

Peleton na trasie 5. etapu
Wikidata-logo S.svgKlasyfikacja etapu
KolarzKrajDrużynaCzas
1. Luka Mezgec SLO SłoweniaMitchelton-Scott3h49'55
2. Eduard Prades ESP HiszpaniaMovistar+ 0
3. Ben Swift GBR Wielka BrytaniaIneos+ 0
4. Petr Vakoč CZE CzechyDeceuninck-Quick-Step+ 0
5. Pierre Latour FRA FrancjaAG2R La Mondiale+ 0
6. Rafał Majka POL PolskaBora-Hansgrohe+ 0
7. Enrico Battaglin ITA WłochyKatusha-Alpecin+ 0
8. Marc Sarreau FRA FrancjaGroupama-FDJ+ 0
9. Chris Hamilton AUS AustraliaSunweb+ 0
10. Michael Gogl AUT AustriaTrek-Segafredo+ 0
Wikidata-logo S.svgKlasyfikacja generalna
KolarzKrajDrużynaCzas
1. Pascal Ackermann yellow jersey, general classificationwhite jersey, sprints classificationGER NiemcyBora-Hansgrohe18h06'30
2. Luka Mezgec SLO SłoweniaMitchelton-Scott+ 4
3. Ben Swift GBR Wielka BrytaniaIneos+ 16
4. Eduard Prades ESP HiszpaniaMovistar+ 18
5. Matej Mohorič SLO SłoweniaBahrain-Merida+ 20
6. Quentin Jauregui FRA FrancjaAG2R La Mondiale+ 22
7. Pierre Latour FRA FrancjaAG2R La Mondiale+ 23
8. Marc Sarreau FRA FrancjaGroupama-FDJ+ 24
9. Clément Venturini FRA FrancjaAG2R La Mondiale+ 24
10. Diego Ulissi ITA WłochyUAE Team Emirates+ 24


Wikidata-logo S.svgKlasyfikacja etapu
KolarzKrajDrużynaCzas
1. Jonas Vingegaard DEN DaniaJumbo-Visma4h07'13
2. Pawieł Siwakow RUS RosjaIneos+ 0
3. Jai Hindley AUS AustraliaSunweb+ 0
4. Sergio Higuita COL KolumbiaEF Education First+ 8
5. Rafał Majka POL PolskaBora-Hansgrohe+ 10
6. Pierre Latour FRA FrancjaAG2R La Mondiale+ 10
7. Davide Formolo ITA WłochyBora-Hansgrohe+ 10
8. Tao Geoghegan Hart GBR Wielka BrytaniaIneos+ 10
9. Chris Hamilton AUS AustraliaSunweb+ 10
10. Diego Ulissi ITA WłochyUAE Team Emirates+ 10
Wikidata-logo S.svgKlasyfikacja generalna
KolarzKrajDrużynaCzas
1. Jonas Vingegaard yellow jersey, general classificationDEN DaniaJumbo-Visma22h13'57
2. Pawieł Siwakow RUS RosjaIneos+ 4
3. Jai Hindley AUS AustraliaSunweb+ 6
4. Diego Ulissi ITA WłochyUAE Team Emirates+ 17
5. Sergio Higuita COL KolumbiaEF Education First+ 18
6. Pierre Latour FRA FrancjaAG2R La Mondiale+ 19
7. Davide Formolo ITA WłochyBora-Hansgrohe+ 20
8. Chris Hamilton AUS AustraliaSunweb+ 20
9. Rafał Majka POL PolskaBora-Hansgrohe+ 20
10. James Knox GBR Wielka BrytaniaDeceuninck-Quick-Step+ 20


