Walter Kempowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Walter Kempowski
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 29 kwietnia 1929
Rostock
Data i miejsce śmierci 5 października 2007
Rotenburg
Narodowość niemiecka
Język niemiecki
Dziedzina sztuki powieść, literatura faktu
Ważne dzieła
  • cykl Deutsche Chronik
  • Das Echolot
podpis
Odznaczenia
Krzyż Wielkiego Oficera Orderu Zasługi RFN Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RFN Wielki Krzyż Zasługi Orderu Zasługi Dolnej Saksonii
Strona internetowa

Walter Kempowski (ur. 29 kwietnia 1929 w Rostocku, zm. 5 października 2007 w Rotenburgu) – niemiecki pisarz, autor ponad 30 książek.

Urodził się jako syn armatora, Karla Georga Kempowskiego i Margareth Kempowski, pochodzącej z rodziny kupieckiej.

W 1944 młody Kempowski został powołany do karnej jednostki Hitlerjugend, a następnie przeniesiony do służby kurierskiej w Luftwaffe. Po zakończeniu działań wojennych wyjechał do Niemiec zachodnich. Aresztowany w 1948 przez NKWD pod zarzutem szpiegostwa, po przyjeździe do rodzinnego Rostocku, został skazany na 25 lat obozu pracy. Przez osiem lat był więźniem niezwykle ciężkiego zakładu karnego w Budziszynie. Zwolniony przedterminowo w 1956, wyjechał na zachód, gdzie swoje przeżycia opisał w książce Na bloku. Raport z więzienia. W Getyndze zdał egzamin maturalny i rozpoczął pracę nauczyciela w Nartum (miejscowość między Hamburgiem a Bremą). W 1975 sfilmowano jego autobiograficzną powieść, pt. Tadellöser und Wolf, opisującą dojrzewanie autora w dobie rządów NSDAP i okresu II wojny światowej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]