Wybory do Rady Najwyższej ZSRR w 1937 roku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wybory do Rady Najwyższej ZSRR w 1937 roku – przeprowadzone 12 grudnia 1937 roku wybory do Rady Najwyższej ZSRR, pierwsze od wprowadzenia konstytucji z 1936 roku, która zniosła poprzednie ciało ustawodawcze, Zjazd Rad ZSRR.

Rada Najwyższa składała się z dwóch izb, z których w każdej zasiadało 750 posłów. W Radzie Związku na każdego posła przypadało 300.000 obywateli, a w Izbie Narodowości każda z republik była reprezentowana przez 32 posłów, każda autonomiczna republika przez 11, każdy obwód autonomiczny przez 5 i każdy okręg autonomiczny przez 1.

Wybory zostały ogłoszone początkowo jako wielopartyjne, jednak w połowie roku zapowiedź została odwołana z powodu wielkiej czystki. Jednak w tym wczesnym okresie liczba osób zgłaszających chęć kandydowania nie z list WKP(b) była znaczna. Kandydaci ci zostali aresztowani, a NKWD przeprowadziło masowe aresztowania tuż przed wyborami. Według sowieckiego prawa 3,5 mln ludzi z 94,1 mln uprawnionych było pozbawione praw wyborczych z różnych powodów. Z pozostałej ludności 3.025.006 nie głosowało. WKP(b) otrzymała 100% głosów i wszystkie miejsca w Radzie Najwyższej.