Wikidata-logo S.svgKlasyfikacja etapu
KolarzKrajDrużynaCzas
1. Matej Mohorič SLO SłoweniaBahrain-Merida4h04'42
2. Neilson Powless USA Stany ZjednoczoneJumbo-Visma+ 55
3. Gianluca Brambilla ITA WłochyTrek-Segafredo+ 1'07
4. Tsgabu Grmay ETH EtiopiaMitchelton-Scott+ 1'19
5. Paweł Poljański POL PolskaBora-Hansgrohe+ 1'32
6. Daniel Navarro ESP HiszpaniaKatusha-Alpecin+ 1'57
7. Kilian Frankiny SUI SzwajcariaGroupama-FDJ+ 1'57
8. Pierre Latour FRA FrancjaAG2R La Mondiale+ 2'15
9. Sergio Higuita COL KolumbiaEF Education First+ 2'15
10. Diego Ulissi ITA WłochyUAE Team Emirates+ 2'15


Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

Podczas Tour de Pologne 2019 prowadzone są następujące klasyfikacje:

  • Klasyfikacja generalna (koszulka żółta) – klasyfikacja, w której sumuje się czasy kolarza na wszystkich etapach. Do klasyfikacji wliczają się również bonifikaty czasowe za trzy pierwsze miejsca w poszczególnych etapach (kolejno: 10, 6 i 4 sekundy) i na lotnych premiach (kolejno: 3, 2 i 1 sekunda). W przypadku uzyskania przez zawodników równych czasów decydująca jest suma miejsc zajmowanych na etapach, a jeśli i ta jest równa, decyduje kolejność na ostatnim etapie. Zwycięzca tej klasyfikacji zostaje jednocześnie zwycięzcą całego wyścigu. Sponsorem klasyfikacji jest Carrefour.
  • Klasyfikacja sprinterska (koszulka biała) – klasyfikacja, w której o kolejności zawodników decyduje suma punktów uzyskanych za czołowe miejsca na etapach. Punkty otrzymuje 20 pierwszych zawodników na mecie (zwycięzca etapu otrzymuje 20 punktów, drugi zawodnik 19 punktów itd.) Sponsorem klasyfikacji jest Lotos.
  • Klasyfikacja górska (koszulka w kolorze magenta) – klasyfikacja, w której o kolejności zawodników decyduje suma punktów uzyskanych na premiach górskich. Premie są podzielone na cztery kategorie, według trudności podjazdów. Na premiach I kategorii pierwszych pięciu zawodników otrzymuje kolejno 10, 7, 5, 3 i 2 punkty; na premiach II kategorii pierwszych czterech zawodników otrzymuje kolejno 5, 3, 2 i 1 punkt; na premiach III kategorii trzech pierwszych zawodników otrzymuje kolejno 3, 2 i 1 punkt; na premiach IV kategorii zwycięzca otrzymuje 1 punkt. Ponadto na premii im. Joachima Halupczoka znajdującej się na 7. etapie można zdobyć odpowiednio 20, 14, 10, 6 i 4 punkty. Sponsorem klasyfikacji jest Tauron Polska Energia.
  • Klasyfikacja najaktywniejszych (koszulka niebieska) – klasyfikacja, w której o kolejności zawodników decyduje suma punktów uzyskanych na premiach lotnych. Na każdej premii lotnej przyznaje się 3 punkty dla zwycięzcy, 2 punkty dla drugiego kolarza i 1 dla trzeciego. Sponsorem klasyfikacji jest Lotto.

Liderzy poszczególnych klasyfikacji są dekorowani po zakończeniu każdego etapu. Na kolejnym etapie są oni zobowiązani jechać w odpowiedniej koszulce. Jeśli ten sam zawodnik jest liderem więcej niż jednej klasyfikacji, zakłada on koszulkę ważniejszej z nich (według kolejności z powyższej listy), a drugą koszulkę zakłada kolejny kolarz z tej drugiej klasyfikacji.

Prowadzona jest także klasyfikacja drużynowa, w której sumuje się wyniki trzech najlepszych kolarzy z danej ekipy na poszczególnych etapach. Po każdym etapie dekorowany jest również najwyżej sklasyfikowany w klasyfikacji generalnej reprezentant Polski.

