West Point

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy amerykańskiej akademii wojskowej. Zobacz też: inne znaczenia tej nazwy.
United States Military Academy
Academia Militaris Civitatum Foederatarum
Ilustracja
Godło uczelni
Dewiza Duty - Honor - Country (Obowiązek - Honor - Ojczyzna)
Data założenia 16 marca 1802
Typ akademia wojskowa
Państwo  Stany Zjednoczone
Adres West Point
Liczba pracowników
• naukowych

600[1]
Liczba studentów 4686 (2011)[2]
Rektor gen. David Huntoon
Położenie na mapie stanu Nowy Jork
Mapa lokalizacyjna stanu Nowy Jork
West Point
West Point
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
West Point
West Point
Ziemia41°23′33,72″N 73°57′30,24″W/41,392700 -73,958400
Strona internetowa

United States Military Academy at West Point, znana także jako West Point i skrótowiec USMA, pol. „Akademia Wojskowa Stanów Zjednoczonych w West Point” – amerykańska uczelnia wojskowa (wojska lądowe), sytuowana w byłym forcie US Army. Akademia jest położona w mieście West Point w stanie Nowy Jork, nad rzeką Hudson, około 80 km na północ od Nowego Jorku. Jej powierzchnia wynosi 65 km². Jest to najstarsza instytucja wojskowa w Stanach Zjednoczonych.

Absolwenci – żołnierze uczelni otrzymują tytuł zawodowy „Bachelor of Science” (licencjata) i stopień wojskowy „Second Lieutenant” (podporucznika) w Armii Stanów Zjednoczonych. Po jej ukończeniu USMA są zobowiązani do co najmniej pięcioletniej służby w wojsku Stanów Zjednoczonych i przez okres przynajmniej trzech lat być w czynnej rezerwie. Studenci na pierwszym roku są znani jako „plebejusze” („plebes”), na drugim jako „roczniaki” („yearlings”), na trzecim „krowy” („cows”) i na czwartym „pierwsi” („firsties”).

Drużyny studenckie były historycznie znane jako „Czarni rycerze znad Hudson” (The Black Knights of the Hudson), ale ta nazwa została oficjalnie skrócona do „Czarni Rycerze”. Amerykańska prasa sportowa pisząc o drużynach z West Point zazwyczaj używa synonimu „Army” i ten zwyczaj jest oficjalnie przyjęty. Symbolem „Army” jest muł.

Motto West Point to Duty, Honor, Country („Obowiązek, Honor, Ojczyzna”)

Historia West Point[edytuj | edytuj kod]

Kosciuszko's Monument w West Point.

Miejsce na budowę fortu zostało wybrane przez George’a Washingtona, a fortyfikacje zostały zaprojektowane przez Tadeusza Kościuszkę w 1778. Generał Washington uważał, że West Point był najważniejszą pozycją obronną na całym kontynencie północnoamerykańskim. Wysokie wzgórza nad meandrami rzeki Hudson pozwoliły armii amerykańskiej na całkowitą kontrolę nad ruchem po rzece w czasie rewolucji amerykańskiej.

George Washington szybko zorientował się, że nowo powstałe państwo potrzebuje akademii wojskowej, jednak ówczesny sekretarz stanu Thomas Jefferson był przeciwny jej powstaniu argumentując, że konstytucja Stanów Zjednoczonych nic na ten temat nie wspomina. Niemniej, gdy Jefferson został prezydentem, podpisał 16 marca 1802 ustawę pozwalającą na stworzenie takiej instytucji i Akademia została otwarta 4 lipca tego samego roku.

Rektorem (superintendentem) akademii był w latach 1817–1833 pułkownik Sylvanus Thayer, znany jako „ojciec akademii wojskowej”. Podniósł on poziom nauczania i ustanowił dyscyplinę wojskową. Zainspirowany francuską École polytechnique, Thayer w procesie dydaktycznym położył duży nacisk na nauki ścisłe, a szczególnie na inżynierię. Przez pierwszą połowę XIX wieku, absolwenci USMA at West Point byli głównymi budowniczymi dróg, systemu kolejowego, mostów i przystani w całych Stanach Zjednoczonych, a inne uczelnie techniczne w dużej mierze wzorowały się na programie studiów West Point.

Po I wojnie światowej superintendent Douglas MacArthur jeszcze bardziej zdywersyfikował program akademicki. MacArthur przeforsował zmiany w nauczaniu kultury fizycznej i rozszerzył program sportowy. Hasło „każdy kadet sportowcem” było bardzo istotną częścią jego programu.

Kobiety mogą studiować w West Point od 1976. Akademia West Point corocznie przyjmuje od kilku do kilkunastu obcokrajowców z prawie całego świata. Łącznie USMA ukończyło już ponad 350 obcokrajowców.

Absolwenci West Point[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Absolwenci Akademii Wojskowej Stanów Zjednoczonych w West Point.

W nawiasach podano rok, w którym dany absolwent ukończył akademię.

Pisarz i poeta Edgar Allan Poe opuścił uczelnię przed jej ukończeniem (ukończyłby ją w 1834).

Obecnie na uczelni studiują pchor. Bartłomiej Grzybowski, pchor. Michał Kamieński oraz pchor. Olaf Koryciak[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. USMA Fact Sheet (ang.). [dostęp 2011-09-19].
  2. United States Military Academy (ang.). College Navigator. [dostęp 2011-09-19].
  3. a b c pap: Amerykański dyplom przeszkadza w wojsku. wp.pl, 2005-06-08.
  4. a b c d Juliusz Ćwieluch: American dream w panterce. gazeta.pl, 2009-12-23.
  5. Po akademii do cywila. dziennikpolski24.pl, 2004-08-16.
  6. Bogusław Politowski: Żołnierski honor przede wszystkim. polska-zbrojna.pl, 2013-09-13.
  7. Być kadetem West Point, www.polska-zbrojna.pl [dostęp 2019-01-01].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]