Transport w Olsztynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Komunikacja w Olsztynie

Plac Jana Pawła II
Plac Konstytucji 3 Maja
Śródmieście – aleja Piłsudskiego
Skrzyżowanie ul. Żołnierskiej i Wyszyńskiego
Rondo Dworcowa - Piłsudskiego podczas wyścigu Tour de Pologne 2005
Skrzyżowanie ulic Tuwima, Synów Pułku i al. Sikorskiego

Główne ciągi komunikacyjne[edytuj | edytuj kod]

Główne skrzyżowania[edytuj | edytuj kod]

Tranzyt[edytuj | edytuj kod]

Olsztyn nie posiada obwodnicy, a większość ruchu tranzytowego odbywa się ulicami miasta. Obecnie trwają konsultacje międzyresortowe w sprawie ustalenia finansowania inwestycji, która ma powstać do 2017 roku.

Trasy wylotowe
Główne drogi przebiegające przez miasto
Drogi krajowe

Drogi wojewódzkie

Ponadto w odległości 28 km od Olsztyna przebiega droga krajowa nr 7 (GdańskOlsztynekWarszawaKrakówChyżne).

Komunikacja miejska[edytuj | edytuj kod]

System komunikacji miejskiej w Olsztynie istnieje od 1907 roku. W latach 1907-1965 w jego skład wchodziły linie tramwajowe, a w latach 1939-1971 również trolejbusowe. Obecnie funkcjonującymi środkami komunikacji miejskiej są autobusy i tramwaje (system został reaktywowany 19 grudnia 2015 r.)

Podstawowym przewoźnikiem w miejskim transporcie zbiorowym jest Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Olsztynie, zaś organizatorem - Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie.

Przewozy pasażerskie realizowane są na 32 liniach autobusowych (w tym dwie linie nocne, 4 miejsko-podmiejskie i jedna sezonowa) oraz 3 liniach tramwajowych. Na stanie MPK znajduje się ok. 150 autobusów (stan na październik 2011 rok) oraz 15 tramwajów Solaris Tramino.

W Olsztynie funkcjonują także przewoźnicy prywatni, którzy zapewniają komunikację w granicach miasta (Faster Olsztyn, PP Perkoz, Star-Turist), jak również z okolicznymi miejscowościami.

Lotnisko[edytuj | edytuj kod]

Lotnisko Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego jest położone ok. 4,5 km od centrum miasta przy drodze krajowej nr 16, planowanej drodze ekspresowej. Dysponuje betonowym i trawiastym pasem startowym o długości 1100 m i szerokości 100 m, pas betonowy o długości 850 m oraz szerokości 23 m został oddany do użytku pod koniec 2006 roku. Jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce. Lotnisko obsługuje samoloty sportowe, transportu sanitarnego i małe samoloty pasażerskie do 30 pasażerów, po uprzednim zgłoszeniu w siedzibie Aeroklubu. W planach jest przedłużenie betonowego pasa startowego do 1500 m oraz wybudowanie małego portu lotniczego.
Gmina Olsztyn jest akcjonariuszem Portu Lotniczego Mazury w Szymanach koło Szczytna. Lotnisko to nie posiada jednak sprawnego połączenia komunikacyjnego z Olsztynem.

Kolej[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza linia kolejowa przechodząca przez Olsztyn otwarta została w 1872 roku. Wkrótce Olsztyn stał się ważnym węzłem kolejowym regionu.
Dworce i stacje kolejowe leżące w granicach administracyjnych miasta:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]