Klasyfikacja generalna[edytuj | edytuj kod]

Wikidata-logo S.svgKlasyfikacja generalna
KolarzKrajDrużynaCzas
1. Pawieł Siwakow yellow jersey, general classificationRUS RosjaIneos26h20'58
2. Jai Hindley AUS AustraliaSunweb+ 2
3. Diego Ulissi ITA WłochyUAE Team Emirates+ 12
4. Sergio Higuita COL KolumbiaEF Education First+ 14
5. Tao Geoghegan Hart GBR Wielka BrytaniaIneos+ 14
6. Pierre Latour FRA FrancjaAG2R La Mondiale+ 15
7. Davide Formolo ITA WłochyBora-Hansgrohe+ 16
8. Chris Hamilton AUS AustraliaSunweb+ 16
9. Rafał Majka POL PolskaBora-Hansgrohe+ 16
10. James Knox GBR Wielka BrytaniaDeceuninck-Quick-Step+ 16
Źródło: ProCyclingStats


Klasyfikacja sprinterska[edytuj | edytuj kod]

Wikidata-logo S.svgKlasyfikacja sprinterska
KolarzKrajDrużynaPunkty
1. Marc Sarreau white jersey, sprints classificationFRA FrancjaGroupama-FDJ53 pkt
2. Fernando Gaviria COL KolumbiaUAE Team Emirates50 pkt
3. Pierre Latour FRA FrancjaAG2R La Mondiale44 pkt
4. Matej Mohorič SLO SłoweniaBahrain-Merida43 pkt
5. John Degenkolb GER NiemcyTrek-Segafredo39 pkt
6. Rafał Majka POL PolskaBora-Hansgrohe38 pkt
7. Diego Ulissi ITA WłochyUAE Team Emirates36 pkt
8. Clément Venturini FRA FrancjaAG2R La Mondiale34 pkt
9. Davide Formolo ITA WłochyBora-Hansgrohe32 pkt
10. Sergio Higuita COL KolumbiaEF Education First29 pkt

Klasyfikacja górska[edytuj | edytuj kod]

Wikidata-logo S.svgKlasyfikacja górska
KolarzKrajDrużynaPunkty
1. Simon Geschke fuchsia jersey, mountains classificationGER NiemcyCCC60 pkt
2. Tomasz Marczyński POL PolskaLotto-Soudal57 pkt
3. Matej Mohorič SLO SłoweniaBahrain-Merida35 pkt
4. Carl Fredrik Hagen NOR NorwegiaLotto-Soudal31 pkt
5. Geoffrey Bouchard FRA FrancjaAG2R La Mondiale22 pkt
6. Merhawi Kudus ERI ErytreaAstana14 pkt
7. Jonas Vingegaard DEN DaniaJumbo-Visma14 pkt
8. Davide Formolo ITA WłochyBora-Hansgrohe12 pkt
9. Jai Hindley AUS AustraliaSunweb10 pkt
10. Matteo Fabbro ITA WłochyKatusha-Alpecin10 pkt

Klasyfikacja najaktywniejszych[edytuj | edytuj kod]

Wikidata-logo S.svgKlasyfikacja najaktywniejszych
KolarzKrajDrużynaPunkty
1. Charles Planet blue jersey, intermediate sprints classificationFRA FrancjaNovo Nordisk19 pkt
2. Matej Mohorič SLO SłoweniaBahrain-Merida15 pkt
3. Petr Vakoč CZE CzechyDeceuninck-Quick-Step7 pkt
4. Diego Ulissi ITA WłochyUAE Team Emirates4 pkt
5. Carl Fredrik Hagen NOR NorwegiaLotto-Soudal4 pkt
6. Ben Swift GBR Wielka BrytaniaIneos4 pkt
7. Geoffrey Bouchard FRA FrancjaAG2R La Mondiale4 pkt
8. Tao Geoghegan Hart GBR Wielka BrytaniaIneos2 pkt
9. Szymon Rekita POL PolskaPolska2 pkt
10. Quentin Jauregui FRA FrancjaAG2R La Mondiale2 pkt

Klasyfikacja drużynowa[edytuj | edytuj kod]

