Zygmunt Januzik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zygmunt Januzik
Data i miejsce urodzenia 29 kwietnia 1922
Białośliwie
Data i miejsce śmierci 11 lipca 1976
Piła
Poseł VII kadencji Sejmu PRL
Okres od 21 marca 1976
do 11 lipca 1976
Przynależność polityczna Polska Zjednoczona Partia Robotnicza
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Medal 30-lecia Polski Ludowej Brązowy Medal „Zasłużonym na Polu Chwały”

Zygmunt Januzik (ur. 29 kwietnia 1922 w Białośliwiu, zm. 11 lipca 1976 w Pile) – polski działacz partyjny i państwowy, poseł na Sejm PRL VI i VII kadencji (1972–1976).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Uzyskał wykształcenie zasadnicze zawodowe, z zawodu ślusarz. Po zakończeniu II wojny światowej przez wiele lat pełnił służbę w szeregach ludowego Wojska Polskiego. Od 1957 pracował w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego w Pile.

Do Polskiej Partii Robotniczej wstąpił w 1947, a następnie należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Był pierwszym sekretarzem OOP w macierzystych zakładach, a także członkiem egzekutywy i sekretarzem Komitetu Zakładowego, a następnie zasiadał w egzekutywie Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Pile. W latach 1968–1972 był radnym rad narodowych. Zasiadał w prezydium Rady Robotniczej oraz pełnił funkcję radnego Wojewódzkiej Rady Narodowej w Poznaniu. Był delegatem na V i VII Zjazd PZPR.

W 1972 i 1976 uzyskiwał mandat posła na Sejm PRL odpowiednio w okręgach Szamotuły i Piła. Przez dwie kadencje zasiadał w Komisji Komunikacji i Łączności, której był przewodniczącym w VII kadencji. Ponadto w VI kadencji zasiadał w Komisji Przemysłu Ciężkiego i Maszynowego, a w VII w Komisji Przemysłu Ciężkiego, Maszynowego i Hutnictwa. Zmarł w trakcie kadencji.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]