Wikidata-logo S.svgKlasyfikacja drużynowa
DrużynaKrajCzas
1. Ineos GBR Wielka Brytania79h07'11
2. Sunweb GER Niemcy+ 11
3. Mitchelton-Scott AUS Australia+ 4'09
4. Jumbo-Visma NED Holandia+ 10'59
5. Bora-Hansgrohe GER Niemcy+ 11'10
6. EF Education First USA Stany Zjednoczone+ 17'16
7. Astana KAZ Kazachstan+ 18'24
8. AG2R La Mondiale FRA Francja+ 26'28
9. Bahrain-Merida BRN Bahrajn+ 26'57
10. UAE Team Emirates UAE Zjednoczone Emiraty Arabskie+ 30'03

Poniższa tabela przedstawia liderów każdej klasyfikacji po każdym etapie.

Etap Zwycięzca etapu Klasyfikacja generalna
Jersey yellow.svg
Klasyfikacja górska
Jersey rosa.svg
Klasyfikacja sprinterska
Jersey white.svg
Klasyfikacja najaktywniejszych
Jersey blue.svg
Klasyfikacja drużynowa
Jersey yellow number.svg
Najwyżej sklasyfikowany Polak
1 Pascal Ackermann Pascal Ackermann Charles Planet Pascal Ackermann Jakub Kaczmarek UAE Team Emirates Jakub Kaczmarek
2 Luka Mezgec Charles Planet Bora-Hansgrohe Paweł Franczak
3 Pascal Ackermann
4 -
5 Luka Mezgec Rodrigo Contreras Pinzon Rafał Majka
6 Jonas Vingegaard Jonas Vingegaard Tomasz Marczyński Marc Sarreau Team Ineos
7 Matej Mohorič Pavel Sivakov Simon Geschke
Klasyfikacja końcowa Pavel Sivakov Simon Geschke Marc Sarreau Charles Planet Team Ineos Rafał Majka

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Nagrody pieniężne brutto
Miejsce
1 2 3 4 5 6-7 8-9 10-20
Klasyfikacja generalna 14 000 € 7 000 € 3 500 € 1 750 € 1 400 € 1 050 € 700 € 350 €
Etap 4 000 € 2 000 € 1 000 € 500 € 400 € 300 € 200 € 100 €
Premia lotna 600 zł 400 zł 200 zł
Klasyfikacja sprinterska 24 693 zł
Klasyfikacja górska 20 000 zł
Klasyfikacja najaktywniejszych 20 000 zł
Klasyfikacja drużynowa 16 000 zł
Najlepszy Polak 34 693 zł
Premia specjalna 3 000 zł

Śmierć Bjorga Lambrechta[edytuj | edytuj kod]

Podczas trzeciego etapu wyścigu, 48 km po starcie, w deszczowych warunkach wypadkowi uległ 22-letni belgijski kolarz Bjorg Lambrecht. Wypadł on z trasy i uderzył w betonowy przepust. Kolarz na miejscu wypadku został reanimowany przez lekarza wyścigu, co pozwoliło przywrócić funkcje życiowe, po czym został przewieziony do szpitala w Rybniku, gdzie zmarł podczas operacji[2].

Po etapie nie odbyła się ceremonia wręczenia nagród dla zwycięzcy etapu oraz liderów poszczególnych klasyfikacji. Kolejny etap został całkowicie zneutralizowany: nie było premii, wyników i nie nastąpiły zmiany w klasyfikacjach. Kolarze uczcili pamięć Belga minutą ciszy na starcie, po przejechaniu 48 km oraz na mecie, na którą jako pierwsi wjechali zawodnicy Lotto Soudal[3].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. ZNAMY TRASĘ 76. TOUR DE POLOGNE UCI WORLD TOUR (pol.). tourdepologne.pl. [dostęp 2019-04-12].
  2. Tour de Pologne: Bjorg Lambrecht nie żyje (pol.). Onet Sport, 2019-08-05. [dostęp 2019-08-05].
  3. #ForBjorg (pol.). tourdepologne.pl, 2019-08-06. [dostęp 2019-08-07].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]